2-0 στην Ξάνθη με Λεονάρντο (3’), Λυμπερόπουλο (26’)

Τρίτο σερί «διπλό» η ΑΕΚ με ενδεκάδα ανάγκης

Θετικό ντεμπούτο από τον Μίτσελ

Με το άνετο 2-0 στην Ξάνθη η ΑΕΚ πέτυχε τρίτη σερί εκτός έδρας νίκη (προηγήθηκαν το 3-1 στις Σέρρες και το 3-0 στην Τρίπολη), μολονότι αγωνίστηκε με ενδεκάδα ανάγκης, εξαιτίας των πολλών και σημαντικών απουσιών. Ο Λεονάρντο στο 3’ και ο Λυμπερόπουλος στο 26’ πέτυχαν τα γκολ. Θετικό το ντεμπούτο του Μίτσελ.

Χωρίς Μπλάνκο, Μάκο, Καράμπελα, Δέλλα, Γεωργέα, Μπερνς και με τον Σκόκο στον πάγκο η ΑΕΚ ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη καλή φάση του αγώνα, εκμεταλλευόμενη λάθος στην άμυνα της Ξάνθης. Στο τρίτο λεπτό ο Λεονάρντο με δυνατό σουτ έβαλε μπροστά την "Ένωση", με τον Βραζιλιάνο να δημιουργεί παράδοση κόντρα στην ακριτική ομάδα, καθώς θυμίζουμε ότι σκόραρε και στο 1-0 του πρώτου γύρου, αλλά και στο περσινό 3-1 του ΟΑΚΑ.

Η Ξάνθη προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η ΑΕΚ κάνοντας τα απολύτως απαραίτητα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων νωρίς νωρίς. Στο 26’, ο Λεονάρντο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Λυμπερόπουλος κάνοντας ένα βήμα προς τα πίσω γύρισε το κορμί του και έπιασε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, που δεν άφησε περιθώρια στον Γκσπούρνινγκ. Σε φουλ φόρμα ο Καλαματιανός επιθετικός, που έφτασε τα 6 γκολ στα τελευταία 5 επίσημα παιχνίδια της ΑΕΚ (δεν σκόραρε μόνο κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου) και τα 10 σε όλες τις διοργανώσεις φέτος.

Στο πρώτο μέρος, η ΑΕΚ έλεγξε το ρυθμό και δεν άφησε την Ξάνθη να μπει στην περιοχή της, ενώ ο Ισπανός Μίτσελ ήταν πολύ καλός στο ντεμπούτο του στο διάστημα αυτό. Στην επανάληψη, κουράστηκε, έδωσε τη θέση του στον Ντιόπ και ο Σενεγαλέζος κράτησε σε πολύ καλά επίπεδα το κέντρο της ΑΕΚ. Πάντως, η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ δεν ήταν το ίδιο θετική στο δεύτερο 45λεπτο και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να δημιουργήσουν κάποιες πολύ καλές ευκαιρίες, κυρίως με τον Πόι. Φάνηκε να κάνει συντήρηση και λόγω των περιορισμένων επιλογών, αλλά και λόγω του αγώνα που έρχεται με τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο, την Τετάρτη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Βόσνιος Σανέλ Γιάχιτς, που σε ρόλο κεντρικού αμυντικού είχε έγκαιρες επεμβάσεις και μάλιστα σε δύο περιπτώσεις κόντραρε εξαιρετικά τους αντιπάλους του πάνω στην τελική προσπάθεια, στερώντας τους τη δυνατότητα να απειλήσουν άμεσα τον Αραμπατζή. Πολύ ψηλά στη λίστα των διακριθέντων ήταν και ο έτερος σέντερ μπακ της ΑΕΚ, ο Κριστιάν Νασούτι, αλλά και ο Νίκος Λυμπερόπουλος, που έδειξε και πάλι την κλάση του.

Από την άλλη, η Ξάνθη (που την επόμενη αγωνιστική πηγαίνει στο «Καραϊσκάκη») για πρώτη φορά φέτος υπέστη τρεις διαδοχικές ήττες, καθώς θυμίζουμε ότι τις προηγούμενες δύο αγωνιστικές ηττήθηκε από Εργοτέλη και ΠΑΟΚ.

