Μπουμσόνγκ και Σισέ έκαναν το 2-0 επί του Πανσερραϊκού

Οι Γάλλοι έστειλαν τον Παναθηναϊκό μόνο στην κορυφή

Επεισόδια και δακρυγόνα έξω από το ΟΑΚΑ

Πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό σκορ (2-0) ο Παναθηναϊκός με σκόρερ δυο Γάλλους (16' Μπουμσόνγκ, 69' Σισέ) νίκησε τον Πανσερραϊκό και πέρασε μόνος πρώτος στη βαθμολογία της Σούπερ Λίγκα, στο +3 από τον Ολυμπιακό που παίζει την Κυριακή στην Καβάλα. Επεισόδια έξω από γήπεδο στο ξεκίνημα και χρήση δακρυγόνων προκάλεσαν 12λεπτη διακοπή του ματς στο ΟΑΚΑ.

Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει σε κανένα βαθμό την εικόνα του αγώνα. Ο Πανσερραϊκός πατούσε πολύ καλύτερα στο γήπεδο και σαφώς άξιζε κάτι περισσότερο. Όχι μόνο είχε σχεδόν διπλές προσπάθειες για γκολ (7 οι "πράσινοι", 13 οι Σερραίοι), αλλά ο διαιτητής του αρνήθηκε και πέναλτι για χέρι του Πλεσί.

Ο Παναθηναϊκός παρότι αγωνιζόταν με δύο αμυντικά χαφ (μόνο ένα χρησιμοποίησε ο Πανσερραϊκός), προβλημάτισε αμυντικά και δεν δέχθηκε γκολ μόνο και μόνο λόγω της αστοχίας των παικτών του Κοκότοβιτς. Από τη μετριότητα ξέφυγε μόνο ο Χριστοδουλόπουλος, δημιουργός και των δύο γκολ. Επιθετική εγγύηση εξακολουθεί να είναι ο Σισέ που έφτασε τα 13 γκολ σε 12 αγώνες, ενώ το πρώτο του τέρμα στη Σούπερ Λίγκα πέτυχε ο συμπατριώτης του, Ζαν-Αλέν Μπουμσόνγκ.

Από επεισόδια έξω από το γήπεδο, αμέσως μετά την έναρξη, στιγματίστηκε ο αγώνας. Οπαδοί του Παναθηναϊκού διαπληκτίστηκαν με αστυνομικούς, οι οποίοι έκαναν χρήση χημικών. Ο αέρας φυσούσε προς το γήπεδο, η ατμόσφαιρα έγινε αποπνικτική και ο διαιτητής διέκοψε για 12 λεπτά το παιχνίδι.

6' Διακοπή του αγώνα λόγω ρίψης δακρυγόνων έξω από το Ολυμπιακό Στάδιο
9' Από καλή θέση ο Γκοβού δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ράντμαν
16' ΓΚΟΛ (1-0): Εκτέλεση φάουλ του Χριστοδουλόπουλου, ο Μπουμσόνγκ σηκώθηκε πιο ψηλά απ' όλους και άνοιξε το σκορ
24' Σουτ του Γεωργιάδη, ο Τζόρβας έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.
31' Σουτ του Νταλέ από καλή θέση, η μπάλα λίγο άουτ.
33' Εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο από αριστερά, ο Τζόρβας έπεσε και έδιωξε
38' Σουτ του Σουμπίνιο από καλή θέση, η μπάλα ελάχιστα άουτ.
42' Ο Πανσερραϊκός διαμαρτύρεται δικαίως για πέναλτι, για χέρι του Πλεσί. Ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι.
50' Σουτ του Γεωργιάδη ο Τζόρβας μπλόκαρε.
67' Σέντρα του Σεϊταρίδη από δεξιά, ο Χριστοδουλόπουλος από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ
69' ΓΚΟΛ (2-0) Ο Χριστοδουλόπουλος είδε τον Σισέ στο δεύτερο δοκάρι, του έστειλε την μπάλα και ο Γάλλος δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Ράντμαν

ΣΚΟΡΕΡ: 16' Μπουμσόνγκ, 69' Σισέ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σ. Μάνταλος (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΗ: Χριστοδουλόπουλος

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλντο Φερέιρα) Τζόρβας, Σεϊταρίδης, Σπυρόπουλος, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Πλεσί (46' Σιμάο), Νίνης, Γκοβού (58' Μαρίνος), Χριστοδουλόπουλος (81' Μαυρίας), Σισέ
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Παπάζογλου, Άλβαρες (73' Γαλανόπουλος), Πάμπλο Άμο, Μαουέν, Αμπουμπακάρι, Λεοζίνιο (81' Ανάκογλου), Μπέλιτς (80' Ασλανίδης), Γεωργιάδης, Σουμπίνιο, Νταλέ

