Κορυφαίος ο Πάντελιτς στο 2-0 των «ερυθρολεύκων»

Νίκησε άνετα και στην Κέρκυρα ο Ολυμπιακός

Έχασε ευκαιρίες και για μεγαλύτερο σκορ

Άλλη μία άνετη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός, αυτή τη φορά με 2-0 στην έδρα της Κέρκυρας. Ο σούπερ Μάρκο Πάντελιτς ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης για τους «ερυθρόλευκους» που θα μπορούσαν να έχουν πετύχει και περισσότερα γκολ στο φινάλε. Οι Τσίγκας (55' αυτ.) και Μιραλάς (70') διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Σε ένα γήπεδο γεμάτο οπαδούς του, ο Ολυμπιακός ένοιωθε πραγματικά σαν στο σπίτι του, παρότι απειλήθηκε στα πρώτα λεπτά. Άλλωστε, οι Πειραιώτες είναι φέτος οι απόλυτοι κυρίαρχοι στα γήπεδα της περιφέρειας. Σε Σέρρες, Ξάνθη, Ηράκλειο, Καβάλα, Λάρισα και Κέρκυρα έχουν κάνει το εμφατικό "6 στα 6" χωρίς μάλιστα να έχουν δεχθεί γκολ (0-10)!

Ο βασικός λόγος για τον οποίο ο Ολυμπιακός στο "Νησί των Φαιάκων" ακούει στο όνομα Μάρκο Πάντελιτς. Ο Σέρβος φορ στο δεύτερο ημίχρονο ήταν ο ηγέτης της πολιορκίας που έστησε ο Ολυμπιακός μπροστά στο τέρμα του -εξαιρετικού για άλλη μία φορά- Κωνσταντόπουλου.

Επί της ουσίας ανάγκασε τον Θανάση Τσίγκα να πετύχει το αυτογκόλ, ενώ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Έπσταϊν για να "σερβίρει" το δεύτερο γκολ στον Μιραλάς. Μάλιστα, θα μπορούσε να προσθέσει στον απολογισμό του άλλες δύο ασίστ, όμως ο μεν Μιραλάς κατάφερε να αστοχήσει από τα πέντε βήματα, ενώ το πολύ καλό σουτ του Φετφατζίδη έφυγε λίγο άουτ.

Άξιοι συμπαραστάτες του ο Αριέλ Ιμπαγάσα, από τα πόδια του οποίου περνούσαν όλες οι επιθέσεις του Ολυμπιακού, και ο Φρανσουά Μοντεστό, με τον Γάλλο να αγωνίζεται σε θέση αμυντικού χαφ και να κάνει πάρα πολύ καλό παιχνίδι.

Το παιχνίδι δεν ήταν καλό, παρά τις πολλές φάσεις που δημιούργησε ο Ολυμπιακός. Άλλωστε, οι "ερυθρόλευκοι" χρειάστηκαν το αυτογκόλ του 55ου λεπτού για να "λυθούν" τα πόδια τους και να ψάξουν άλλο ένα τέρμα. Αυτό που μένει στο τέλος είναι η καλή απόδοση στα τελευταία 30 λεπτά και κυρίως οι τρεις βαθμοί που διατήρησαν τη διαφορά από το δεύτερο Παναθηναϊκό στο +5.

1' Σέντρα του Έπσταϊν, η κοντινή κεφαλιά του Τσίγκα δεν βρήκε στόχο
2' Εκτέλεση φάουλ του Μίχου από δεξιά, ο Καλαντζής πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Πάρντο μπλόκαρε
6' Αδράνεια στην άμυνα του Ολυμπιακού, το σουτ του Γκουστάβο έφυγε λίγο άουτ
11' Σουτ του Τοροσίδη από δεξιά, ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε
28' Σουτ του Ριέρα, η μπάλα κόντραρε στα σώματα και κατέληξε κόρνερ
34' Σέντρα του Ιμπαγάσα, ο Φουστέρ έκανε την κεφαλιά, αλλά απέκρουσε ο Κωνσταντόπουλος
38' Νέα δύσκολη απόκρουση του Κωνσταντόπουλου σε σουτ του Ριέρα
42' Εξαιρετικήξ κάθετη μπαλιά του Ιμπαγάσα στον Μοντεστό, αυτός γύρισε στον Μιραλάς, ο οποίος από πολύ κοντά αστόχησε
47' Σέντρα του Έπσταϊν η κοντινή προβολή του Τσίγκα έστειλε την μπάλα άουτ
55' ΓΚΟΛ (0-1) Εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα από αριστερά, ο Τσίγκας προσπαθώντας να διώξει την μπάλα προ του Πάντελιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του
65' ΔΟΚΑΡΙ: Σέντρα του Ιμπαγάσα, το ευθύβολο σουτ του Ριέρα όμως σταμάτησε στο δοκάρι
70' ΓΚΟΛ (0-2): Μεγάλο λάθος του Έπσταϊν, έβγαλε μόνους του με τον Κωνσταντόπουλο Πάντελιτς και Μιραλάς, ο Σέρβος έδωσε στον Βέλγο που απλά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα
72' Αντεπίθεση του Ολυμπιακού με τον Πάντελιτς να βρίσκει μόνο του τον Μιραλάς, αλλά ο Κωνσταντόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά
81' Εξαιρετική κίνηση του Πάντελιτς, ο οποίος άφησε στον Φετφατζίδη, αλλά το σουτ του έφυγε άουτ

