1-0 στο Βόλο με Φουστέρ (19')

Απόλυτος κυρίαρχος στην περιφέρεια ο Ολυμπιακός

Την όγδοη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στην περιφέρεια πανηγύρισε ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν 1-0 τον Ολυμπιακό Βόλου στο Πανθεσσαλικό με γκολ του Φουστέρ (19') και διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας των επτά βαθμών από το δεύτερο της βαθμολογίας, Παναθηναϊκό.

Το παιχνίδι δεν διέφερε και πολύ από φιλικό, με τους παίκτες να ακουλουθούν μέσα στα όρια του γηπέδου το κλίμα που είχε δημιουργηθεί τις προηγούμενες μέρες. Λίγο ο δανεισμός του Νέμεθ στον Ολυμπιακό Βόλου δύο 24ωρα πριν το ματς, λίγο oι περισσότεροι από 8.000 φίλοι του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στο γήπεδο, λίγο η κοινή επίσκεψη των δύο προέδρων, Βαγγέλη Μαρινάκη και Αχιλλέα Μπέου, σε παραδοσιακό τσιπουράδικο του Βόλου παραμονή του αγώνα, οδηγούσαν σε ένα φινάλε που έμοιαζε... προδιαγεγραμμένο.

Μοναδική παραφωνία στο σχεδόν φιλικό χαρακτήρα του παιχνιδιού, η μη τήρηση του fair play από τους παίκτες του Ολυμπιακού στη φάση του γκολ, αφού είχε βρεθεί στο έδαφος ο Άλβαρες. Στο πνεύμα του αγώνα ήταν ακόμα και ο... διαιτητής, ο οποίος φρόντιζε να σταματάει νωρίς τις αντεπιθέσεις των γηπεδούχων. Ειδικά στη φάση του 34ου λεπτού, όταν ο Τοροσίδης έκανε καθαρότατο πέναλτι στον Μόνχε.

Ο Ολυμπιακός πήρε άκοπα τη νίκη, δεν χρειάστηκε να ζοριστεί και ίσως θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ, όμως βρήκε μπροστά του έναν καταπληκτικό Γιακούποβιτς, ο οποίος δικαιούται πέρα για πέρα τον τίτλο του κορυφαίου παίκτη του γηπέδου.

Το ντεμπούτο του ως παίκτης του Ολυμπιακού έκανε ο Ράφικ Τζιμπούρ. Ο Αλγερινός αντικατέστησε τον Μάρκο Πάντελιτς στο 61' και λίγο έλειψε σε δύο περιπτώσεις να συνδυάσει με γκολ την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της νέας του ομάδας.

10' Έξυπνη μπαλιά του Καπετάνου στον Μπρέσκα, όμως ο Σλοβάκος δεν πρόλαβε να τσιμπήσει την μπάλα μπροστά από τον Μπράβο και να βγει στο τετ α τετ
12' Εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα, ο Μιραλάς κατέβασε και σούταρε, όμως δεν βρήκε στόχο
19' ΓΚΟΛ (1-0): Ο Ριέρα μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή του Ολυμπιακού Βόλου, τράβηξε πάνω του την άμυνα και άφησε στον Φουστέρ που με πλασέ άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για μη τήρηση του fair play, αφού στο χώρο του κέντρου είχε πέσει στο χορτάρι ο Αλβαρες
29' Συρτό σουτ του Φουστέρ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή του Βόλου, δεν ανησύχησε τον Γιακούποβιτς
34' O Τοροσίδης "γκρέμισε" τον Σολάκη στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δεν σφύριξε πέναλτι
37' Σέντρα του Μόνχε από αριστερά, ο Μπρέσκα έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Πάρντο απέκρουσε
39' Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού Βόλου. Ο Μπρέσκα άλλαξε με τον Μόνχε, αλλά η κάθετη μπαλιά στον Σολάκη κόπηκε πριν ο επιθετικός των γηπεδούχων βγει μόνος του με τον Πάρντο
44' Σέντρα ακριβείας του Άλβαρες, ο Πάρντο έκανε κακή έξοδο, όμως ο Σολάκης δεν μπόρεσε από κοντά να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα
57' Ο Μιραλάς απέφυγε τον Ντολεζάι, αλλά το δυνατό του σουτ απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Γιακούποβιτς.
58' Πανέξυπνη κάθετη πάσα του Μιραλάς στον Φουστέρ, στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού Βόλου, όμως το πλασέ του Ισπανού δεν ήταν καλό
64'Αντεπίθεση της ομάδας του Βόλου, ο Μπρέσκα βρέθηκε μόνος του έξω από την περιοχή, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καλό
68' Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Τζιμπούρ έκανε το κοντρόλ, σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
74' Ο Μητρόπουλος έπεσε στην περιοχή και διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, αλλά το ριπλέι δικαιώνει τον διαιτητή
91' Ωραία μπαλιά του Ιμπαγάσα, ο Χολέμπας βρέθηκε μόνος του με τον Γιακούποβιτς, όμως ο τερματοφύλακας του Βόλου απέκρουσε

