3-1 με Μπλάνκο και Λυμπερόπουλο (2)

Κυριάρχησε η ΑΕΚ στις Σέρρες

Η ΑΕΚ κυριάρχησε απόλυτα στις Σέρρες και επικράτησε σχετικά εύκολα του Πανσερραϊκού με 3-1. Οι Μπλάνκο (9'), Λυμπερόπουλος (38' 82' πεν.) πέτυχαν τα γκολ των “κιτρινόμαυρων” που κέρδισαν μετά από 3 μήνες (και το 4-0 στο Χαριλάου) σε εκτός έδρας αγώνα πρωταθλήματος. Ο Πανσερραϊκός μείωσε στο 42' με καταπληκτικό γκολ του Γεωργιάδη.

Η ΑΕΚ με καλή κυκλοφορία της μπάλας, τους Μάκο-Γκερέιρο να κυριαρχούν στον άξονα και τον Λυμπερόπουλο να είναι συνεχώς πηγή κινδύνων για την εστία του Ράντμαν, προηγήθηκε νωρίς (9') με εξαιρετική γυριστή κεφαλιά του Μπλάνκο και έφερε έτσι το ματς στα μέτρα της. Ο Πανσερραϊκός δεν έβρισκε λύσεις επιθετικά, ενώ αμυντικά υπέπεσε σε αρκετά λάθη, που έδωσαν τη δυνατότητα στην ΑΕΚ να βάλει δεύτερο γκολ στο 38' με τον Λυμπερόπουλου, από όμορφη προσπάθεια του πολύ καλού σ' ένα ακόμη ματς Καράμπελα.

Πάντως η πιο όμορφη στιγμή του αγώνα ανήκει στους γηπεδούχους και ήταν το γκολ που πέτυχαν στο 42ο λεπτό με τον Γεωργιάδη. Ο διεθνής επιθετικός, μήλο της έριδας – προσεχώς – των μεγάλων στις μετεγγραφές, με καταπληκτικό μονοκόμματο βολέ μείωσε το σκορ.

Η ΑΕΚ , αν και σε κάποια σημεία έπαιξε με τη ...φωτιά, ήταν το αφεντικό του αγώνα και στο δεύτερο ημίχρονο. Έβγαινε με χαρακτηριστική άνεση σε θέση βολής και “κλείδωσε” τη νίκη στο 82' με το πέναλτι που κέρδισε ο Γεωργέας και μετέτρεψε σε γκολ ο Λυμπερόπουλος.

7' Κεφαλιά πάσα του Μπλάνκο στον Σκόκο, ο Αργεντινός έπιασε δυνατό σουτ από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
9' ΓΚΟΛ (0-1): Εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο, ο Μπλάνκο με εντυπωσιακή γυριστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
13' Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο, η μπάλα μόλις άουτ
20' Ο Γκερέιρο έβγαλε στον Σκόκο, ο οποίος πήγε να πλασάρει πάνω από το κεφάλι του Ράντμαν, που απέκρουσε σε κόρνερ
30' Εκτέλεση φάουλ του Σουμπίνιο, η μπάλα πέρασε μέσα από το τείχος, αλλά ο Σάχα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια
38' ΓΚΟΛ (0-2): Σέντρα του Καράμπελα από αριστερά για τον Λυμπερόπουλο και ο αρχηγός της Ενωσης με κοντινό σουτ έκανε το 2-0
44' ΓΚΟΛ (1-2): Καταπληκτικό σουτ του Γεωργιάδη από το ημικύκλιο της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σάχα
50' Ο Σκόκο βρήκε τον Γκερέιρο στην περιοχή του Πανσερραϊκού, ο Ράντμαν κατάφερε να αποκρούσει το πλασέ του μέσου της ΑΕΚ
53' Ο Λαγός σούταρε από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε και ο Ράντμαν μπλόκαρε
68' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Ο Λυμπερόπουλος συνδυάστηκε με τον Μπλάνκο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Λανθασμένη η υπόδειξη του βοηθού, ο "Λυμπε" καλυπτόταν όταν του πέταξε μπροστά την μπάλα ο Μπλάνκο.
81' ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Γεωργέας ανατράπηκε από τον Παντελιάδη και ο Τάσος Γιάχος υπέδειξε πέναλτι
82' ΓΚΟΛ (1-3): Ο Λυμπερόπουλος ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ
91' Αντεπίθεση του Πανσερραϊκού, ο Τάντιτς έκανε το διαγώνιο σουτ αλλά ο Σάχα απέκρουσε με τα πόδια σε κόρνερ

