Αστέρας-Λάρισα 1-1

Ισοπαλία και αποδοκιμασίες στην Τρίπολη

Ισόπαλοι 1-1 αναδείχθηκαν Αστέρας και Λάρισα στην Τρίπολη. Οι Αρκάδες προηγήθηκαν με τον Καρέρα (12'), αλλά η Λάρισα ισοφάρισε με το πέμπτο γκολ του Ρομέου στην Ελλάδα (35'), ενώ ο Μετίν είχε δοκάρι στο δεύτερο ημίχρονο. Με δέκα παίκτες θα έπρεπε να αγωνίζεται από το 3' ο Αστέρας, όταν ο Ροζέριο δεν είδε ούτε κίτρινη για εγκληματικό χτύπημα στο πρόσωπο του Νταμπίζα με τις τάπες. Οι οπαδοί των γηπεδούχων αποδοκίμασαν έντονα τους παίκτες της ομάδας τους.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό, με τα μαρκαρίσματα να είναι συχνά αντιαθλητικά. Όλα ξεκίνησαν στο τρίτο μόλις λεπτό, όταν ο Ροζέριο χτύπησε με τις τάπες στο πρόσωπο τον Νταμπίζα, ο οποίος μάτωσε τρεις φορές στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά δεν είδε ούτε καν κίτρινη κάρτα! Έτσι, αφού συνέχισε να παίζει με 11 παίκτες ο Αστέρας, κατάφερε να σκοράρει, με τον Καρέρα να κάνει καταπληκτική ενέργεια, "αδειάζοντας" Ταυλαρίδη και Νταμπίζα, πριν νικήσει με δυνατό σουτ τον Τσοντοφάλσκι.

Ωστόσο, η Λάρισα, σαφώς ανεβασμένη τις τελευταίες αγωνιστικές, κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Ρομέου στο 35' και στη συνέχεια ήταν εκείνη που έψαξε περισσότερο το δεύτερο γκολ. Ο Αστέρας είχε μεν την κατοχή, αλλά οι "βυσσινί" έβγαιναν εύκολα στην αντεπίθεση και παραλίγο να σκοράρουν δεύτερη φορά, όταν το φάουλ του Μετίν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Ο ένας βαθμός είναι πολύτιμος, αλλά σίγουρα όχι αρκετός για τους δύο αντιπάλους. Αστέρας Τρίπολης και Λάρισα είναι δύο από τις ομάδες που θα παλέψουν για την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα και κάθε πόντος είναι υπερπολύτιμος.

3'
"Δολοφονικό" χτύπημα του Ροζέριο Μάρτινς που βρήκε τον Νταμπίζα με τις τάπες στο πρόσωπο, αλλά δεν παρατηρήθηκε ούτε με κίτρινη
7' Σουτ του Ουντότζι, μπλόκαρε εύκολα ο Τσοντοφάλσκι
12' ΓΚΟΛ (1-0): Ο Παπάζογλου έσπασε με το κεφάλι στον Καρέρα, ο οποίος αφού "άδειασε" τους Νταμπίζα και Ταυλαρίδη, νίκησε τον Τσοντοφάλσκι με δυνατό σουτ
35' ΓΚΟΛ (1-1): Ο Κατσιαρός εκτέλεσε πλάγιο από αριστερά, ο Κουζέν βρήκε τον Ρομέου, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ ισοφάρισε για την ομάδα του
40' Σέντρα του Φυτανίδη, ο Παπάζογλου έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Τσοντοφάλσκι μπλόκαρε εύκολα
45' Σέντρα του Καρέρα, ο Ουντότζι βρέθηκε μόνος του στο δεύτερο δοκάρι, αλλά... κατάφερε να αστοχήσει από το ένα μέτρο
67' O Καρέρα έστρωσε στον Αρσενίεβιτς, αυτός έπιασε το σουτ, αλλά ο Νταμπίζας έβαλε την προβολή και έδιωξε
76' ΔΟΚΑΡΙ: Εκτέλεση φάουλ του Μετίν, η μπάλα πέρασε πάνω από το τείχος, αλλά σταμάτησε στο δοκάρι
80' Ο Κουζέν πέρασε τον Ουριμπάρι, έπιασε το σουτ, αλλά ο Ντεγκρά απέκρουσε εντυπωσιακά
83' Ο Φορτούνης βρήκε τον Παπάζογλου, αλλά την προβολή του απέκρουσε ο Τσοντοφάλσκι

ΣΚΟΡΕΡ: 12' Καρέρα - 35' Ρομέου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στ. Μάνταλος (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φυτανίδης, Μπαστία, Ουριμπάρι, Πουλίδο - Ταυλαρίδης, Αμπουμπακάρι

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Ντεγκρά, Φυτανίδης (85' Φρανκού), Ουριμπάρι, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Μπαστία, Λαδάκης, Καρέρα, Ουντότζι (60' Αρσενίεβιτς), Μάρτινς (80' Φορτούνης), Παπάζογλου
ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Κωστένογλου): Τσοντοφάλσκι, Μελίσσης, Κατσιαρός (62' Ρέντζας), Νταμπίζας, Ταυλαρίδης (50' Κολοβέτσιος), Ρομέου, Αμπουμπακάρι, Βενετίδης, Σίμιτς (57' Πλιάγκας), Μετίν, Κουζέν