2-1 τον Πανσερραϊκό με δύο γκολ του Τούρκου

Ο Μετίν κράτησε ζωντανή τη Λάρισα

Μεγάλη νίκη σημείωσε η Λάρισα επί του Πανσερραϊκού με 2-1 και μετά από καιρό ξεκόλλησε από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, στέλνοντας εκεί την αντίπαλό της. Πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Τουμέρ Μετίν, που σκόραρε και τα δύο γκολ (44’, 53’), ενώ οι Σερραίοι μείωσαν με τον Λεοζίνιο στο 78’. Ευκαιρίες για περισσότερα τέρματα είχαν οι «βυσσινί».

Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Λάρισα κόντρα στον Πανσερραϊκό, καθώς αν και έκανε την καλύτερη ίσως φετινή της εμφάνιση, δεν μπόρεσε να κλειδώσει τη νίκη στις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε, με αποτέλεσμα στο τέλος να καρδιοχτυπήσει. Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική εντός έδρας νίκη για τους «βυσσινί», οι οποίοι μετά από καιρό ξεκολλούν από την τελευταία θέση του πίνακα, στέλνοντας εκεί τον Πανσερραϊκό.

Χωρίς φάσεις το πρώτο ημίχρονο, αν εξαιρέσει κανείς το δοκάρι του Τουμέρ Μετίν στο 4΄ και το γκολ του Τούρκου στο 44’. Αποτελεσματικότατη η Λάρισα, καθώς στην τρίτη της καλή στιγμή στον αγώνα πέτυχε το 2-0 στο 55’ και πάλι με τον Μετίν. Στα 36 του χρόνια ο Τούρκος έκανε εντυπωσιακό παιχνίδι, σκόραρε μετά από περίπου τρεις μήνες και οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ είχε πολλές φορές την ευκαιρία να πετύχει και τρίτο γκολ και να καθαρίζει με την υπόθεση νίκη, αλλά το γκολ του Λεοζίνιο στο 78’ (τέταρτο φετινό για τον Βραζιλιάνο) ξαναέβαλε στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους, που στο τέλος πίεσαν για να ισοφαρίσουν, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Πλέον, οι Σερραίοι έμειναν στον πάτο του πίνακα, μετρώντας τέσσερις σερί ήττες και 8 ματς χωρίς νίκη (από το 1-0 επί του Άρη τον Νοέμβρη).

Το φιλμ του αγώνα:

4' Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, με τον Μετίν να εκτελεί απευθείας το φάουλ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι του Ράντμαν.
44’ ΓΚΟΛ (1-0): Ο Μπλάζεκ έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Μετίν που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
55’ ΓΚΟΛ (2-0): Αυτή τη φορά ήταν ο Κουζέν από τα αριστερά που έκανε την ωραία μπαλιά στον Μετίν, που με ωραίο πλασέ έγραψε το 2-0.
62’ Ο Σίμιτς σκοράρει, όμως το γκολ ακυρώνεται λανθασμένα ως οφσάιντ.
64’ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα να κλειδώσει το ματς, όταν ο Μετίν έφυγε μόνος του απέναντι από τον Ράντμαν, αλλά ο γκολκίπερ του Πανσερραϊκού έδιωξε σε κόρνερ.
67’ Πρώτη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό, με τον Τσοντοφάλσκι να μπλοκάρει την μπάλα στην κεφαλιά του Παπάζογλου.
68’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανσερραϊκό, καθώς ο Μπέλιτς δεν μπόρεσε από καλή θέση να σκοράρει.
73’ Ο Κουζέν έκανε καλή προσπάθεια από τα δεξιά, αλλά το πλασέ του εξουδετερώθηκε από τον Ράντμαν.
77’ Ο Τσιμπάμπα ξέφυγε από τον Άμο, βγήκε απέναντι από τον Ράντμαν, αλλά υπό πίεση δεν μπόρεσε να κάνει το 3-0.
78’ ΓΚΟΛ (2-1): Μειώνει ο Πανσερραϊκός με τον Λεοζίνιο, που ευνοήθηκε από τις κόντρες και απέναντι από τον Τσοντοφάλσκι δεν έκανε λάθος.
85’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα, καθώς ο Τσιμπάμπα βρέθηκε απέναντι στον Ράντμαν, αλλά δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.
89’ Ο Μπλάζεκ δέχεται δύο κίτρινες κάρτες στην ίδια φάση (η δεύτερη για διαμαρτυρία) και αποβάλλεται.

