Ανώτερος ο Εργοτέλης, έχασε 2-0 στο ΟΑΚΑ

Υπερίσχυσε στα στημένα ο Παναθηναϊκός

Με δύο κεφαλιές των Ζιλμπέρτο Σίλβα (7') και Καντέ (39') μετά από εκτελέσεις κόρνερ, ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 τον Εργοτέλη στο Ολυμπιακό Στάδιο. Οι Ηρακλειώτες ήταν καλύτεροι, έχασαν ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα, μακράν του κορυφαίου παίκτη του αγώνα.

Οι κεφαλιές των Ζιλμπέρτο και Καντέ έκαναν τη διαφορά Οι κεφαλιές των Ζιλμπέρτο και Καντέ έκαναν τη διαφορά Ο Παναθηναϊκός ήταν κακός και έφτασε στη νίκη για δύο και μόνο λόγους. Πρώτον, λόγω της κάκιστα τοποθετημένης άμυνας του Εργοτέλη στα στημένα των γηπεδούχων και δεύτερον, λόγω του Αλέξη Τζόρβα, ο οποίος έκανε κάποιες σπουδαίες επεμβάσεις, κυρίως στα δύο τετ α τετ του Μάριο Μπούντιμιρ.

Οι "πράσινοι" προηγήθηκαν στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Νίνης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Μπουμσόνγκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ζιλμπέρτο, εντελώς αμαρκάριστος, με ιδανική κεφαλιά ψαράκι νίκησε τον Δασκαλάκη. Αντί όμως να "χτίσει" πάνω στο 1-0, ο Παναθηναϊκός περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου. Ο Βερπακόφσκις από δεξιά ταλαιπώρησε αφάνταστα τον Ιωαννίδη, ενώ ο Μπούντιμιρ έβγαινε όποτε ήθελε στην πλάτη της "πράσινης" άμυνας, όμως η αστοχία τόσο εκείνου, όσο και του Βερπακόφσκις κόστισαν στον Εργοτέλη.

Στις πολλές ευκαιρίες των φιλοξενούμενων, ο Παναθηναϊκός είχε να αντιτάξει μόνο τα... κέφια του Νίνη και φυσικά την υπεροχή στα στημένα. Από ένα κόρνερ λοιπόν, αυτή τη φορά με εκτελεστή τον Χριστοδουλόπουλο, και κεφαλιά του Καντέ, τον οποίο έχασε ο Ολίσε, ο Παναθηναϊκός έκανε το 2-0 και το κράτησε με νύχια και με δόντια μέχρι το φινάλε. Ουσιαστικά το παιχνίδι τελείωσε με την είσοδο των Καραγκούνη και Μαυρία, οι οποίοι κράτησαν την μπάλα στα πόδια τους και στέρησαν από τον Εργοτέλη την ευκαιρία να βγαίνει εύκολα στην κόντρα επίθεση.

7' ΓΚΟΛ (1-0): Εκτέλεση κόρνερ του Νίνη, ο Μπουμσόνγκ πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο αμαρκάριστος Ζιλμπέρτο με κοντινή κεφαλιά ψαράκι άνοιξε το σκορ
10' Λάθος της άμυνας του Εργοτέλη, ο Νίνης έπιασε ένα μακρινό σουτ, όμως ο Δασκαλάκης μπλόκαρε
14' Ωραία άφησε στον Ζούνιορ ο Μπέτο, όμως το σουτ του Βραζιλιάνου κατέληξε στην αγκαλιά του Τζόρβα
15' Ο Βερπακόφσκις απέφυγε ιδανικά τον Ιωαννίδη, βρήκε τον Ολίσε, αλλά το σουτ του Νιγηριανού έδιωξε σε κόρνερ ο Τζόρβας
19' Σέντρα σουτ του Μπέτο, ο Βερπακόφσκις δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας και να τη στείλει στα δίχτυα
38' Μακρινό σουτ του Νίνη, η μπάλα άλλαξε πορεία από τον αέρα και τελευταία στιγμή ο Δασκαλάκης έδιωξε σε κόρνερ
39' ΓΚΟΛ (2-0): Εκτέλεση κόρνερ του Χριστοδουλόπουλου, ο Καντέ σηκώθηκε μόνος του στη μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
44' Τετ α τετ του Μπούντιμιρ μες τον Τζόρβα, ο διεθνής τερματοφύλακας έδιωξε ενστικτωδώς με το πόδι σε κόρνερ
50' Νέα μεγάλη επέμβαση του Τζόρβα, ο οποίος πρόλαβε την μπάλα, πριν φτάσει στα πόδια του αμαρκάριστου Μπούντιμιρ
62' Σέντρα του Βίσιο, ο Ρομάνο έπιασε το τακουνάκι στην κίνηση, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
69' Εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη, η κεφαλιά του Μπούντιμιρ έστειλε την μπάλα μόλις άουτ
91' Νέα μεγάλη ευκαιρία του Εργοτέλη, με τον Μπούντιμιρ να αστοχεί εξ επαφής, μετά την πανέμορφη μπαλιά του Καρέλη

