Σε μπελάδες οι Νεοσμυρνιώτες

Με μεγάλη εμφάνιση ο Εργοτέλης 2-0 τον Πανιώνιο

Για έκτο συνεχόμενο παιχνίδι αήττητος στην έδρα του παρέμεινε ο Εργοτέλης, που πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις, νίκησε 2-0 τον Πανιώνιο. Ο Σασιασβίλι (6') άνοιξε το σκορ, ενώ το δεύτερο γκολ πέτυχε ο Ζούνιορ (47') με γκολ-ποίημα από τα 25 μέτρα. Με δέκα παίκτες αγωνίστηκε για ένα ημίχρονο η ομάδα της Νέας Σμύρνης, λόγω αποβολής του Κουμόρτζι (44') με απευθείας κόκκινη κάρτα, για σκληρό φάουλ στον Μπέτο.

Ο Εργοτέλης ήταν κατά διαστήματα εντυπωσιακός. Οι επιθετική τριάδα, Ρομάνο, Μπούντιμιρ και Βερπακόφσκις, συνδυάζονταν ιδανικά και έβγαιναν κατά βούληση στην πλάτη της πολύ αργής “κυανέρυθρης” άμυνας. Όλα όμως ξεκινούσαν από πιο πίσω. Οι Ολίσε και Ζούνιορ στο χώρο του κέντρου έκαναν ό,τι ήθελαν τους Κουμόρτζι και Τσότσαλιτς, οι οποίοι ήταν (όπως άλλωστε και οι Όμο και Μπαλαμπαν) εκτός κλίματος αγώνα.

Το πρώτο γκολ προήλθε από γκάφα της άμυνας του Πανιωνίου. Ο Μάχο φώναξε στους αμυντικούς του να του αφήσουν χώρο για να μπλοκάρει, αλλά εκείνοι τον δυσκόλεψαν περισσότερο, με αποτέλεσμα να στείλει την μπάλα στον Βερπακόφσκις, που σέντραρε και -μετά την παρεμβολή του Μπούντιμιρ- ο Σασιασβίλι έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Όλα φάνηκαν να τελειώνουν στο 44', όταν εντελώς επιπόλαια ο Κουμόρτζι ανέτρεψε στο χώρο του κέντρου τον Μπέτο και είδε απευθείας κόκκινη.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, ο Ζούνιορ με μαγική λόμπα από τα 25 μέτρα έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στον Εργοτέλη, ο οποίος πλέον ονειρεύεται πεντάδα, ενώ παράλληλα φαίνεται πως αφήνει πίσω του τον κίνδυνο του υποβιβασμού. Αντίθετα, ο Πανιώνιος συνεχίζει να “ιδρώνει” και κάθε βαθμός στη συνέχεια του πρωταθλήματος θα είναι πολύτιμος.

3' Σέντρα του Ρουμπάκη από δεξιά, ο Μάχο έκανε κακή έξοδο, αλλά ο Μπούντιμιρ δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας
6' ΓΚΟΛ (1-0): Λάθος της άμυνας του Πανιωνίου, ο Μάχο που δεν πιεζόταν έδιωξε πάνω στον Βερπακόφσκις, αυτός έβγαλε τη σέντρα, ο Μπούντιμιρ πήρε την κεφαλιά και ο Σασιασβίλι με προβολή στο δεύτερο δοκάρι σκόραρε
13' Σουτ του Βερπακόφσκις από μακριά, ο Μάχο μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια
23' Καλό σουτ του Ολίσε, η μπάλα πέρασε μόλις άουτ
30' Ο Μήτρογλου άνοιξε στο Κοντοέ, αλλά εκείνος προτίμησε να σουτάρει από πολύ πλάγια αντί να του επιστρέψει την μπάλα και ο Δασκαλάκης μπλόκαρε εύκολα
37' Σέντρα του Ρουμπάκη, ο Μπούντιμιρ μόνος του έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα εκατοστά άουτ
38' Τακουνάκι του Μπούντιμιρ που έβγαλε στο τετ α τετ τον Μπέτο, αλλά το πλασέ του Βραζιλιάνου ήταν απογοητευτικό
39' Καταπληκτική λόμπα του Ρομάνο, που προσπάθησε να "κρεμμάσει" τον Μάχο, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ
44' ΚΟΚΚΙΝΗ: Αντιαθλητικό φάουλ του Κουμόρτζι στον Μπέτο, ο Σπάθας του έδειξε σωστά απευθείας κόκκινη
47' ΓΚΟΛ (2-0): Καταπληκτικό γκολ του Ζούνιορ, ο οποίος έπιασε σουτ στην κίνηση, από τα 35' μέτρα και έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Μάχο
51' Ο Μήτρογλου απέφυγε τον Χίμπλινγκερ, αλλά ο Δασκαλάκης μπλόκαρε το σουτ του
66' Ο Κοντοές σέντραρε στην μικρή περιοχή, ο Γκαλίτσιος ανενόχλητος έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι
72' Ωραίο γύρισμα του Σβέρκος για τον Μήτρογλου, ο Δασκαλάκης όμως έπεσε στα πόδια του και τον σταμάτησε
80' Εξαιρετική ενέργεια του Χρυσοφάκη, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό διαγώνιο σουτ, ο Μάχο δεν μπορούσε να αντιδράσει, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ
87' Εκτέλεση φάουλ του Γκαλίτσιου, ο Δασκαλάκης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

