1-0 την Ξάνθη με αυτογκόλ του Αντεφέμι (45')

Ο Ολυμπιακός με 9η σερί νίκη διατηρεί τη διαφορά ασφαλείας

Τέσσερις μέρες μετά τον αποκλεισμό του στο Κύπελλο από τον ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός πέτυχε την 9η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα και συνεχίζει να οδηγεί με διαφορά ασφαλείας την κούρσα. Χωρίς να λάμψει με την απόδοσή του, το 1-0 επί της Ξάνθης διαμορφώθηκε στο 45ο λεπτό με αυτογκόλ του Αντεφέμι που σκόραρε με το χέρι σε βάρος της ομάδας του.

Ο Ολυμπιακός μπορεί να μην έκανε το καλύτερο παιχνίδι του, αλλά απέδωσε όσο έπρεπε για να προσθέσει τρεις βαθμούς στη συλλογή του. Μπαίνοντας στο ματς προσπάθησε να βρει ένα γρήγορο γκολ, αλλά η σφιχτή άμυνα της Ξάνθης δεν άφηνε ιδιαίτερα περιθώρια. Το κέντρο του Ολυμπιακού, δηλαδή οι εξαιρετικοί για άλλη μία μέρα Μοντέστο και Ιμπαγάσα, έλεγχαν το ρυθμό και εμπόδισαν τους “ακρίτες” να βγάλουν επικίνδυνες αντεπιθέσεις.

Ο Μοντέστο θα μπορούσε να πετύχει το γκολ στο 26' και να κάνει πιο εύκολο το απόγευμα για την ομάδα του, όμως η πανέμορφη γυριστή κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι. Οι οπαδοί του Ολυμπιακού ζητούσαν έντονα τη νίκη από τους παίκτες του, λόγω της συμπλήρωσης 30 χρόνων από την τραγωδία της Θύρας 7, αλλά η άμυνα της Ξάνθης έμοιαζε αδιάσπαστη. Τελικά, το γκολ ήρθε στο φινάλε του πρώτου μέρους, με περιπετειώδη τρόπο, αφού η κεφαλιά του Φουστέρ κόντραρε στο χέρι του Αντεφέμι, η μπάλα άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ερνέστο Βαλβέρδε, βλέποντας ότι δύσκολα μπορεί να κυνηγήσει ο Ολυμπιακός περισσότερα γκολ, αποφάσισε να διατηρήσει τα κεκτημένα. Οι φάσεις ήταν ελάχιστες και από τις δύο πλευρές και το παιχνίδι κύλησε ήσυχα προς το τελευταίο σφύριγμα, με τους “ερυθρόλευκους” να παίρνουν αυτό που ήθελαν.

7' Ο Ζαϊρί απέφυγε τον Αντεφέμι και σούταρε, αλλά ο Γκσπούρνινγκ μπλόκαρε
17' Ο Ζαϊρί έκανε το μακρινό σοτ, αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ
26' ΔΟΚΑΡΙ: Εκτέλεση φάουλ του Ριέρα από δεξιά, ο Μοντέστο έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι
32' Κάθετη μπαλιά του Ζαϊρί στον Πάντελιτς, αλλά το σουτ του Σέρβου, από πολύ πλάγια θέση, απέκρουσε με τα πόδια ο Γκσπούρνινγκ
38' Γρήγορη αντεπίθεση της Ξάνθης, ο Κατόνγκο έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Πάρντο έκανε κάκιστη έξοδο, αλλά ο Πόι δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας
45' ΓΚΟΛ (1-0): Σέντρα του Τοροσίδη από δεξιά, ο Φουστέρ έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα πήγε προς τον Αντεφέμι, ο οποίος με το χέρι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του
59' Ο Ριέρα έβγαλε τον Τοροσίδη μόνο του με τον Γκσπούρνινγκ, αλλά ο Αυστριακός έβαλε σωστά το κορμί του και απέκρουσε
66' Ο Ιμπαγάσα εκτέλεσε το φάουλ, αλλά ο Μοντέστο μόνος του στην περιοχή δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά
70' Καλό γύρισμα του Φετφατζίδη, όμως ο Πάντελιτς αιφνιδιάστηκε και δεν μπόρεσε να πιάσει την κεφαλιά
78' Μπαλιά του Τζιμπούρ από δεξιά, ο Ιμπαγάσα έκανε το πλασέ, αλλά ο Γκσπούρνινγκ απέκρουσε
85' Ο Τζιμπούρ έκανε το σπριντ από δεξιά, άνοιξε στον Φουστέρ, αυτός βρήκε τον Ριέρα, αλλά το σουτ του Ισπανού, από πλεονεκτική θέση, ήταν κακό
91' Μεγάλο λάθος του Πάρντο που βγήκε στη γωνία της περιοχής για να σταματήσει τον Κατόνγκο

ΣΚΟΡΕΡ: 45' αυτ. Αντεφέμι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α.Αρετόπουλος (Τρικάλων)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ριέρα - Κατόνγκο, Φλίσκας, Βασιλακάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Τοροσίδης, Χολέμπας, Μέλμπεργκ, Ραούλ Μπράβο, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Ζαϊρί (66' Φετφατζίδης), Ριέρα, Φουστέρ (86' Ντουντού), Πάντελιτς (76' Τζιμπούρ)
SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκσπούρνινγκ, Κομεσίδης, Στιούαρτ, Βάλλας, Κωστούλας, Αντεφέμι, Βασιλακάκης (60' Κιντάνα), Φλίσκας (78' Μπόατενγκ), Πόι, Κατόνγκο, Σουάνης (74' Καζάκης)