ΣΚΟΡΕΡ: 7' Ζιλμπέρτο Σίλβα, 39' Καντέ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δ. Θάνος (Γρεβενά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ρομάνο - Βύντρα, Καντέ

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Ιωαννίδης, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης (81' Σιμάο), Γκοβού (72' Μαυρίας), Χριστοδουλόπουλος, Νίνης (72' Καραγκούνης), Σισέ
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Βίσιο, Χίμπλινγκερ, Αλεξόπουλος, Μπέτο (60' Κυριακίδης), Ολίσε (60' Φραγκουλάκης), Ζούνιορ, Βερπακόφσκις, Ρομάνο (80' Καρέλης), Μπούντιμιρ

Είπαν

Ζεσουάλντο Φερέιρα: "Μπήκαμε δυνατά και ελέγξαμε το πρώτο ημίχρονο. Είχαμε την επιθετική υπεροχή ενώ οι Εργοτέλης απάντησε μόνο στο τέλος του ημιχρόνου, καθώς είναι μία καλή ομάδα με καλούς παίκτες. Μετά το 2-0 ζήτησα να βγούμε μπροστά για να βάλουμε και τρίτο γκολ, αλλά δεν μας βγήκε στη ροή του αγώνα. Στη συνέχεια οι παίκτες είχαν στο μυαλό τους να κρατήσουν τη νίκη αλλά και το ματς με την ΑΕΚ την Τετάρτη. Πιστεύω ότι μπορούμε να τα καταφέρουμε. Είναι μία μεγάλη πρόκληση για τους παίκτες μου και είμαι σίγουρος ότι θα φτάσουν στα όρια τους για ένα θετικό αποτέλεσμα".

Αδαμάντιος Πολέμης: "Δεν ξέρω αν θα γίνει άλλη μετεγγραφή. Περιμένετε μέχρι το βράδυ της Δευτέρας και θα δείτε. Προς το παρόν κοιτάμε τα παιχνίδια. Σήμερα κερδίσαμε μία καλή ομάδα και την Τετάρτη πάμε να πάρουμε την πρόκριση κόντρα στην ΑΕΚ. Εγώ είμαι αισιόδοξος".

Νίκος Καραγεωργίου: "Κάναμε μία καλή προσπάθεια αλλά δεν καταφέραμε να πάρουμε τους βαθμούς που έχουμε τόσο ανάγκη. Παίζαμε με μία μεγάλη ομάδα και δεν ήταν εύκολο. Μας γύρισε σε κάποιες φάσεις και η τύχη την πλάτη και ήταν υπέρ του αντιπάλου μας. Δεν έχω παράπονο από τους παίκτες μου που τα έδωσαν όλα. Συνεχίζουμε γιατί έχουμε μπροστά μα δύσκολα και μεγάλα παιχνίδια και πρέπει να είμαστε έτοιμοι. Έχουμε πετύχει λίγα γκολ σε σχέση με αυτά που έπρεπε και έχουμε δεχτεί και πολλά. Παίζει ρόλο και η τύχη αλλά και ο αντίπαλος τερματοφύλακας. Αν ο Μπούντιμιρ στο 44ο λεπτό έβαζε το πρώτο γκολ, μετά πιστεύω ότι θα έβαζε και δεύτερο στο τέλος".