1-1 με τον Εργοτέλη στο Καυταντζόγλειο

Και νέα ισοπαλία από τον Ηρακλή

Άλλη μια ισοπαλία για τον Ηρακλή, η 7η σε 13 αγωνιστικές ή αν θέλετε 6η στα 9 τελευταία παιχνίδια. Το 1-1 με τον Εργοτέλη στο Καυταντζόγλειο διαμορφώθηκε από τα γκολ των Ρομάνο στο 39΄(0-1) και Πάμπλο Λίμα στο 52' (1-1).

Στο πρώτο ημίχρονο ο Εργοτέλης πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, έφτανε εύκολα στην περιοχή του Ελευθερόπουλου και δημιούργησε ευκαιρίες. Με τους Ρομάνο, Λεάλ και Μπούντιμιρ να κάνουν ότι θέλουν στο γήπεδο, οι Κρητικοί έφτασαν τελικά στο γκολ, μετά από εξαιρετικό συνδυασμό των τριών.

Στο δεύτερο μέρος, ο Ηρακλής ανέβασε ρυθμό, με κύριους εκφραστές των προσπαθιών τον Μίρνες Σίσιτς, που πήγε δεξιά και τον Σολτάνι, που μεταφέρθηκε στα αριστερά, αφού ως κεντρικός επιθετικός δεν φάνηκε σε κανένα σημείο. Οι δύο παίκτες δημιουργησαν ευκαιρίες, αλλά τελικά η ισοφάριση ήρθε από τον -αρνητικό γενικότερα στο παιχνίδι- Πάμπλο Λίμα, με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ.

Τραυματίες αποχώρησαν ο Ντάνι του Ηρακλή και ο Λεάλ του Εργοτέλη. Για τον δεύτερο φαίνεται πως το πρόβλημα δεν είναι σοβαρό, αλλά ο παίκτης του "γηραιού", που έχασε όλη την περσινή χρονιά, φαίνεται πως το πρόβλημα στον οπίσθιο μηριαίο είναι σοβαρό.

8'
Ο Λεάλ έβγαλε επικίνδυνη σέντρα και ο Ελευθερόπουλος έδιωξε τελευταία στιγμή μπροστά από τον Ρομάνο
30' Μόνος του με τον Δασκαλάκη βρέθηκε ο Σολτάνι, αλλά το σουτ του ήταν απελπιστικά άστοχο
39' ΓΚΟΛ (0-1): Τακουνάκι του Μπούντιμιρ για τον Λεάλ, εκείνος σέντραρε από δεξιά και ο Ρομάνο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
41' ΔΟΚΑΡΙ: Ο Σίσιτς μπήκε από αριστερά στην περιοχή, σούταρε, όμως η μπάλα βρήκε λίγο στο δοκάρι και κατέληξε άουτ
52' ΓΚΟΛ (1-1): Πανέμορφη εκτέλεση φάουλ του Λίμα, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Δασκαλάκη
84' Καλό σουτ του Σίσιτς, πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι

ΣΚΟΡΕΡ: 52' Λίμα - 39' Ρομάνο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στ. Τριτσώνης
ΚΙΤΡΙΝΗ: Βερπακόφσκις

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Λίμα, Κατσικάς, Χοσέμι, Πίου Γκαρσία, Ντάνι (59' Καρλίνιος), Μάρα, Παπαστεργιανός (46' Βέλλιος), Σίσιτς (88' Βουτσιάς), Σολτάνι
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Βίσιο, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Ολίσε, Μπέτο (62' Ζούνιορ), Ορφανός (72' Φραγκουλάκης), Ρομάνο, Λεάλ (82' Βερπακόφσκις), Μπούντιμιρ

Είπαν

Μαρίνος Ουζουνίδης: «Δεν πρέπει να αγχωνόμαστε. Να προβληματιζόμαστε όμως, πρέπει. Δεν ήταν το αποτέλεσμα που θέλαμε. Θα έπρεπε να νικήσουμε. Παρουσιαστήκαμε πάρα πολύ νευρικοί στο πρώτο μέρος και δεν κάναμε αυτά που ζητήσαμε, ιδίως στα πρώτα είκοσι λεπτά. Παρουσιάζουμε μια νευρικότητα και εμφανιζόμαστε πολύ πιεσμένοι να κερδίσουμε αυτού του είδους τα παιχνίδια και αυτό δεν μας βγαίνει καθόλου σε καλό. Στη συνέχεια ισορροπήσαμε λίγο το παιχνίδι και εκεί που αρχίσαμε να το ελέγχουμε, δεχτήκαμε ένα εύκολο γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο αντιδράσαμε πάρα πολύ σωστά. Αυτό που κάναμε ήταν πρώτα από όλα να ηρεμήσουμε στο ημίχρονο. Αλλάξαμε και το σχήμα και τις θέσεις των παικτών και παρουσιαστήκαμε καλύτεροι. Θα έπρεπε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Παρότι δεν είμαστε ευχαριστημένοι από το αποτέλεσμα θα πρέπει να συνεχίσουμε να δουλεύουμε και να ζητήσουμε ό,τι μπορούμε σε όλα τα παιχνίδια».

Νίκος Καραγεωργίου: «Η κάθε μία είχε από ένα ημίχρονο. Στο πρώτο ήμασταν καλύτεροι και προηγηθήκαμε. Στο δεύτερο ο Ηρακλής μας δημιούργησε πολλά προβλήματα και έφτασε νωρίς στην ισοφάριση. Ίσως σε κάποιες τελικές προσπάθειες του Ηρακλή, να φανήκαμε και τυχεροί και δεν χάσαμε το παιχνίδι. Δεν ήταν δική μου εντολή να οπισθοχωρήσουμε. Ήταν αποτέλεσμα της πίεσης που ασκούσε ο Ηρακλής. Αν καταφέρναμε να κρατήσουμε το υπέρ μας σκορ περισσότερο, πιστεύω ότι θα παίρναμε τη νίκη. Πρέπει να δώσουμε συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μας που για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι με καλές ομάδες δεν φεύγουν ηττημένοι. Βλέποντας τη δυναμικότητα όλων των ομάδων, μπορώ να πω ότι θα γίνει ένας συναρπαστικός δεύτερος γύρος σε όλα τα επίπεδα, είτε προς τα πάνω, είτε προς τα κάτω».