Τρίτη η Καβάλα με το 2-1 επί της ΑΕΚ

Μιραλάς και Σισέ οδηγούν τους “αιώνιους”

Το προφίλ της 11ης αγωνιστικής

Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός οδηγούν την κούρσα στη Σούπερ Λίγκα, στην οποία η ευχάριστη έκπληξη είναι η Καβάλα που με το 2-1 επί της ΑΕΚ αναρριχήθηκε στην 3η θέση. Ο Ολυμπιακός χρωστάει και ένα ημίχρονο (την προσεχή Τετάρτη) στην έδρα του Εργοτέλη, πριν πάει το ερχόμενο Σάββατο στο Ολυμπιακό Στάδιο για να παίξει με την ΑΕΚ.

Ο Κέβιν Μιραλάς ήταν σ' ένα ακόμα παιχνίδι ο ηγέτης και σκόρερ του Ολυμπιακού. Με τα δυο γκολ στο 3-0 επί του ΠΑΟΚ, ο Βέλγος φορ έφτασε τα 7 τέρματα στο πρωτάθλημα και εξελίσσεται μακράν στην κορυφαία καλοκαιρινή μετεγγραφή των “ερυθρολεύκων”.

Οχτώ βαθμούς πίσω από την κορυφή έμεινε η ΑΕΚ που όπως και πέρσι την ίδια μέρα, γνώρισε την ήττα με 2-1 στην Καβάλα. Τραγική η εμφάνιση της “Ένωσης”, έξτρα πριμ 100.000 ευρώ στους Καβαλιώτες που στο ντεμπούτο του Κάσπερτσακ έπιασαν τρίτη θέση.

Το απόγευμα στο Περιστέρι, ο Λεάλ ισοφάρισε και έβαλε τέλος στο αρνητικό σερί του Εργοτέλη με αντίπαλο τον Ατρόμητο.

Συγκίνηση στο Αλκαζάρ που υποδέχτηκε για τελευταία φορά τη Λάρισα, αλλά το πάρτι χάλασε ο Αντώνης Σάμαρης που πέτυχε το “χρυσό” γκολ της νίκης του Πανιωνίου.

Ο Τρικαλινός Αρετόπουλος έκανε τη διαιτητική ...γκέλα της αγωνιστικής. Δεν μέτρησε κανονικό γκολ στο 90' της Κέρκυρας, η οποία αντί να φύγει έτσι με 1-1 από το Χαριλάου, δέχτηκε και το 2—0 από τον Άρη στον πρόσθετο χρόνο.

Το Σάββατο ο Παναθηναϊκός πέτυχε την ολική επαναφορά στο ΟΑΚΑ. Έχανε στο 21ο λεπτό με 0-2 από τον Ηρακλή, πήγε στα αποδυτήρια με 2-2 και στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στο 4-2. Σημειώνοντας άλλα δυο γκολ ο Σισέ έφτασε τα 10 στο πρωτάθλημα, ενώ στη σημερινή πρώτη προπόνηση του Φερέιρα, ο Πορτογάλος προπονητής έχρισε αρχηγό της ομάδας τον Γάλλο επιθετικό!

Στα άλλα δυο σαββατιάτικα ματς, Ολυμπιακός Βόλου και Αστέρας Τρίπολης έφεραν ισοπαλία (1-1), ενώ η Ξάνθη πήρε βαθιά ανάσα με το 2—0 επί του Πανσερραϊκού.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής:

ΑΓΩΝΑΣ ΗΜΕΡΑ ΣΚΟΡ ΣΚΟΡΕΡ ΕΙΣΙΤΗΡΙΑ
Ολυμπιακός Βόλου-Αστέρας Τρίπολης  20/11  1-1 53' Μάρτιν-32' Ορόθκο  6.047
Παναθηναϊκός-Ηρακλής  20/11  4-2  30' Λουίς Γκαρσία, 45', 50' Σισέ, 75' Πετρόπουλος-20' Μάρα, 21' Πίτου Γκαρσία  20.154
Skoda Ξάνθη-Πανσερραϊκός  20/11  2-0  69' Μαρσελίνο, 79' Έλινγκτον  1.678
Ατρόμητος Αθ.-Εργοτέλης  21/11  1-1  6' Σαγκανόφσκκι-65' Λεάλ  2.479
Άρης-Κέρκυρα  21/11  2-0  34' Τσέζαρεκ, 94' Πορτίγια  8.432
Λάρισα-Πανιώνιος  21/11  0-1  42' Σάμαρης  6.610
Καβάλα-ΑΕΚ  21/11  2-1  14' Βουτσίτσεβιτς, 47' Ονουάτσι-86' Σκόκο  1.768
Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ  21/11  3-0  37', 72' Μιραλάς, 87' Ρόμενταλ  30.275