Η Κέρκυρα σε τροχιά πλέι-οφ με το “διπλό” στην Τρίπολη

Τους 30 βαθμούς και σε απόσταση αναπνοής από τα πλέι-οφ έφτασε η Κέρκυρα με το νικηφόρο πέρασμα (2-0) από την Τρίπολη. Ο Έπσταϊν στο 69' με πέναλτι και ο Καλαντζής στο 75' πέτυχαν τα γκολ της Κέρκυρας που από το 67' έπαιζε με 10 παίκτες εξαιτίας αποβολής του Ηλία Ιωάννου. Φάση στην οποία ο διαιτητής Κωνσταντινέας τα θαλάσσωσε. Ο Αστέρας μετά τη νέα αποτυχία βυθίστηκε ακόμη περισσότερο στον πάτο της βαθμολογίας.

Η Κέρκυρα πήρε τους τρεις βαθμούς κόντρα στη ροή του αγώνα, αφού μέχρι τη στιγμή που προηγήθηκε ο Αστέρας ήταν η ομάδα που έχασε τις πιο σημαντικές ευκαιρίες. ΟΙ Αρκάδες δεν βρήκαν στόχο όταν βρέθηκαν σε θέση βολής απέναντι στον εξαιρετικό Κωνσταντόπουλο και προδόθηκαν από τα λάθη του δικού τους τερματοφύλακα, του Ντεγκρά.

Μάλιστα ο Αστέρας στο β'ημίχρονο με την είσοδο του Φορτούνη ανέπτυξε μεγαλύτερη επιθετικότητα, αλλά ήταν άστοχος στην τελική προσπάθεια. Η Κέρκυρα πήρε τους βαθμούς χάρη στην ποιότητα του Έπσταϊν. Ο Γερμανός με εξαιρετική φοβερή μπαλιά βρήκε τον Ιωάννου, ο Ντεγκρά εκτίμησε λάθος τη φάση και τον ανέτρεψε.Το ευτράπελο της ιστορίας είναι ότι αρχικώς ο Κωνσταντινέας έδειξε κάρτα για ...θέατρο στον Ιωάννου (ήταν η δεύτερη), στη συνέχεια υπέδειξε το πέναλτι αλλά δεν πήρε πίσω την κάρτα-αποβολή! Στο 75' ο Καλαντζής “κλείδωσε” τη νίκη της ομάδας του.

11' Εκτέλεση φάουλ του Μαρσέλο, ο Κωνσταντόπουλος έδιωξε με γροθιές
16' Στο τετ α τετ με τον Κωνσταντόπουλο ο Ουντότζι, ο οποίος πλάσαρε άουτ
18' Σουτ του Καρέρα έξω από την περιοχή, αλλά ο Κωνσταντόπουλος έπεσε και μπλόκαρε
31' Σέντρα του Καρέρα, ο Μπαρτολίνι έπιασε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά αουτ
39' Πρώτη επίθεση της Κέρκυρας, ο Μακρής έπιασε κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ
47' Δυνατό σουτ του Γκουστάβο έξω από την περιοχή, η μπάλα άουτ
53' Σουτ του Μπαστία λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω το οριζόντιο δοκάρι
55' Σουτ του Ιωάννου από πλάγια θέση, ο Ντεγκρά μπλόκαρε σταθερά
56' Μεγάλη απόκρουση του Κωνσταντόπουλου, ο οποίος σταμάτησε θεαματικά σε τετ α τετ τον Μπαστία
64' Ο Στολτίδης βρέθηκε σε καλή θέση, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο
66' ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Ντεγκρά ανέτρεψε τον Ηλία Ιωάννου, αλλά ο διαιτητής έδωσε δεύτερη κίτρινη στον παίκτη της Κέρκυρας για θέατρο. Μετά από υπόδειξη του βοηθού του υπέδειξε πέναλτι, αλλά δεν πήρε πίσω την αποβολή!
69' ΓΚΟΛ (0-1): Ο Ντένις Έπσταϊν ανέλαβε την εκτέλεση και άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.
75' ΓΚΟΛ (0-2): Μπαλιά του Χαμπλ στον Καλαντζή, εκείνος σούταρε στην κλειστή εστία του Ντεγκρά και τον νίκησε, με τον Αργεντινό να φέρει σαφή ευθύνη
83' Κεφαλιά του Παπάζογλου από κοντά, ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε
88' Σουτ του Φρανκού, απέκρουσε ο Κωνσταντόπουλος η μπάλα έφτασε στον Αρσενίεβιτς όμως με αυτοθυσία έδιωξε σε κόρνερ ο Βενέτης