Το φιλμ του αγώνα:

3’ ΓΚΟΛ (0-1): Μετά τη σέντρα του Αργυρίου από τα δεξιά, ο Βάλλας στραβοκλώτσησε τη μπάλα, η οποία έφτασε στον ανενόχλητο Λεονάρντο, που με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε 1-0.
20’ Ο Μαρσελίνιο έκανε ωραία ατομική ενέργεια, σούταρε, αλλά ο Αραμπατζής έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.
26’ ΓΚΟΛ (0-2): Ο Λεονάρντο εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά και ο Λυμπερόπουλος με εξαιρετική ψηλοκρεμαστή κεφαλιά έκανε το 2-0.
29’ Από μία κίτρινη κάρτα είδαν Μαρσελίνιο και Λυμπερόπουλος για αψιμαχία. Ο Βραζιλιάνος της Ξάνθης αρχικά προσπάθησε να δώσει κουτουλιά στον επιθετικό της ΑΕΚ κι εκείνος με τη σειρά του τον απώθησε με το πόδι.
41’ Ο Μίτσελ φαίνεται πως ανατρέπεται από τον Φλίσκα μέσα στην περιοχή, αλλά ο Γιάχος έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
56’ Καλή προσπάθεια από τον Πόι, που μπήκε από τα αριστερά και έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
60’ Καλή ευκαιρία για την Ξάνθη και πάλι με τον Πόι, που από κοντά δεν μπόρεσε να βρει στόχο (έδιωξε σε κόρνερ ο Γιάχιτς).
66’ Η ΑΕΚ έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ, όταν ο Λεονάρντο σούταρε από πλάγια θέση, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
77’ Ο Έντερ βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ, όμως καθυστέρησε και τον πρόλαβε ο Στιούαρτ, που έδιωξε σε κόρνερ.
81’ Σημαντική ευκαιρία για την Ξάνθη, αλλά ο Γιάχιτς πρόλαβε να βάλει την κόντρα στο σουτ του Βασιλακάκη, διώχνοντας την μπάλα σε κόρνερ.
93’ Ο Πόι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο Βασιλακάκης έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Αραμπατζής μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

ΣΚΟΡΕΡ: 3’ Λεονάρντο, 26’ Λυμέρόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαρσελίνιο, Βάλλας, Κιντάνα – Λυμπερόπουλος, Λεονάρντο, Λαγός, Έντερ

SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκσπούρνινγκ, Μπέρτος (77’ Κιντάνα), Στιούαρτ, Βάλλας, Κωστούλας, Μπόατενγκ, Φλίσκας (59' Καζάκης), Κατόνγκο (70’ Βασιλακάκης), Μαρσελίνιο, Πόι, Σουάνης
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αραμπατζής, Αργυρίου, Νταντόμο, Νασούτι, Γιάχιτς, Μίτσελ (64' Ντιόπ), Καφές, Γκέντσογλου, Έντερ, Λεονάρντο (79’ Νικόλτσης), Λυμπερόπουλος (67’ Λαγός)

Είπαν:

Νίκος Παπαδόπουλος: "Για μια ακόμη φορά βρεθήκαμε νωρίς πίσω στο σκορ. Είναι η τρίτη φορά που γίνεται αυτό στην έδρας μας.  Τα προηγούμενα παιχνίδια ήταν με Παναθηναϊκό και Καβάλα. Πρέπει να βελτιωθούμε και να πάρουμε τους πόντους που θέλουμε για να ξεφύγουμε από τη δύσκολη θέση» επεσήμανε αρχικά. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου. Έπαιξαν καλά, πίεσαν, αλλά δεν τα κατάφεραν. Έχουμε δύσκολη συνέχεια, πρέπει να τους στηρίξουμε και να πάρουμε τους βαθμούς που θέλουμε στα επόμενα ματς".