ΣΚΟΡΕΡ: 6' Σασιασβίλι, 47' Ζούνιορ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ηλ. Σπάθας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ολίσε, Βερπακόφσκις, Μπέτο - Λάτκα, Όμο
ΚΟΚΚΙΝΗ: 44' Κουμόρτζι (απευθείας)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Ρουμπάκης, Βίσιο, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Ζούνιορ, Ολίσε (46' Κυριακίδης), Μπέτο (75' Καρέλης), Βερπακόφσκις (70' Χρυσοφάκης), Ρομάνο, Μπούντιμιρ
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Γκαλίτσιος, Γιόνσον, Λάτκα, Όμο, Κοντοές, Κουμόρτζι, Τσότσαλιτς (25' Αναστασόπουλος), Γουνδουλάκης (66' Σβέρκος), Μπάλαμπαν (46' Σάμαρης), Μήτρογλου

Είπαν:

Νίκος Καραγεωργίου: "Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι για μας. Μετά τα δύο γκολ που σημειώσαμε η ομάδα μου είχε λίγο άγχος, παρουσιαστήκαμε κομμένοι, χωρίς να καταλάβω το γιατί. Σημασία είχε που κερδίσαμε όμως. Η προσπάθεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν πολύ καλή. Είχαμε ευκαιρίες να τελειώσουμε τον αγώνα, αλλά δεν τα καταφέραμε. Τελικά αυτό έγινε με το γκολ του Τζούνιορ, που ήταν ένας συνδυασμός ικανότητας και τύχης.  Δε διαχειριστήκαμε το παιχνίδι  όπως θα ήθελα μετά το δεύτερο γκολ. Δεν είμαι ικανοποιημένος από αυτό το κομμάτι. Εχουμε έξι ημέρες να ασχοληθούμε με αυτό το παιχνίδι. Έχουμε μπροστά μας πολλά παιχνίδια. Τα περισσότερα βρίσκονται στην κόψη του ξυραφιού. Στόχος μας είναι να κερδίσουμε το επόμενο παιχνίδι και μετά θα μιλήσουμε με μεγαλύτερη ασφάλεια για την παραμονή, αλλά και θα βάλουμε ψηλότερα τον πήχη".

Τάκης Λεμονής: "Δεν θέλω να πω πολλά πράγματα για το παιχνίδι. Πράγματα που αφορούν την ομάδα μου θα τα πούμε με τους παίκτες κατ’ ιδίαν. Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι, αλλά προφανώς η σκέψη μας ήταν αλλού. Ήταν δίκαιη η νίκη του Εργοτέλη. Ουσιαστικά το ματς τελείωσε στο δεύτερο γκολ. Είχαμε δύο με τρεις φάσεις να μπούμε στο παιχνίδι αλλά αυτό δεν έγινε ποτέ. Όταν δεχόμαστε γκολ δεν έχουμε τη δυνατότητα να αντιδράσουμε. Πιθανόν να μην έχουμε τα ψυχικά αποθέματα. Αυτό το πρόβλημα το αντιμετώπιζε η ομάδα και πριν αναλάβω. Το γρήγορο γκολ και η αποβολή του Κουμορτζί ήταν σημαντικά γεγονότα για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Ξέρουμε ότι δεν έχουμε πολλές λύσεις, αλλά το πρόβλημά μας δεν είναι ένας παίκτης. Αυτό που μετράει είναι συνολικά η αμυντική λειτουργία της ομάδας και στο πρώτο γκολ υπήρχε πρόβλημα στη συνολική συμπεριφορά της ομάδας. Θα συνεχιστεί στο ίδιο μοτίβο αυτή η περιπέτεια, όσον αφορά την ουρά".