Είπαν:

Ερνέστο Βαλβέρδε: "Ήταν δύσκολο γιατί η Ξάνθη μας δυσκολεύει στο Καραϊσκάκη και όχι λόγω του ματς της Τετάρτης. Αυτό που μας επηρέασε ήταν η κούραση που είχαν οι παίκτες μας και που βγήκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Γι' αυτό μπήκαμε δυνατά στον αγώνα και προσπαθήσαμε να έχουμε υψηλό ρυθμό. Θέλαμε να βάλουμε ένα γρήγορο γκολ… Επίσης στο β' μέρος προσπαθήσαμε να πετύχουμε ένα γκολ παραπάνω για να μην έχουμε στο τέλος του ματς το άγχος. Όπως και να έχει η σημερινή νίκη ήταν πολύ σημαντική καθώς πλησιάζουμε προς το τέλος του πρωταθλήματος. Και οι τρεις αυτοί βαθμοί μας φέρνουν πιο κοντά στο πρωτάθλημα.

Δεν μπορούμε να πούμε για τα επόμενα δύο παιχνίδια. Ποτέ δεν μπορούμε να πηγαίνουμε πέρα από το επόμενο παιχνίδι. Το μυαλό μας είναι στον Άρη. Κάθε φορά που κερδίζουμε τρεις βαθμούς δυσκολεύουμε ακόμη πιο τον Παναθηναϊκό. Είναι σημαντικό να πάρουμε τη νίκη με τον Άρη για να ασκήσουμε ακόμη πιο μεγάλη πίεση στον αντίπαλό μας. Όμως όταν είναι να πάμε να παίξουμε με τον Παναθηναϊκό και την ΑΕΚ πρέπει να είμαστε από όλες τις απόψεις δυνατοί. Μερικές φορές οι τελικοί κερδίζονται και άλλοτε χάνονται. Τώρα όμως το μυαλό μας είναι στον Άρη".

Νταβίντ Φουστέρ: "Πιστεύω ότι οι νίκες είναι ομαδικές. Λόγω τύχης έχω σκοράρει τρεις σερί αγωνιστικές, ωστόσο είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν είναι να βοηθάω στις νίκες του Ολυμπιακού με αυτόν τον τρόπο, μακάρι να σκοράρω κάθε αγωνιστική. Είναι τεράστια ικανοποίηση να ακούς το όνομά σου από τον κόσμο".

Φρανσουά Μοντέστο: "Αφιερώνω αυτό το βραβείο στον χαμό των ανθρώπων της Θύρας 7", τόνισε αρχικό ο MVP της αναμέτρησης, για να προσθέσει: "Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε πρόβλημα, ήταν ένα κλειστό ματς. Δεν πετύχαμε γρήγορα το γκολ που θα μας ηρεμούσε. Είχαμε όμως την κατοχή και είναι και αυτό σημαντικό".

Ντουντού: "Νιώθω χαρούμενος που επέστρεψα. Αυτό που με νοιάζει είναι κυρίως να βρω ρυθμό και να βοηθήσω όσο μπορώ την ομάδα μου. Δεν με ενδιαφέρει αν θα παίζω 10 ή 15 λεπτά. Για όσο χρόνο μου δώσει ο προπονητής μου θα δίνω τον καλύτερό μου εαυτό και αυτό που προέχει είναι να κερδίζει η ομάδα".

Ράφικ Τζιμπούρ: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος που έπαιξα για πρώτη φορά μπροστά στον κόσμο του Ολυμπιακού, αλλά ακόμα δεν βρίσκομαι στο επίπεδο που θέλω. Πιστεύω πως από παιχνίδι σε παιχνίδι θα γίνομαι καλύτερος. Δεν έχει σημασία πότε θα σκοράρω εγώ, αλλά αυτό που έχει σημασία είναι να κερδίζει η ομάδα. Παρόλα αυτά ελπίζω ότι σύντομα θα σκοράρω».

Αριέλ Ιμπαγάσα: «Ήταν ένα δύσκολο ματς και μπερδεμένο. Υπήρχε μια κλειστή ομάδα στο γήπεδο, στην οποία έπρεπε να σημειώσουμε κάποιο τέρμα προκειμένου να κερδίσουμε. Μπορέσαμε να αντεπεξέλθουμε και να κατακτήσουμε την νίκη. Σε αυτό έπαιξε ρόλο και ο κόσμος που μας βοήθησε να πάρουμε το αποτέλεσμα που επιθυμούσαμε, τη νίκη. Από εδώ και πέρα αυτό που μετράει, είναι να συνεχίσουμε να κερδίζουμε για να φτάσουμε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος».

Νίκος Παπαδόπουλος: "Κάναμε καλό παιχνίδι, αλλά δεν πήραμε τίποτα από αυτό. Δεν τα καταφέραμε επειδή αντιμετωπίζαμε την πιο ποιοτική ομάδα του πρωταθλήματος, κάτι που φαίνεται και από την θέση της στη βαθμολογία. Πιστεύω ότι κλειδί για το αποτέλεσμα ήταν η χαμένη ευκαιρία του Πόι, αλλά και το γκολ που δεχθήκαμε στο τέλος του α’ ημιχρόνου. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών μου, είναι δικαιολογημένη ήττα… Πλέον κοιτάμε τα παιχνίδια με Ατρόμητο και Λάρισα, που είναι πολύ σημαντικά και τα θέλουμε, ώστε  να μην έχουμε δυσάρεστες εκπλήξεις".