ΣΚΟΡΕΡ: 19' Φουστέρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δ. Καλόπουλος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπερτόλντι, Τομάς, Μαρτίν

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Ντολεζάι, Άλβαρες, Ζέλεσι, Τομάς, Μπερτόλντι (46' Μπερτόλντι), Ρόκας, Καπετάνος (71' Μητρόπουλος), Μόνχε, Μπρέσκα, Σολάκης (59' Ακόστα)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο, Μέλμπεργκ, Αβρ. Παπαδόπουλος, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Ριέρα (75' Χολέμπας), Φουστέρ, Μιραλάς (73' Ζαϊρί), Πάντελιτς (61' Τζιμπούρ)

Είπαν

Σάκης Τσιώλης: "Έγινε ένα παιχνίδι που θέλαμε πραγματικά να πάρουμε θετικό αποτέλεσμα για να συνεχιστεί και μετά το ματς η γιορτή που είχε στηθεί από πριν. Ξεκινήσαμε με τον καλύτερο τρόπο. Δημιουργήσαμε δύο με τρεις καλές φάσεις στην αρχή του αγώνα και φυσικά αν εκεί ήμασταν περισσότερο προσεκτικοί ή κάναμε πρώτοι το γκολ, θα μπορούσαμε να ελέγξουμε και τον ρυθμό και τον χώρο του παιχνιδιού. Δυστυχώς δεν έγινε. Σε μία φάση πληρώσαμε την απουσία του Αλβαρες. Εκμεταλλεύτηκε τον χώρο ο Φουστέρ που τον φύλαγε ο Αλβαρες, έγινε εκεί το 0-1 και το παιχνίδι μετά ήταν εις βάρος μας. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε με δεύτερο επιθετικό να πάρουμε χώρο. Προσπαθήσαμε να ισορροπήσουμε το ματς, αλλά ο Ολυμπιακός έδειχνε πιο κοντά στο να πετύχει δεύτερο γκολ, παρά στο να ισοφαρίσουμε εμείς. Στην επανάληψη είχαμε πολλές διακοπές στο παιχνίδι και παρότι είπαμε να πιέσουμε από τα πλάγια τον Ολυμπιακό, δεν μας βγήκε το παιχνίδι. Παίξαμε με έναν μεγάλο αντίπαλο. Σίγουρα δεν είναι από τα ματς που τα προγραμματίζεις και λες ότι το έχεις σίγουρο, όμως μέσα από την κατάσταση που έχει δημιουργήσει τον τελευταίο καιρό ο Ολυμπιακός Βόλου, κοιτάμε όλους τους αντιπάλους στα μάτια. Ακολουθούν τα παιχνίδια με Κέρκυρα και Ατρόμητο που είναι πολύ σημαντικά για εμάς".

Αχιλλέας Μπέος: "Δεν θα μείνω στο αγωνιστικό μέρος, παρότι είμαστε στενοχωρημένοι για το αποτέλεσμα. Σήμερα ήταν μία γιορτή. Ας αναλογιστούν οι παράγοντες των άλλων ομάδων τι έγινε σήμερα εδώ και το πως μπορούν να συνυπάρξουν οπαδοί διαφορετικών ομάδων".

Κρίστιαν Νέμεθ: "Έχω έρθει εδώ για να πετύχω. Είμαι αποφασισμένος να παίξω πολλά παιχνίδια και να βάλω όσα πιο πολλά γκολ μπορέσω".

Ηλίας Σολάκης: "Ο Ολυμπιακός Βόλου έχει δείξει με το παραπάνω πως δεν είναι εύκολη λεία για κανέναν. Τέτοια παιχνίδια με μεγάλες ομάδες μας βοηθάνε σημαντικά στο να ανεβαίνουμε επίπεδο".

