2-0 τον Ατρόμητο με Μαρτίν και Ντολεζάι

Μετά από 3 μήνες νίκησε στο Πανθεσσαλικό ο Ολυμπιακός Βόλου

Ύστερα από ακριβώς τρεις μήνες ο Ολυμπιακός Βόλου πανηγύρισε νίκη στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Το 2-0 επί του Ατρόμητου (ζευγάρι των ημιτελικών του Κυπέλλου) υπέγραψαν ο Μαρτίν στο 45' και ο Ντολεζάι στο 52'. Στο 80' αποβλήθηκε ο Ολιβέιρα σε σύρραξη των παικτών για τη μη τήρηση fair play. Ήταν η πρώτη νίκη στον Βόλο από τις 6 Νοεμβρίου και το 1-0 επί της Κέρκυρας.

Ο Ατρόμητος προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Ολυμπιακό Βόλου στην έναρξη του αγώνα, όμως απείλησε ελάχιστα το τέρμα του Γιακούποβιτς. Θα μπορούσε να πάρει το προβάδισμα στη φάση του 13', όμως ο Καραλής, που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ σε μία πολύ οριακή φάση.

Από εκείνο το σημείο και μετά οι “ερυθρόλευκοι” ανέλαβαν τον έλεγχο του ρυθμού και το γκολ έμοιαζε να είναι θέμα χρόνου. Σε δύο περιπτώσεις ο Ντολεζάι, ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου, δεν κατάφερε με κοντινή κεφαλιά να σκοράρει, αλλά τελικά το 1-0 ήρθε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με τη μαγική ενέργεια του Μάριο Μπρέσκα, που τράβηξε πάνω του την άμυνα και σέρβιρε έτοιμο γκολ στον Μαρτίν.

Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε μόνο μία ομάδα στον αγωνιστικό χώρο. Η γκάφα του Σαμπού, που έδωσε... ασίστ στον Ντολεζάι για το 2-0 στο 53' “κλείδωσε” τη νίκη. Μία νίκη που έσπασε το αρνητικό σερί έξι εντός έδρας αγώνων χωρίς νίκη, αφού από τις 6 Νοεμβρίου η θεσσαλική ομάδα μετρούσε τέσσερις ισοπαλίες και στη συνέχεια δύο ήττες.

Στο 80' το παιχνίδι ξέφυγε από τον έλεγχο, όταν η μη τήρηση του fair play οδήγησε σε σύρραξη τους παίκτες των δύο ομάδων. Ο Ολιβέιρα το πλήρωσε με κόκκινη κάρτα, ενώ με κίτρινη παρατηρήθηκε ο Μπρέσκα.

13' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Ο Καραλής έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού και πλάσαρε τον Γιακούποβιτς, όμως ο βοηθός υπέδειξε σε θέση οφσάιντ τον Τόρες. Η φάση είναι οριακή, ο παίκτης του Ατρομήτου φαίνεται ότι καλύπτεται
23' Εκτέλεση φάουλ του Καπετάνου, ο Ντολεζάι ανενόχλητος έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Μιχαηλίδης εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ
38' Εκτέλεση φάουλ του Καπετάνου, ο Ντολεζάι και πάλι αμαρκάριστος, όμως η κεφαλιά του έστειλε την μπάλα άουτ
43' Ο Καμαρά άφησε στον Σαγκανόφσκι, αλλά το μακρινό του σουτ πέρασε άουτ
45' ΓΚΟΛ (1-0): Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μπρέσκα έκανε καταπληκτική κίνηση, τράβηξε πάνω του την άμυνα του Ατρομήτου και έβγαλε σέντρα ακριβείας στον Μαρτίν που με κεφαλιά εξ επαφής νίκησε τον Μιχαηλίδη
46' Τραυματίστηκε ο Μιχαηλίδης και ο Ιτάνζ πήρε θέση κάτω από τα δοκάρια του Ατρομήτου
49' Διαγώνιο σουτ του Ουμπίδες, ο Ιτάνζ δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει
52' ΓΚΟΛ (2-0): Εκτέλεση φάουλ του Ουμπίδες, ο Σαμπού δεν έδιωξε σωστά και ο Ντολεζάι με κοντινό σουτ έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στον Ολυμπιακό
57' Ο Σφακιανάκης πέρασε τον Άλβαρες και σούταρε από μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
59' Σουτ του Σφακιανάκη, ο Γιακούποβιτς απέκρουσε εντυπωσιακά
83' ΚΟΚΚΙΝΗ: Μετά από "κοκκορομαχίες" ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων, ο Ολιβέιρα είδε την κόκκινη κάρτα

ΣΚΟΡΕΡ: 45' Μαρτίν, 52' Ντολεζάι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τ. Γιάχος (Χίου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζέλεσι, Μπρέσκα - Δάρλας, Ολιβέιρα, Αναστασάκος
ΚΟΚΚΙΝΗ: 83' Ολιβέιρα (απευθείας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Ζέλεσι, Ζαραδούκας, Σανκαρέ, Ντολεζάι, Άλβαρες, Καπετάνος (85' Τομάς), Ουμπίδες (63' Ρόκας), Μόνχε, Μπρέσκα, Μαρτίν (70' Σολάκης)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης (46' Ιτάνζ), Νάστος (57' Σαρμιέντο, Δάρλας, Σαμπού, Ολιβέιρα, Τάτος, Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης, Σαγκανόφσκι, Καμαρά, Καραλής (57' Αναστασάκος)

Σάκης Τσιώλης: "Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες μου γιατί σε τρεις μέρες κατόρθωσαν δυο σημαντικά πράγματα. Την ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου και μια μεγάλη βαθμολογικά νίκη που μας φέρνει κοντά στον στόχο της παραμονής. Ήταν μια δίκαιη και καθαρή νίκη. Είχαμε απέναντί μας μια οργανωμένη ομάδα όπως ο Ατρόμητος. Δεν είναι μόνο οι τρεις βαθμοί που με κάνουν χαρούμενο αλλά και η συνολική απόδοση της ομάδας. Στο Κύπελλο θα γίνουν δύο συγκλονιστικά παιχνίδια με τον Ατρόμητο. Είναι δυο ομάδες που έχουν φτάσει εδώ με πολύ προσπάθεια".

Γιώργος Δώνης: "Καλό ματς με δυνατό ρυθμό προσπαθούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες και οι δυο ομάδες. Προσπάθησαν και οι δυο για τη νίκη. Μέσα σε λίγα λεπτά ο Ολυμπιακός Βόλου πήρε προβάδισμα 2 τερμάτων που έδωσε τη δυνατότητα να πετύχει μια δίκαιη νίκη. Συγχαρητήρια στον Ολυμπιακό Βόλου. Συγχαρητήρια για την πορεία του στο πρωτάθλημα και το Κύπελλο. "Η φάση του οφσάιντ είναι οριακή. Ο διαιτητής και πέρσι είχε τέτοια συμπεριφορά απέναντί μας στο «Γ. Καραϊσκάκης». Θα ήταν διαφορετικό το ματς αν μετρούσε το γκολ".