2-1 στις Σέρρες

Ο Ηρακλής «βύθισε» περισσότερο τον Πανσερραϊκό

Διακοπή 35 λεπτών για πτώση της τάσης του ρεύματος

Ο Ηρακλής πέρασε νικηφόρα (2-1) από την έδρα του Πανσερραϊκού, σε ένα παιχνίδι που διήρκεσε συνολικά δύο ώρες και είκοσι λεπτά, λόγω της πτώσης της τάσης του ρεύματος για 35 λεπτά στο 32ο λεπτό. Κορυφαίος ο Μάρα με μία ασίστ (στον Μάχοπ) και ένα γκολ. Ο Λεοζίνιο μείωσε για τους γηπεδούχους. Επεισόδια προκάλεσαν οι οπαδοί των «λιονταριών» που έσπασαν καρέκλες και αποδοκίμασαν παίκτες και διοίκηση

Ο Ηρακλής μπήκε ορεξάτα στο παιχνίδι και ήταν καλύτερος από κάθε άλλο φετινό του παιχνίδι μακριά από τον Καυταντζόγλειο, όπου μέχρι σήμερα δεν είχε ούτε μία νίκη. Προηγήθηκε νωρίς με τον Μάχοπ στο ντεμπούτο του στην Ελλάδα, να παίρνει πάσα "πάρε-βάλε" από τον Μάρα και να μην αστοχεί σε άδειο τέρμα. H ομάδα της Θεσσαλονίκης κυνήγησε κάποιο δεύτερο γκολ μέχρι το 32', όταν για τρίτη φορά σε τρία χρόνια έπεσε η τάση του ρεύματος στο γήπεδο των Σερρών.

Περίπου 35 λεπτά αργότερα το πρόβλημα αποκαταστάθηκε, με τον Ηρακλή να συνεχίζει στον ίδιο ρυθμό. Ο Τριανταφύλλου υπέπεσε σε ένα ανόητο πέναλτι και ο Μάρα με εύστοχη εκτέλεση έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η είσοδος του Μπέλιτς έκανε πιο επιθετικό τον Πανσερραϊκό. Ο Λεοζίνιο μείωσε στο 55' και οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα. Όμως, η άμυνα του Ηρακλή έσφιξε και ανάγκασε τα "λιοντάρια" να ψάχνουν την ισοφάριση μόνο με κάποια μακρινά σουτ, εκ των οποίων μόλις ένα πήγε προς το τέρμα και ο Ελευθερόπουλος δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει.

Με το τέλος του αγώνα, οι οπαδοί του Πανσερραϊκού ξέσπασαν σε αποδοκιμασίες προς τους παίκτες και τη διοίκηση, αφού βλέπουν την παραμονή στη Σούπερ λίγκα να γίνεται άπιαστο όνειρο.

13'
Ο Γεωργιάδης προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Ελευθερόπουλος, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ
15' ΓΚΟΛ (0-1): Ωραία ενέργεια του Μάρα, που έδωσε έτοιμο γκολ στον Μάχοπ, ο οποίος σε άδειο τέρμα έδωσε προβάδισμα στον Ηρακλή
27' O Mάρα βρήκε τον Σολτάνι, αλλά το σουτ του Αλγερινού από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ
32' Έπεσε η τάση του ρεύματος στο γήπεδο των Σερρών και ο διαιτητής αναγκάστηκε να διακόψει το παιχνίδι για περίπου 35 λεπτά.
39' ΠΕΝΑΛΤΙ: Εκτέλεση κόρνερ του Πάμπλο Λίμα, ο Τριανταφύλλου έκανε χέρι και ο διαιτητής σφύριξε πέναλτι
41' ΓΚΟΛ (0-2): Ο Μάρα εκτέλεσε το πέναλτι και νίκησε τον Ράντμαν
55' ΓΚΟΛ (1-2): Ο Γεωργιάδης άνοιξε την μπάλα στον Λεοζίνιο και ο Βραζιλιάνος με ιδανικό φαλτσαριστό σουτ στην κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
85' Μεγάλη ευκαιρία του Πανσερραϊκού για την ισοφάριση, με τον Ελευθερόπουλο να μπλοκάρει στην αριστερή του γωνία το πολύ καλό φάουλ του Μπέλιτς.

ΣΚΟΡΕΡ: 55' Λεοζίνιο - 15' Μάχοπ, 41' πεν. Μάρα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γ. Σταθόπουλος
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σίντιτς, Τριανταφύλλου, Γεωργιάδης, Κις - Μάχοπ, Κατσικάς, Μάρα, Κυριαζής, Ντάνι, Αραμπατζής

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μόμτσιλο Βούκοτιτς): Ράντμαν, Παπάζογλου, Άλβαρες, Πάμπλο Άμο, Παντελιάδης (46' Μπέλιτς), Σίντιτς (56' Κις), Τριανταφύλλου, Λεοζίνιο, Γεωργιάδης, Πάρκερ, Νταλέ (72' Σουμπίνιο)
ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Πάμπλο Λίμα, Κατσικάς, Κατσαμπής, Ντάνι, Πίτου Γκαρσία (83' Κανακούδης), Μάχοπ (59' Παπαστεριανός), Σολτάνι, Μάρα (77' Επαλέ), Κυριαζής