Ερνέστο Βαλβέρδε: "Ήταν πάρα πολύ σημαντική η νίκη αυτή για εμάς. Είμαι πολύ ευχαριστημένος με τους τρεις βαθμούς. Θα μπορούσαμε να είχαμε βάλει και ένα γκολ παραπάνω. Είχαμε πολλές χαμένες ευκαιρίες προς το τέλος. Κερδίζουμε τα παιχνίδια με 0-1, ενώ έχουμε πολλές ευκαιρίες για μεγαλύτερο σκορ, 0-2 ή 0-3. Πιστεύουμε ότι ο αντίπαλός μας δεν έκανε καθαρές φάσεις, δεν μας πίεσε πολύ. Εμείς είχαμε καλές ευκαιρίες για να βάλουμε κι άλλα γκολ. Στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου είχε ένα καλό σουτ και άλλο ένα στο δεύτερο μέρος. Θέλω να τονίσω το γεγονός ότι είχε λίγες ευκαιρίες ο αντίπαλός μας και θέλω να αναδείξω τη δουλειά που κάναμε ανασταλτικά. Ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε σε άλλα παιχνίδια πολλές ευκαιρίες. Πρόκειται για μία ομάδα με ψυχή, η οποία ανεβαίνει μπροστά. Είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι δεν δεχόμαστε τέρμα. Εμείς πάντοτε προσπαθούμε να διατηρούμε το μηδέν στην άμυνά μας. Είναι ένα στοιχείο αυτό, αλλά είναι σαφές το ότι οι αντίπαλοί μας δεν δημιουργούν ευκαιρίες. Είμαστε μία ομάδα πολύ συμπαγής και ενωμένη την ώρα που αμυνόμαστε και αυτό μας ικανοποιεί. Αμυντικά είμαστε πάρα πολύ καλοί. Αυτό είναι ένα από τα μυστικά για να είσαι πρώτος".

Ράφικ Τζιμπούρ: "Αλήθεια είμαι περήφανος που με υποδέχθηκε ο κόσμος με αυτόν τον τρόπο. Τους ευχαριστώ πολύ. Για μένα ήταν μεγάλη χαρά που αγωνίστηκα και φυσικά που στο τέλος κερδίσαμε. Για το ματς με τον ΠΑΟΚ σίγουρα η Τούμπα είναι δύσκολη έδρα αλλά εμείς θα πάμε εκεί για την πρόκριση".

Όλοφ Μέλμπεργκ: "Όλα τα παιχνίδια είναι σημαντικά και αφού νίκησε ο Παναθηναϊκός, ξέραμε ότι έπρεπε να πάρουμε τους τρεις βαθμούς για να ξαναβρεθούμε στο +7. Μας βοηθάνε πολύ τέτοιες νίκες. Ο κόσμος μας είναι εκπληκτικός και τον ευχαριστούμε που έκανε ένα τόσο μεγάλο ταξίδι και στάθηκε στο πλευρό μας. Από εκεί και πέρα όσον αφορά στον ΠΑΟΚ είναι ένα πολύ δύσκολο και σημαντικό παιχνίδι για την πορεία μας στο Κύπελλο. Δεν είναι η πρώτη φορά που θα παίξω σε άδειο γήπεδο".

Ραούλ Μπράβο: "Το αποτέλεσμα ήταν δίκαιο. Είχαμε περισσότερες ευκαιρίες στο παιχνίδι και θα μπορούσαμε να έχουμε σημειώσει κι άλλα γκολ. Με την ποιότητα που έχουμε μπροστά, βρίσκουμε πάντα τον τρόπο να πετύχουμε γκολ και αν καταφέρουμε και κρατάμε το μηδέν πίσω, παίρνουμε τις νίκες. Για τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ, ελπίζω να μας βοηθήσει το γεγονός πως ο αντίπαλός μας θα παίξει σε άδειο γήπεδο, γιατί με τον κόσμο στο πλευρό του να του δίνει δύναμη είναι πάντα καλός. Σχετικά με την παρουσία του κόσμου του Ολυμπιακού είναι πραγματικά απίστευτη, ειδικά όταν παίζουμε σε εκτός έδρας γήπεδα και οι οπαδοί μας είναι περισσότεροι από αυτούς των γηπεδούχων ομάδων".