Ατρόμητος-ΑΕΚ 1-1 με Μπλάνκο (85') και Αναστασάκο (89')

Φινάλε για γερά νεύρα στο Περιστέρι

Αποβλήθηκε στο 40' ο Ντιόπ

Δραματικό το φινάλε στο Περιστέρι όπου το 1-1 ανάμεσα σε Ατρόμητο και ΑΕΚ διαμορφώθηκε από τα γκολ του Μπλάνκο στο 85΄ και του Αναστασάκου στο 89'. Καλύτερος ο Ατρόμητος στο α' μέρος, διάστημα στο οποίο η ΑΕΚ έχασε με αποβολή (δεύτερη κάρτα) τον Ντιόπ στο 40'.

Στο πρώτο ημίχρονο ουσιαστικά υπήρχε μόνο μια ομάδα στο γήπεδο, ο Ατρόμητος, Η ομάδα του Γιώργου Δώνη είχε εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, δημιουργούσε ρήγματα και από τις πτέρυγες αλλά περισσότερο από τον άξονα στη σαστισμένη και νωθρή ΑΕΚ. Σε 4-5 περιπτώσεις βρέθηκε κοντά στο γκολ, αλλά είτε η αστοχία, είτε ο Σάχα δεν επέτρεψαν στον Ατρόμητο να σκοράρει. Τραγική η εμφάνιση της ΑΕΚ στο ίδιο διάστημα. Κακή λειτουργία στο κέντρο, ασύνδετη, χωρίς ίχνος δημιουργικότητας, με πολλούς αρνητικούς παίκτες. Χειρότερος όλων ο Γκερέιρο που έφυγε από το 30', κακός και ο Ντιόπ που άφησε με 10 παίκτες την ΑΕΚ από το 40ο λεπτό όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Με αριθμητικό μειονέκτημα στο δεύτερο ημίχρονο κι έχοντας αποσύρει ο Χιμένεθ μετά την αποβολή Ντιόπ (και) τον Σκόκο, η ΑΕΚ έγινε πιο συμπαγής, πιο μαχητική και όσο περνούσε η ώρα και πιο απειλητική για την εστία του Ατρόμητου. Οι γηπεδούχοι αποδιοργανώθηκαν, δεν είχαν καλές τελικές επιλογές κι έδιναν την εντύπωση ότι τους ενδιαφέρει μονάχα ο βαθμός της ισοπαλίας.

Η ΑΕΚ πήγε να “κλέψει” με 10 παίκτες το ματς στο 85' με το εξαιρετικό γκολ του Μπλάνκο από την υπέροχη μπαλιά του Λυμπερόπουλου, αλλά η “χρυσή” αλλαγή του Δώνη, ο Ηλίας Αναστασάκος έσωσε στο 89' τον βαθμό για την ομάδα του και παράλληλα στέρησε μια μεγάλη νίκη από την ΑΕΚ. Να σημειωθεί ότι ο Αναστασάκος προέρχεται από τις ακαδημίες της ΑΕΚ και προωθήθηκε στην πρώτη ομάδα στα τέλη της δεκαετίας του '90. Έφυγε τον Ιανουάριο του 2002 από τη Ν.Φιλαδέλφει με προορισμό τότε τον Αθηναϊκό και τα επόμενα χρόνια πέρασε από Απόλλωνα, Αστέρα Τρίπολης, Θρασύβουλο, ΠΑΟΚ και από τον περασμένο Ιανουάριο στον Ατρόμητο. Το σημερινό γκολ είναι το 73ο που σημειώνει και στις τρεις επαγγελματίες κατηγορίες.