ΣΚΟΡΕΡ: 44' Γεωργιάδης - 9' Μπλάνκο, 38', 82' πεν. Λυμπερόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τ. Γιάχος (Χίου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γεωργιάδης, Παπάζογλου, Μπέλιτς -  Γεωργέας, Καράμπελας, Μανωλάς

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Άλβαρες, Παντελιάδης, Μαβενέ, Παπάζογλου, Κάστρο, Λεοζίνιο (73' Ανάκογλου), Σουμπίνιο (80' Τάντιτς), Μπελιτς, Γεωργιάδης, Νταλέ
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γεωργέας, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Γκερέιρο, Μάκος, Λαγός, Σκόκο (93' Έντερ), Λυμπερόπουλος, Μπλάνκο (87' Λεονάρντο)

Μανόλο Χιμένεθ: "Ηταν μία καλή εμφάνιση. Η διαφορά στο ματς με την Κέρκυρα ήταν ότι σήμερα ήμασταν αποτελεσματικοί. Βρήκαμε στόχο, αυτά που είπαμε έγιναν πράξη. Θεωρώ ότι οι Σέρρες είναι η πιο γρήγορη ομάδα από τη μέση και μπροστά. Ηρθαμε με προβλήματα στα χαφ καθώς οι Λαγός και Γκερέιρο είχαν καιρό να παίξουν μαζί. Η ΑΕΚ προοδεύει μέρα με τη μέρα. Είχαμε ένα καλό πρώτο μέρος αλλά και ένα καλό τελευταίο ημίωρο. Θέλουμε συνέχεια σ’ αυτές τις εμφανίσεις. Κάθε νέος και ποιοτικός παίκτης με ενδιαφέρει όπως είναι ο Γεωργιάδης αλλά και άλλοι παίκτες".

Νίκος Λυμπερόπουλος: "Σίγουρα μας βοήθησε το γκολ που πέτυχε ο Μπλάνκο στην αρχή, κάτι το οποίο δεν είχε γίνει στο ματς με την Κέρκυρα, όπου συνολικά όλη η ομάδα έχασε αρκετές ευκαιρίες. Είναι σημαντικό για την ψυχολογία μας, να είμαστε αποτελεσματικοί και να αποφέρουν καρπούς οι προσπάθειες μας. Θα ήθελα να εκφράσω τα συλλυπητήρια μου, από μέρους μου και από όλη την οικογένεια της ΑΕΚ, στην οικογένεια του Άνχελ Πεντράθα, που έφυγε άδικα από τη ζωή".

Κώστας Μανωλάς: "Σημασία έχει το χρονικό σημείο στο οποίο πετύχαμε το γκολ. Πιστεύω ότι το γκολ του Μπλάνκο ήταν καθοριστικό. Θεωρώ πάντως ότι σήμερα δεν είδαμε κάτι διαφορετικό από αυτό που κάναμε την προηγούμενη αγωνιστική. Δεν ήμασταν τόσο κακοί στον αγώνα με την Κέρκυρα, απλά σήμερα ήμασταν αποτελεσματικοί".

Νίκος Καράμπελας: "Το θέμα είναι μην έχουμε διακυμάνσεις. Να παίζουμε καλά συνέχεια. Δεν ξέρω τι φταίει… Κάναμε το αυτονόητο σήμερα και κερδίσαμε. Συνεχίζουμε, έχουμε πολλά και δύσκολα ματς μετά. Είμαστε μακριά από την κορυφή δεν μπορούμε λέμε μεγάλα λόγια. Θέλω να είμαι δυνατός και προσεχτικός όταν παίζω και να ακούω πάντα τον προπονητή μου".

Ντράγκαν Κοκότοβιτς: "Συγχαρητήρια στην ΑΕΚ για την καθαρή νίκη της. Είναι μια ποιοτική ομάδα κι έδειξε σήμερα εμπειρία. Δεχθήκαμε εύκολα τα γκολ. Μείναμε στο 1-2 και το ματς τελείωσε με το τρίτο γκολ. Αυτό μπορούσαμε αυτό κάναμε. Κοιτάμε το επόμενο ματς. Χρειάζεται ενίσχυση θα αποκτηθούν 3 ή 4 παίκτες. Κάνουμε προσπάθεια, αλλά έπρεπε να τους είχαμε ήδη εδώ όμως δεν είναι στην διάθεση μας".