Με Γιάκομπ ο Ηρακλής 1-0 τον Ατρόμητο

Νίκη-ανάσα για τον Ηρακλή που με γκολ του Γιάκομπ στο 45' έκαμψε την αντίσταση του Ατρόμητου και νίκησε με 1-0. Ήταν το πρώτο φετινό γκολ του Ρουμάνου σέντερ φορ που στο περσινό πρωτάθλημα είχε σημειώσει 11 τέρματα. Ο Ατρόμητος είχε δοκάρι με τον Καμαρά στο 79'.

Ο Ηρακλής βρισκόταν στην κόψη του ξυραφιού. Η νίκη θα δημιουργούσε όνειρα Ευρώπης, η ήττα θα έκανε πιθανό τον εφιάλτη του υποβιβασμού. Μετά από ένα κακό πρώτο εικοσάλεπτο ο Ατρόμητος πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς όμως να κάνει κάποια μεγάλη φάση. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας, ο Ηρακλής βγήκε μπροστά, ήταν καλύτερος και έχασε ευκαιρίες να προηγηθεί.

Τελικά αυτό το κατάφερε στις καθυστερήσεις με την κοντινή κεφαλιά του Γιάκομπ. Πάντως, αυτό που πρέπει να προβληματίσει τον Μαρίνο Ουζουνίδη είναι ότι το γκολ προήλθε και πάλι από στημένη φάση του Πάμπλο Λίμα, αφού ο "γηραιός" φαντάζει ανίκανος να βρει δίχτυα με άλλο τρόπο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος προσπάθησε όσο μπορούσε, αλλά το δοκάρι και ο Ελευθερόπουλος σταμάτησαν τις επιθετικές προσπάθειες των Περιστεριωτών.

Στη συνέντευξη Τύπου μετά το παιχνίδι, ο Γιώργος Δώνης κατήγγειλε ότι ξένος παίκτης του Ηρακλή έκανε άσεμνη χειρονομία προς τον πάγκο του Ατρόμητου. Ωστόσο, ο κόουτς των Περιστεριωτών δεν θέλησε να τον κατονομάσει.

22' Ωραία ενέργεια και σουτ του Παπαστεργιανού, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ
27' Εκτέλεση φάουλ του Λίμα, ο Κατσικάς πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μιχαηλίδης έδιωξε σε κόρνερ
40' Ο Τάτος εκτέλεσε φάουλ και ο Ελευθερόπουλος πετάχτηκε στην αριστερή του γωνία και έδιωξε σε κόρνερ
41' Δυνατό σουτ του Τάτου από μακριά, η μπάλα έφυγε άουτ
43' Μόνος του στην περιοχή του Ατρόμητου ο Παπαστεργιανός, δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά
45' ΓΚΟΛ (0-1): Εκτέλεση φάουλ του Λίμα, ο Γιάκομπ πρόλαβε την έξοδο του Μιχαηλίδη και άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά.
50' Τετ α τετ του Τάτου με τον Ελευθερόπουλο, ο έμπειρος τερματοφύλακας ακούμπησε την μπάλα ίσα ίσα για να φύγει κόρνερ
53' Ολομόναχος στην περιοχή του Ηρακλή ο Σφακιανάκης έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ
79' ΔΟΚΑΡΙ: Ο Αναστασάκος έβγαλε την μπάλα στον Καμαρά ο οποίος έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

ΣΚΟΡΕΡ: 45' Γιάκομπ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλ. Αρετόπουλος (Τρικάλων)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιάκομπ, Κατσικάς, Χοσέμι, Καρλίνιος, Σίσιτς - Νεμπεγλέρας, Τάτος

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Πάμπλο Λίμα, Κατσικάς, Χοσέμι, Παπαστεργιανός (82'Καρλίνιος), Ντάνι, Μάρα (69' Ηλιάδης), Σίσιτς, Πίτου Γκαρσία (85' Κυριαζής), Γιάκομπ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μελισσάς (56' Αναστασάκος), Mπαζίνσκι, Ολιβέιρα, Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης, Τάτος (77' Περόνε), Σαγκανόφσκι, Καραγκούνης (70' Μπρίτο), Καμαρά

Είπαν

Μαρίνος Ουζουνίδης: "Ηταν μια πολύ σημαντική νίκη αν και αγχωτική. Ξέραμε πολύ καλά πριν το παιχνίδι πόσο σημαντικό θα ήταν να πάρουμε τους τρεις βαθμούς. Αυτό μας έβγαλε θέληση στο παιχνίδι, αλλά και άγχος όσο πλησιάζαμε στο τέλος. Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο μέρος. Πιέσαμε ψηλά για να ανακόψουμε την ανάπτυξη του Ατρόμητου. Εμείς είχαμε ευκαιρίες να πετύχουμε πιο σύντομα το γκολ. Το γκολ ήρθε σε ένα σημαντικό σημείο. Από εκεί και πέρα, και με τα προβλήματα που έχουμε, προσπαθήσαμε να διαχειριστούμε όσο γίνεται καλύτερα το παιχνίδι. Ηταν εύλογο να πιέσει ο Ατρόμητος. Τα παιδιά έδειξαν μεγάλη συγκέντρωση και προσπάθεια και τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για τη νίκη. Ο αντίπαλος, σε αυτή τη διαδικασία παιχνιδιών, Τετάρτη-Κυριακή, είχε μια μέρα παραπάνω ξεκούρασης κι αυτό είναι σημαντικό".

Γιώργος Δώνης: "Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε ένα πολύ κακό ματς και παρά το γεγονός ότι ο Ηρακλής προηγήθηκε στις καθυστερήσεις το γκολ ήρθε δίκαια. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας μου, άλλαξε εντελώς, αλλά και πάλι ήταν αναποτελεσματική. Έτσι, όταν δεν βάζεις την μπάλα στα δίχτυα, μοιραία χάνεις και το παιχνίδι. Δεν θέλω να φέρω σε δύσκολη θέση κανέναν ποδοσφαιριστή, όμως οι ξένοι -και δεν μιλώ μόνο γι' αυτούς που αγωνίζονται στον Ηρακλή, θα πρέπει να σέβονται το ψωμί που τρώνε στην Ελλάδα. Έγινε μια χειρονομία από παίκτη που δεν προκλήθηκε από κανέναν, γι΄ αυτό και το συζήτησα με τον Μαρίνο (σ.σ. Ουζουνίδη)".