0-0 στο «Καυτανζόγλειο»

Τέταρτη φετινή ισοπαλία ανάμεσα σε Ηρακλή και Κέρκυρα

Όπως στον πρώτο γύρο (0-0), αλλά και στα δύο παιχνίδια του Κυπέλλου (1-1 και 0-0), Ηρακλής και Κέρκυρα αναδείχθηκαν για τέταρτη φορά φέτος ισόπαλοι, καθώς έμειναν στο 0-0 στο «Καυτανζόγλειο», στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 20ής αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας. Ο Ηρακλής είχε την καλύτερη στιγμή του αγώνα (δοκάρι στο 67’ του Λίμα).

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν από μία κλασική ευκαιρία (Στολτίδης για την Κέρκυρα και Σολτάνι για τον Ηρακλή) και να μην καταφέρνουν να προηγηθούν. Στην επανάληψη ο ρυθμός ανέβηκε, ο Ηρακλής πίεσε περισσότερο και η Κέρκυρα προσπάθησε κυρίως στην κόντρα επίθεση να σημειώσει κάποιο γκολ.

Η καλύτερη στιγμή του αγώνα άνηκε στους γηπεδούχους, όταν ο Λίμα μετά από εκτέλεση φάουλ (η μπάλα πέρασε ξυστά από το κεφάλι του Κυριαζή και του Επαλέ) «σημάδεψε» το δοκάρι του Κωνσταντόπουλου. Κλασική ευκαιρία ήταν και του Μάρα στο 75’, ενώ η ομάδα του Μπάντοβιτς λίγο έλειψε να «κλέψει» το παιχνίδι λίγο πριν από το φινάλε με τον Καλαντζή.

Με την ισοπαλία οι δύο ομάδες παραμένουν πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού ανεξάρτητα από το τι θα γίνει στις υπόλοιπες αναμετρήσεις. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, η επανεμφάνιση στο ελληνικό πρωτάθλημα του Ζοέλ Επαλέ, έπειτα από 4 χρόνια και ένα μήνα!

Μετά το τέλος του αγώνα, πάντως, περίπου 300 οπαδοί του Ηρακλή βρέθηκαν έξω από τα αποδυτήρια του γηπέδου, αποδοκίμασαν παίκτες και Ουζουνίδη, ζητώντας μάλιστα από τον τεχνικό του "Γηραιού" να παραιτηθεί.

Το φιλμ του αγώνα:

10’ Πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα, με τον Επστάιν να γυρίζει την μπάλα από τα αριστερά και τον Στολτίδη να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
17’ Ο Τσίγκας σούταρε από μακριά, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
27’ Ο Μαχόπ σούταρε από καλή θέση, αλλά ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε την μπάλα στην κλειστή του γωνία.
33’ Η καλύτερη στιγμή για τον Ηρακλή. Ο Σολτάνι βρέθηκε μόνος του σε καλή θέση απέναντι από τον Κωνσταντόπουλο, αλλά σούταρε άουτ.
51’ Ο Ζερκά βρήκε τον Σολτάνι που έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
54’ Μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα, καθώς μετά την μπαλιά του Στολτίδη ο Επστάιν έκανε το σουτ, αλλά η Ελευθερόπουλος μπλόκαρε πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.
59’ Ο Λίμα εκτέλεσε το φάουλ, ο Χοσέμι έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
67’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή, καθώς μετά το φάουλ του Λίμα, η μπάλα πέρασε από τα κεφάλια του Επαλέ και του Κυριαζή και σταμάτησε στο δοκάρι του Κωνσταντόπουλου.
75’ Νέα ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Μάρα κατέβασε την μπάλα και έκανε ωραία κίνηση στην περιοχή, αλλά στο τετ α τετ με τον Κωνσταντόπουλο σούταρε άουτ.
77’ Ο Γραμμόζης έκανε τη σέντρα, καλή κεφαλιά από τον Στολτίδη, που πέρασε λίγο άουτ.
87’ Ο Καλαντζής βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, αλλά δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ όπως θα ήθελε.

ΣΚΟΡΕΡ: -
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνταλος (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαχόπ, Χοσέμι – Βενέτης, Μαϊστόροβιτς

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Κυριαζής, Λίμα, Κατσικάς, Χοσέμι, Πίτου, Στάμου, Σολτάνι (83’ Τσίτας), Μαχόπ, Ρόμπλες (55΄Επαλέ), Ζερκά (65’ Μάρα)
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο, Κοντοδήμος, Βενέτης, Μαϊστόροβιτς, (46 Μίχος), Μακρής, Χαμπλ (76’ Γραμμόζης), Καλαντζής, Στολτίδης, Επστάιν, Τσίγκας (63’ Μαζνόφ)

Είπαν:

Μαρίνος Ουζουνίδης: "Είχαμε πολλές απουσίες και αναγκαστήκαμε να χρησιμοποιήσουμε παίκτες που παίξανε για πρώτη φορά. Οι εννέα απουσίες μας αναγκάσανε να τα κάνουμε όλα αυτά, γιατί δεν είχαμε άλλες επιλογές. Το παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό, θα μπορούσαμε και οι δύο να πάρουμε τη νίκη, αλλά η ισοπαλία ήρθε λογικά. Χρειαζόμαστε την βοήθεια του κόσμου είχα πει μέσα στην εβδομάδα. Θέλουμε να σταθεί διπλά μας για να ξεπεράσουμε τα προβλήματα. Βλέπω ότι δεν είμαστε συσπειρωμένοι όπως στην αρχή. Με την πάροδο του χρόνου θα γίνουμε καλύτεροι και δεν θα μπλέξουμε σε περιπέτειες. Πρέπει να είμαστε ένα για να μην υπάρχουν προβλήματα"

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς: "Πρέπει να νιώθεις ευχαριστημένος, όταν παίρνεις ένα αποτέλεσμα σε μία έδρα, όπου έχουν χάσει ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ. Ήταν πολύ κρίσιμο το παιχνίδι και για τις δυο ομάδες και θεωρώ ότι αξίζαμε τη νίκη, γιατί ελέγχαμε το ρυθμό και είχαμε περισσότερες ευκαιρίες. Όλα τα παιδιά βγάζουν πάθος και θέληση πλέον παίζουμε καλό ποδόσφαιρο. Αυτό είναι ευχάριστο για όλους μας. Βοηθά και το καλό κλίμα που επικρατεί στα αποδυτήρια".