ΣΚΟΡΕΡ: 55' αυτ. Τσίγκας, 70' Μιραλάς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ανδ. Παππάς (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Δ. Ιωάννου, Μίχος - Φουστέρ, Ριέρα, Ιμπαγάσα

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Μίχος, Κοντοδήμος, Βενέτης (32' Δ. Ιωάννου), Μαϊτόροβιτς, Στολτίδης, Χαμπλ, Καλαντζής (73' Γιάντσης), Γκουστάβο (66' Ηλ. Ιωάννου), Έπσταϊν, Τσίγκας
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο, Μέλμπεργκ, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μοντεστό, Ιμπαγάσα, Ριέρα (80' Χόλεμπας), Φουστέρ, Μιραλάς (78' Φετφατζίδης), Πάντελιτς (84' Νέμεθ)

Είπαν

Ερνέστο Βαλβέρδε: "Αυτό που μας μένει είναι ότι όντως κάναμε ένα καλό παιχνίδι εδώ. Εκείνοι ξεκίνησαν με μεγάλη ένταση. Όπως επίσης έκαναν και στο β' ημίχρονο. Εμείς σιγά-σιγά κατακτήσαμε το παιχνίδι και δημιουργήσαμε τις ευκαιρίες που θα μπορούσαμε να πετύχουμε περισσότερα γκολ. Το πρόβλημα είναι σε αυτά τα παιχνίδια ότι ο αντίπαλος παίζει πολύ κλειστά και έτσι εμείς πρέπει να ανοίξουμε το σκορ έτσι ώστε να ανοιχτεί ο αντίπαλος και να κάνουμε το παιχνίδι μας. Η Κέρκυρα μπήκε δυνατά και στα δύο ημίχρονο. Για να είμαστε ειλικρινείς έκαναν κάποιες φάσεις που δεν ήταν καθαρές ευκαιρίες για γκολ. Η Κέρκυρα είναι μία ομάδα που παίζει πάντα καλά, κάνει αρκετά καλά παιχνίδια. Την προηγούμενη αγωνιστική με τον ΠΑΟΚ ήταν πολύ καλή, όπως και με την ΑΕΚ. Εμείς θα κοιτάζουμε να ξεπερνάμε τα εμπόδια και να προχωράμε".

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς: "Θεωρώ ότι κοιτάξαμε τον Ολυμπιακό στα μάτια. Ιδιαίτερα στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου που μπήκαμε καλά. Στο τελευταίο εικοσάλεπτο, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο. Στην επανάληψη δημιουργήσαμε στην αρχή ευκαιρίες, αλλά ο Ολυμπιακός κατάφερε να σκοράρει από μία στημένη φάση. Μετά το 0-2 ήταν δύσκολο να γυρίσουμε το παιχνίδι. Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά. Ο Ολυμπιακός έχει ποιότητα και πιστεύω ότι εμείς από την πλευρά μας προσπαθήσαμε, αλλά χάσαμε δίκαια. Έχουμε πολλά παιχνίδια μπροστά μας και βλέπουμε κάθε ματς ξεχωριστά. Εγώ ως άνθρωπος που είμαι πολλά χρόνια στην Ελλάδα, έχω περάσει πολύ όμορφες στιγμές αλλά και αρνητικές στον Ολυμπιακό. Κάθε άνθρωπος έχει τις αρχές του και προσπαθεί. Ο Ολυμπιακός για μένα επί 95 λεπτά ήταν αντίπαλος. Δεν χρειάζεται να πω κάτι άλλο. Εμείς προσπαθήσαμε στο γήπεδο. Δεν με ενδιαφέρει τι γράφεται. Εγώ κοιμάμαι ήσυχος και κοιτάζω το πρόσωπό μου στον καθρέφτη".