Ηλεκτρονική Έκδοση

Γιώργος Φλωρίδης

Γεννήθηκε στο Σταυροχώρι Κιλκίς στις 4.6.1956. Έγγαμος με την Παναγιώτα Μαυράκη. Έχει δύο γιους.

Επάγγελμα: Δικηγόρος.

Σπουδές: Νομική Σχολή του Δημοκριτείου Πανεπιστημίου Θράκης και του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Ξένες γλώσσες: Αγγλική.

Διεύθυνση:

Γραφεία:

  • Μητροπολίτη Χαρίτωνος 1, 61100 Κιλκίς, τηλ.: 23410 24704.
  • Βαλαωρίτου 9, 10671 Αθήνα, τηλ.: 210 3633034.
Κοινοβουλευτικές δραστηριότητες

Εξελέγη βουλευτής Κιλκίς με το ΠΑ.ΣΟ.Κ. στις εκλογές του 1996 του 2000, του 2004 και του 2007.

Πολιτικές - κοινωνικές δραστηριότητες

Διετέλεσε υπουργός Δημόσιας Τάξης από 7.7.2003 έως 10.3.2004. Διετέλεσε υφυπουργός Οικονομίας και Οικονομικών από 24.10.2001 έως 7.7.2003, υφυπουργός Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης από 30.10.1998 έως 13.4.2000. Διετέλεσε υφυπουργός Πολιτισμού (αρμόδιος για τον Αθλητισμό) από 13.4.2000 έως 24.10.2001. Εξελέγη νομάρχης Κιλκίς (1994-1996). Εξελέγη επίσης πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Κιλκίς (1993). Είναι μέλος του ΠΑ.ΣΟ.Κ. από το 1974. Μέλος της Διεθνούς Αμνηστίας από το 1984 και μέλος της Ν.Ε. ΠΑ.ΣΟ.Κ. Κιλκίς μέχρι το 1989. Συμμέχει στο 4ο συνέδριο του ΠΑ.ΣΟ.Κ. και εκλέγεται στο προεδρείο του Συνεδρίου και μέλος της Κεντρικής Επιτροπής του ΠΑ.ΣΟ.Κ. το 1996, το 1999 και το 2001.

Προσωπική σελίδα http://www.floridis.gr

Αποστολή με Email Εκτύπωση σελίδας

Διαβάστε επίσης

Στην κατηγορία
Εκλογές 2009