ΣΚΟΡΕΡ: 44’, 53’ Μετίν – 78’ Λεοζίνιο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μετίν, Μπλάζεκ  – Μπέλιτς, Σίντιτς, Κις, Πάρκερ
ΚΟΚΚΙΝΗ: Μπλάζεκ (89’ - 2η κίτρινη)

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Κωστένογλου): Τσοντοφάλσκι, Ταλ (45' Ρεντζας), Κατσιαρός, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Αμπουμπακαρί (45' Ιγκλέσιας), Ρομέου, Μετίν, Μπλάζεκ, Σίμιτς, Κουζέν (76’ Τσιμπάμπα)
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μομτσίλο Βούκοτιτς): Ράντμαν, Κάστρο (57' Κις), Παντελιάδης (45' 'Αλβαρες), Αμο, Παπάζογλου, Μαβενέ, Σίντιτς (68 Λεοζίνιο), Γεωργιάδης, Μπέλιτς, Νταλέ, Πάρκερ

Νίκος Κωστένογλου: «Πετύχαμε μία πολύ μεγάλη νίκη. Θα μπορούσε το σκορ να ήταν μεγαλύτερο, παρότι υπήρχαν πολλές αντιξοότητες και δύο αναγκαστικές αλλαγές. Θα ήθελα να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες που ανταποκρίθηκαν πολύ καλά και είμαι πολύ ευχαριστημένος και από την αμυντική μας αλλά και την επιθετική μας λειτουργία. Ίσως θα έπρεπε να είμαστε πιο σοβαροί σε ορισμένες φάσεις, και να μην επιτρέψουμε στον αντίπαλό μας να μπει και πάλι στο παιχνίδι. Συνεχίζουμε με σκυμμένο το κεφάλι. Αντλούμε δύναμη από αυτό το ματς αλλά ξέρουμε σίγουρα ότι κόντρα στον Αστέρα θα είναι ένα άλλο παιχνίδι στο οποίο δεν θα μπορούμε να δημιουργήσουμε τις ίδιες ευκαιρίες. Συνεχίζουμε με ταπεινότητα και πιστεύω ότι θα μπορούσε να έρθει περισσότερος κόσμος σήμερα στο γήπεδο, γιατί τους χρειαζόμαστε».

Μομτσίλο Βούκοτιτς: «Χάσαμε μία μάχη αλλά συνεχίζουμε. Έχουμε 10 παιχνίδια όπου θα προσπαθήσουμε να καταφέρουμε το στόχο. Σίγουρο το έργο δεν θα είναι εύκολο, αλλά νομίζω ότι θα βρούμε τον ρυθμό και θα πρέπει να κάνουμε μια μεγάλη προσπάθεια για να καταφέρουμε το στόχο. Απλώς δεν ήξερα την ομάδα, ήταν η πρώτη φορά που την βλέπω.Κάποια συμπεράσματα από αυτό το παιχνίδι έχουμε αλλά θα χρειαστώ μια εβδομάδα οπωσδήποτε να μάθω τους παίκτες και αυτοί αυτό που θέλω εγώ από αυτούς και με ομαδική προσπάθεια και με πολύ ψυχή να προσπαθήσουμε στα επόμενα παιχνίδια. Πιστεύω ότι χρειαζόμαστε ένα καλό αποτέλεσμα για να ανέβουμε ψυχολογικά με περισσότερη αυτοπεποίθηση να περιμένουμε στη συνέχεια. Για το σημερινό ματς νομίζω ότι ήταν καθοριστικό το πρώτο γκολ που επιτεύχθηκε στο 43ο λεπτό μιας και δεν κινδυνεύσαμε τόσο μέχρι εκείνη τη στιγμή. Στο δεύτερο προσπαθήσαμε να ρισκάρουμε και μετά το δεύτερο γκολ των αντιπάλων μας τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για μας. Καταφέραμε πάντως να μειώσουμε το σκορ αλλά δεν είχαμε δυνάμεις να κάνουμε κάτι παραπάνω».