Μανόλο Χιμένεθ: "Θεωρώ ότι αυτή η νίκη είναι τριπλή νίκη. Πρώτα απ' όλα κερδίσαμε μια ομάδα η οποία είναι πολύ καλή και δύσκολη. Παράλληλα ξεκουράσαμε κάποιους σημαντικούς παίκτες και δώσαμε... ζωή σε παίκτες που δεν είχαν αγωνιστεί πολλές φορές. Ήμουν σκληρός με τους παίκτες όλη την εβδομάδα. Τους είχα πει πως για να αντιπροσωπεύουν την ΑΕΚ θα πρέπει να είναι πάντοτε έτοιμοι γιατί χρειαζόμαστε ένα καλό και γεμάτο ρόστερ. Είμαι χαρούμενος για πολλά πράγματα. Ο Αραμπατζής είχε να παίξει καιρό, ο Αργυρίου το ίδιο. Ο Νταντόμο είχε καιρό να ξεκινήσει βασικός. Ο Μίτσελ έπαιξε μετά από καιρό, ενώ οι Καφές και Γκέντσογλου επέστρεψαν από τραυματισμούς. Ο Λεονάρντο και ο Έντερ είχαν καιρό να παίξουν επίσης. Τους αξίζουν συγχαρητήρια. Με αυτή την αγωνιστική συμπεριφορά έχω πειστεί ότι ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν ένα... ατύχημα. Πιστεύω ότι για πρώτη φορά στην καριέρα μου μελετούσα ένα ματς (αυτό με την Ξάνθη) και παράλληλα κοιτούσα ένα άλλο (αυτό με τον ΠΑΟ)".

Όσο για το ντεμπούτο του Μίτσελ ο Ισπανός τεχνικός σχολίασε: "Αυτό που έδειξε σήμερα ο Μίτσελ ήταν η ποιότητα κάθε φορά που ακουμπούσε τη μπάλα. Πρέπει να προσαρμοστεί στο αργό, με την μπάλα στα πόδια, ελληνικό πρωτάθλημα, αλλά με ένταση χωρίς αυτή. Θα το αποκτήσει σιγά σιγά όπως και οι υπόλοιποι που θα έρθουν. Έχουμε φέρει καλούς παίκτες που δεν έχουν παιχνίδια στα πόδια τους. Δεν έχουμε μπροστά μας προετοιμασία και παλεύουμε ενάντια στον χρόνο. Ξεκουράσαμε παίκτες κάτι που όμως δεν εγγυάται νίκη την Τετάρτη".

Σανέλ Γιάχιτς: "Θέλαμε την νίκη ενόψει Παναθηναϊκού, όμως σκεφτόμαστε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και για αυτό σκεφτόμασταν μόνο αυτό με την Ξάνθη. Τώρα έχουμε μπροστά μας τον Παναθηναϊκό, θα κοιτάξουμε αυτό και θέλουμε να κερδίσουμε και εκεί. Ολοι παίξαμε πολύ καλά σήμερα, δείξαμε με την εμφάνιση μας ότι υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις. Σαν ομάδα έχουμε ποιότητα και βάθος πάγκου, που μπορούμε να καλύψουμε κάθε απουσία. Δεν ξέρω ποιος θα παίξει με τον Παναθηναϊκό, αλλά όποιος παίξει θα παλέψει για την νίκη".

Ανέστης Αργυρίου: "Στο σημερινό παιχνίδι θέλαμε πάση θυσία την νίκη, τα καταφέραμε και νομίζω ότι ήταν δίκαιο το αποτέλεσμα. Είμαστε ομάδα με όλη την σημασία της λέξης. Μας βοήθησε το γρήγορο γκολ και πιστεύω στο μέλλον έχουμε να δώσουμε πολλά περισσότερα ως ομάδα. Οι παίκτες κρινόμαστε στην προπόνηση. Σίγουρα ήταν δύσκολο παιχνίδι, προερχόμασταν από ένα αποτέλεσμα άσχημο στην έδρα μας, θέλαμε την νίκη για να πάμε ανεβασμένοι κόντρα στον Παναθηναϊκό. Είναι ένας ξεχωριστός αγώνας και με τον κόσμο στο πλευρό μας θα πάρουμε την νίκη".