ΣΚΟΡΕΡ: 69' πεν. Έπσταϊν, 75' Καλαντζής
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Π. Κωνσταντινέας (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αρσενίεβιτς, Ουριμπάρι, Ντεγκρά, Φυτανίδης - Ηλ.Ιωάννου
ΚΟΚΚΙΝΗ: 66' Ηλ.Ιωάννου (2η κιτρ.)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Μπαστία, Μαρσέλο (71' Φρανκού), Καρέρα (46' Φορτούνης), Ουντότζι (65' Μάρτινς), Αρσενίεβιτς, Παπάζογλου
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο, Κοντοδήμος, Βενέτης, Μαϊστόροβιτς, Στολτίδης, Γραμμόζης, Μακρής (74' Χαμπλ), Έπσταϊν (80' Τσίγκας), Ηλ. Ιωάννου, Μαζνόφ (58' Καλαντζής)

Eίπαν

Παύλος Δερμιτζάκης: "Ενώ ξέραμε ότι είναι παιχνίδι-τελικός δεν παρουσιαστήκαμε αντάξιοι των περιστάσεων. Είχαμε ένα κακό πρώτο μέρος, χωρίς πάθος και δύναμη, χωρίς διάθεση και δεν ξέρω αν οφείλεται στην πίεση και το άγχος. Παρόλα αυτά είχαμε μια μεγάλη ευκαιρία. Στο δεύτερο μέρος προσπαθήσαμε να πιέσουμε με Φορτούνη και Ροζέριο. Κάναμε επίσης μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μπαστία αλλά όχι μόνο δεν προηγηθήκαμε αλλά δεχτήκαμε και γκολ χωρίς ο αντίπαλος να έχει τις προϋποθέσεις. Εκεί τελείωσε το ματς, μετά από μια αρνητικότητα που υπήρχε ήταν δύσκολο να γυρίσει το παιχνίδι. Πολλοί παίκτες βρέθηκαν σε κακή μέρα και εφόσον πρέπει να κερδίσεις, πρέπει να σκοράρεις και για την ομάδα μας είναι δύσκολο".

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς: "Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου για μια μεγάλη νίκη επί ενός μεγάλου αντιπάλου. Δείξαμε χαρακτήρα μες στο παιχνίδι και μιλάω και για το ματς με Σέρρες και Λάρισα. Δύναμη της ομάδας μας είναι η θέληση και το πάθος να πετύχουμε το στόχο. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες, ο Αστέρας είχε την υπεροχή, εμείς κάναμε λάθη στο κέντρο. Όπως σχεδιάζαμε στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας και θα βγει και θα χάσει την υπομονή του. Ο Αστέρας όταν μείναμε με παίκτη λιγότερο μας έκανε ευκαιρίες. Είναι μια μεγάλη νίκη, ένα βήμα μπροστά για το στόχο που έχουμε βάλει αλλά δεν έχουμε τελειώσει και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε κι άλλους βαθμούς. Δεν κάνω υπολογισμούς. Θέλω να είμαστε συγκεντρωμένοι στα παιχνίδια. Ο Ιωάννου μου είπε ότι δεν είπε τίποτα στον διαιτητή".