2' Γύρισμα του Τάτου από αριστερά στο πρώτο δοκάρι, ο Σαγκανόφσκι υπό την πίεση του Καράμπελα σούταρε πολύ ψηλά άουτ
8' Ατομική προσπάθεια του Καμαρά που κέρδισε και τις κόντρες, μπήκε στην περιοχή και μόλις τον ακούμπησε ο Καράμπελας βρέθηκε στο έδαφος. Καμία παράβαση, σωστά συνεχίστηκε το ματς
12' Εξαιρετικά συνεργασία του Μπρίτο με τον Καμαρά που βγήκε τετ-α-τετ με τον Σάχα, πλάσαρε και απέκρουσε ο Αργεντινός και απομάκρυνε ο Καράμπελας.
21' Από λάθος του Ντιόπ, ο Μπρίτο έκανε κούρσα ανενόχλητος, έπιασε μακρινό αριστερό σουτ κι έδιωξε σωτήρια σε κόρνερ ο Σάχα
35' Κόρνερ του Νεμπεγλέρα από αριστερά, κεφαλιά του Μπαζίνσκι η μπάλα μόλις άουτ
40' ΚΟΚΚΙΝΗ. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ντιόπ
50' Ο Καματά “άδειασε” τον Μανωλά και σούταρε αδύναμα στην αγκαλιά του Σάχα
56' Κόρνερ του Λεονάρντο από αριστερά, γυριστό του Μανωλά, η μπάλα ελάχιστα πάνω από το δοκάρι του Μιχαηλίδη
50΄ Ο Καμαρά «χορεύει» στην περιοχή τον Μανωλά, σουτάρει «χλιαρά» με το αριστερό, η μπάλα στην αγκαλιά του Σάχα
65' Μπαλιά του Μάκου στον κενό χώρο, ο Μπλάνκο από δεξιά έπιασε δυνατό σουτ, απέκρουσε στην κλειστή γωνία ο Μιχαηλίδης
85' ΓΚΟΛ (0-1): Εξαιρετική μπαλιά του Λυμπερόπουλου στον κενό χώρο, ο Μπλάνκο έφυγε γρήγορα, πέρασε και τον Μιχαηλίδη και παρά την προσπάθεια του Νάστου που τον ακολουθούσε πρόλαβε να πλασάρει στην κενή εστία.
89' ΓΚΟΛ (1-1): Συρτή σέντρα του Καμαρά από αριστερά, η μπάλα πέρασε απ' όλους, αφύλαχτος ο Αναστασάκος πλάσαρε και ισοφάρισε

ΣΚΟΡΕΡ: 89' Αναστασάκος - 85' Μπλάνκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σαγκανόφσκι, Τάτος, Μελισσάς – Μάκος, Μανωλάς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 40' Ντιόπ (2η κίτρινη)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μελισσάς (87' Αναστασάκος), Μπαζίνσκι, Νεμπεγλέρας, Ολιβέιρα, Μπρίτο (62' Περόνε), Σφακιάνακης, Τάτος (78' Φαβάλι), Καμαρά, Σαγκανόφσκι
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γιάχιτς, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Μάκος, Ντιόπ, Γκερέιρο (30' Μπερνς), Λεονάρντο (80' Λυμπερόπουλος), Σκόκο (43' Γκέντσογλου), Μπλάνκο

Είπαν

Μανόλο Χιμένεθ:
"Με ανησυχεί η εικόνα που δείξαμε στα πρώτα 45 λεπτά. Αν είχα τη δυνατότητα θα έκανα έξι αλλαγές στο πρώτο ημίχρονο. Είμαι πολύ εκνευρισμένος για την εικόνα στο πρώτο ημίχρονο. Αλλά και περήφανος για την εικόνα στο δεύτερο, παίζοντας με δέκα παίκτες. Ειλικρινά, η ΑΕΚ δεν είναι σε θέση να παίζει τρία ματς σε μια εβδομάδα. Είχαμε βαρίδια στα πόδια μας. Δεν το χρησιμοποιώ ως δικαιολογία. Πρέπει να συνεχίσουμε να παλεύουμε. Η εικόνα όμως που είχαμε στο πρώτο ημίχρονο -μετά την ανάλυση που θα κάνουμε- θα έχει σοβαρές συνέπειες για πολλούς. Οι συνέπειες δεν έχουν να κάνουν με έξοδο παικτών από την ομάδα. Όποιος φοράει την φανέλα της ΑΕΚ, πρέπει να την ιδρώνει μέχρι και το τελευταίο λεπτό. Όταν ξεκίνησε το παιχνίδι, δεν μπορούσα να πιστέψω αυτό που έβλεπα. Και μόλις πήγα να αλλάξω το σύστημα, ήρθε η αποβολή. Δεν έχει γίνει η σωστή προετοιμασία και η σωστή οργάνωση, ώστε να μπορεί η ΑΕΚ να παίζει σε τρεις διοργανώσεις. Και δεν εννοώ μόνο την προετοιμασία σε αγωνιστικό επίπεδο".

Γιώργος Δώνης: "Η υπομονή είναι αρετή όταν προσπαθείς να παίξεις απέναντι σε μια καλή ομάδα, όπως είναι η ΑΕΚ. Ήμασταν πολύ καλοί στο πρώτο ημίχρονο, όταν και κάναμε πολλές ευκαιρίες, ενώ στο δεύτερο δεν είχαμε την ίδια παραγωγή των φάσεων. Ξέρουμε ότι στο σύγχρονο ποδόσφαιρο η ομάδα που παίζει με παίκτη λιγότερο αναγκάζεται να γυρίσει πίσω και να κλείσει τους χώρους και να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Εμείς προσπαθήσαμε, πιέσαμε, αλλά παραλίγο να χάσουμε και το ματς. Είναι σημαντικό που πήραμε τον έναν πόντο αλλά δεν μπορούμε να είμαστε ευχαριστημένοι".