Είπαν

Ζεσουάλντο Φερέιρα: "Δεν ήταν ένα καλό παιχνίδι για μας. Δεν παίξαμε καλά, όμως η ομάδα έχει δουλέψει πολύ τις τελευταίες μέρες. Πάντως οι παίκτες στάθηκαν καλά, ειδικά ο Νίνης και ο Γκοβού που επανήλθαν στην ομάδα. Σε δύο εβδομάδες δώσαμε πολλούς αγώνες. Δουλέψαμε και είναι σημαντικό που πήραμε τους 3 βαθμούς. Από δω και πέρα θέλω να δω περισσότερο τους παίκτες και να δουλέψω μαζί τους για να δω πως αντιδρούν. Όλοι ξέρετε πως στις δύο εβδομάδες που είμαι στον Παναθηναϊκό αυτό είναι το τέταρτο ματς -μέσα σε σύντομο διάστημα. Καταλαβαίνετε ότι με αυτές τις αλλαγές και με νέο προπονητή, οι παίκτες έχουν δουλέψει πολύ και το πρόγραμμα αυτό δημιούργησε κάποια κούραση. Η ομάδα δεν έχει δώσει ακόμα έναν ήρεμο αγώνα εδώ. Δεν ξέρω τι έχει γίνει στο παρελθόν και καταλαβαίνω πως όταν έχουμε εντός έδρας ματς η ευθύνη μας είναι μεγαλύτερη -αφού έχουμε άγχος και αυτό συνέβη και σήμερα. Αυτό, όμως, δεν συμβαίνει μόνο στον Παναθηναϊκό, όλες οι μεγάλες ομάδες το αντιμετωπίζουν".

Νικόλας Πατέρας: "Συγχαρητήρια στον Πανσερραϊκό έπαιξε ωραία μπάλα, εμείς πρέπει να μείνουμε προσηλωμένοι στο στόχο μας και πρέπει ο προπονητής να διορθώσει σύντομα ό,τι πρέπει να διορθώσει. Από κει και πέρα δεν είδαμε ένα ιδιαίτερα καλό παιχνίδι. Ελπίζω ότι η ομάδα θα συνεχίσει να βελτιώνεται".

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος: "Δεν είναι δικαιολογία, αλλά υπάρχει πολύ κούραση. Φαίνεται στις κινήσεις μας. Έχουμε παίξει πολλά παιχνίδια. Επαναλαμβάνω όμως ότι αυτό δεν είναι δικαιολογία, γιατί είμαστε οι πρώτοι που κοιταζόμαστε στον καθρέπτη και ξέρουμε τι γίνεται. Πρέπει να βελτιωθούμε άμεσα, αλλά θέλουμε και την στήριξη από όλους. Από ανθρώπους που είναι μέσα στην ομάδα, από ανθρώπους που είναι έξω και από ανθρώπους που αγαπάνε τον Παναθηναϊκό"

Ντράγκαν Κοκότοβιτς: "Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την καλή απόδοση και την προσπάθεια που έκαναν. Πιστεύω ότι δικαιούμασταν κάτι καλύτερο από το σημερινό παιχνίδι χωρίς να υποτιμήσω την αξία του Παναθηναϊκού για τη νίκη. Είχαμε καλή κυκλοφορία, δημιουργήσαμε αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Όσο για τα δύο γκολ που δεχτήκαμε ήταν πολύ εύκολα. Εύχομαι στον Παναθηναϊκό καλή συνέχεια και νίκη στο επόμενο παιχνίδι στον Τσάμπιονς Λιγκ την Τρίτη".

Τάσος Παπάζογλου: "Αν έδινε το πέναλτι θα ήταν διαφορετικό το αποτέλεσμα και θα πηγαίναμε με άλλη ψυχολογία στα αποδυτήρια. Αυτό δεν έγινε, μπήκαμε στο δεύτερο ημίχρονο με την πλάτη στον τοίχο. Βάλαμε ένα γκολ, δε ξέρουμε γιατί το ακύρωσε. Τώρα κοιτάμε μπροστά τη συνέχεια. Το καλό είναι ότι η ομάδα δεν είναι στην τελευταία θέση. Θα προσπαθήσουμε να κάνουμε το καλύτερο και να σωθούμε όσο γίνεται νωρίτερα. Βέβαια, μας αφήνει μια πικρία το αποτέλεσμα γιατί δεν πήραμε έστω και το βαθμό της ισοπαλίας"