1-0 την Κέρκυρα με γκολ του Ρουμάνου Νικουλάε

Η Καβάλα σταθερά σε τροχιά Ευρώπης

Ακόμα μία πολύτιμη νίκη στην προσπάθειά της για έξοδο στην Ευρώπη έκανε η Καβάλα, η οποία επικράτησε με 1-0 της Κέρκυρας στο «Ανθή Καραγιάννη», με το γκολ του Ρουμάνου Μάριους Νικουλάε στο 41’. Πλέον, οι «αργοναύτες» μείωσαν στους 2 βαθμούς της διαφορά τους από την ΑΕΚ.

Σ’ ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, με λίγες καλές στιγμές μπροστά από τις δύο εστίες, η Καβάλα πήρε την πολύ μεγάλη νίκη επί της Κέρκυρας χάρη στο συνδυασμό δύο νεοαποκτηθέντων παικτών της. Ο Ρίος βρήκε με έξοχη μπαλιά τον Ρουμάνο Μάριους Νικουλάε, ο οποίος από κοντά διαμόρφωσε το 1-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, σε τρεις συμμετοχές.

Η Κέρκυρα κυρίως στην επανάληψη προσπάθησε να φανεί πιο απειλητική, πίεσε, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες. Μάλιστα, στα τελευταία λεπτά έπαιξε ανοικτά και λίγο έλειψε να το πληρώσει, καθώς η Καβάλα ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις.

Πλέον, η Καβάλα έμεινε για τρίτο σερί παιχνίδι αήττητη, έφτασε τους 31 βαθμούς και πλησίασε την ΑΕΚ στο -2. Από την άλλη, η Κέρκυρα εξακολουθεί να ζει με το άγχος της παραμονής, καθώς βρίσκεται μόλις τρεις βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Το φιλμ του αγώνα:

24’ Πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα. Ο Στολτίδης έπιασε την κεφαλιά μετά από το κόρνερ του Παρασκευαΐδη, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
26’ Ο Ονουάτσι βρέθηκε σε καλή θέση έπειτα από τη σέντρα του Αμπντούν, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
28’ Διαμαρτυρίες της Καβάλας για πέναλτι που δεν δόθηκε σε ανατροπή του Νικουλάε από τον Γραμμόζη. Από το ριπλέι φαίνεται ότι υπήρξε επαφή.
30’ Σουτ του Ντικρόκ, η μπάλα έφυγε άουτ.
41’ ΓΚΟΛ (1-0): Ο Ρίος βρήκε έξοχα τον Νικουλάε, που με ωραία πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.
43’ Ο Γκαλίνοβιτς δε δυσκολεύτηκε στην κεφαλιά του Τσίγκα.
52’ Ο Νικουλάε βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Κωνσταντόπουλο, έπεσε κάτω, αλλά ο διαιτητής Βοσκάκης του έβγαλε σωστά κίτρινη κάρτα για θέατρο.
60’ Σουτ από τον Γραμμόζη, μπλόκαρε ο Γκαλίνοβιτς.
70’ Ο Ονουάτσι βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το πλασέ του δεν ήταν καλό.
76’ Μετά τη μπαλιά του Αμπντούν ο Ντουγκλάο πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταματάει στο δοκάρι.
92’ Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα να κάνει το 2-0, αλλά ο Νικουλάε δεν μπόρεσε από εξαιρετική θέση να σκοράρει.

ΣΚΟΡΕΡ: 41’ Νικουλάε
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καρντόσο, Νικουλάε - Γραμμόζης

ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Περτσέλ, Χργκόβιτς, Τόμασιτς, Ντουγκλάο, Καρντόσο (69’ Σιόντης), Ντικρόκ, Αμπντούν, Ρίος, Ονουάτσι (86’ Περεϊρίνια), Νικουλάε (93’ Γιάννου).
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Μίχος, Κοντοδήμος, Παρασκευαΐδης, Μαϊστόροβιτς, Στολτίδης (46’ Χαμπλ), Μακρής (78’ Ηλ. Ιωάννου), Γραμμόζης, Καλαντζής, Επστάιν, Τσίγκας (65’ Μαζνόφ).

Είπαν:

Χένρικ Κάσπερτσακ:
"Είμαστε μια ομάδα που μαχόμαστε μέχρι να σφυρίξει τη λήξη του αγώνα ο διαιτητής. Προσπαθούμε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και σήμερα τα καταφέραμε. Εμείς έχουμε ένα στόχο από την αρχή της χρονιάς και θα αγωνιζόμαστε για αυτόν μέχρι να ολοκληρωθεί η αγωνιστική σεζόν. Έχουμε καλή ομάδα και πιστεύω πως θα φτάσουμε ψηλά".

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς: "Ήταν ένα ματς στο οποίο οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο. Η Καβάλα ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος, ενώ εμείς προσπαθήσαμε αρκετά στο δεύτερο. Δεν δημιουργήσαμε βέβαια ευκαιρίες, αλλά θα μπορούσαμε σε αρκετές περιπτώσεις να απειλήσουμε. Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου. Θα παλέψουμε μέχρι το τέλος ώστε να πάρουμε τους βαθμούς που χρειάζονται για να φτάσουμε στον στόχο μας".