Τραγικός ο Καλόπουλος, οφσάιντ οι επόπτες, το 1-2 το έκαναν 2-1 στο ντέρμπι των «αιωνίων» και ο τίτλος κοκκίνισε

Στέψη Ολυμπιακού με αντιστροφή αποτελέσματος

Στο +10 εκτοξεύθηκε η διαφορά

Ο Ράφικ Τζιμπούρ σκοράροντας στο 91ο λεπτό οδήγησε τον Ολυμπιακό σε πρόωρη στέψη στο Καραϊσκάκη. Με το 2-1 επί του Παναθηναϊκού, οι “ερυθρόλευκοι” πήγαν τη διαφορά στο +10, εφτά αγωνιστικές πριν το φινάλε και ουσιαστικά κατέκτησαν το φετινό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μιραλάς στο 20', ισοφάρισε στο 58' ο Λέτο για τον Παναθηναϊκό που έχει σοβαρά και δικαιολογημένα παράπονα από τη διαιτησία του ανεπαρκέστατου Δημήτρη Καλόπουλου. Μεταξύ άλλων δεν μέτρησε κανονικό γκολ του Κατσουράνη στο 82', ενώ στο νικητήριο γκολ του Ολυμπιακού είναι σε θέση οφσάιντ και επηρεάζει τη φάση ο Πάντελιτς.

Ο Ολυμπιακός γιόρτασε την κατάκτηση του τίτλου με εικόνες που συναντάμε μονάχα σε ελληνικά γήπεδα και στη μίζερη ελληνική πραγματικότητα. Είναι προφανές ότι σε ευρωπαϊκό ματς, όπου παραμονεύει ο μπαμπούλας της UEFA, δεν θα έπεφταν αυτά τα δεκάδες καπνογόνα, δεν θα υπήρχε στο τέλος εισβολή οπαδών στον αγωνιστικό χώρο, με εικόνες ντροπής στη φυσούνα του γηπέδου.
Η ομάδα του Ερνέστου Βαλβέρδε στέφεται πανάξια πρωταθλήτρια, διότι ανεξάρτητα από τα όργια Καλόπουλου που με τη διαιτησία του μας γύρισε πίσω στα σκληρά χρόνια της “παράγκας”, ήταν η καλύτερη, η πιο αποτελεσματική και σαφέστατα πιο ποιοτική ομάδα του πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Πίεσε πολύ ψηλά με τον Τζιμπούρ, κέρδιζε τις περισσότερες μονομαχίες και μετέφερε με αρκετά κόρνερ και φάουλ το παιχνίδι στην περιοχή του Τζόρβα. Οι γηπεδούχοι είχαν σε εξαιρετική μέρα στο πρώτο μέρος τους δυο χαφ του άξονα, τον Μοντέστο και τον Ιμπαγάσα, ενώ ήταν φανερή η αδυναμία των φιλοξενούμενων να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή τους.

Το γκολ του Μιραλάς με την υπέροχη κομπίνα στην εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα (20'), έφερε νέα ...ομίχλη στο Καραϊσκάκη από τα καπνογόνα που έπεσαν και έδωσε μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στον Ολυμπιακό. Οι “πράσινοι” προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά τα χαφ δεν λειτουργούσαν με καθαρό μυαλό και η μπάλα δεν έφτανε με σωστό τρόπο στον απομονωμένο Σισέ. Ο Καλόπουλος που έκανε από το πρώτο μέρος λάθη, σφυρίζοντας αρκετά ανάποδα φάουλ, θα μπορούσε ακόμη και πέναλτι να δώσει σε βάρος του Τοροσίδη ο οποίος στο 45' κατέβασε την μπάλα (από το κεφάλι) με το χέρι. Ο Θεσσαλονικιός διαιτητής προτίμησε να δώσει επιθετικό φάουλ, μόνο που πρώτα έκανε το κοντρόλ με το χέρι ο Τοροσίδης και αμέσως μετά τον έσπρωξε ο Νίνης.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου. Ένας μεταμορφωμένος Παναθηναϊκός, καθοδηγούμενος από έναν εκπληκτικό και ασυγκράτητο Λέτο, μπήκε αποφασισμένος να ανατρέψει την κατάσταση. Παράλληλα είχε βοήθειες και από τα άλλα χαφ του Παναθηναϊκού, που άρχισαν να παίρνουν πρωτοβουλίες και να κυριαρχούν στο χώρο του κέντρου. Ο Ολυμπιακός έδειξε να είναι πιο επιφυλακτικός, με σαφή πρόθεση να διατηρήσει το 1-0. Ο Λέτο με εκτέλεση φάουλ ισοφάρισε στο 58'΄, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε κι άλλο ψυχολογικά απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που έδειξε να τα έχει χαμένα. Ο Βαλβέρδε προσπάθησε να δυναμώσει τη μεσαία γραμμή (με Ντουντού αντί Φουστέρ), αλλά όσο κυλούσε ο χρόνος οι “πράσινοι” πατούσαν καλύτερα και απειλούσαν την εστία του Πάρντο. Με έναν Λέτο που έπαιζε λες και είχε βάλει στοίχημα να κερδίσει μόνος του το ντέρμπι, ο Παναθηναϊκός είχε τη μεγάλη ευκαιρία για το 1-2 με τον Σισέ στο 72' (Πάρντο και δοκάρι).

Ο Ολυμπιακός απάντησε με μεγάλη ευκαιρία του Τζιμπούρ στο 79'  τη στιγμή που το ματς είχε αποκτήσει έναν απίστευτα ξέφρενο ρυθμό, με την μπάλα να παίζεται πάνω-κάτω. Στο 82ο λεπτό σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Ολυμπιακού, ο Κατσουράνης σκόραρε από κανονική θέση (καλυπτόταν τουλάχιστον από δυο παίκτες των γηπεδούχων), αλλά ο Καλόπουλος δεν μέτρησε το πεντακάθαρο γκολ βλέποντας τον δεύτερο βοηθό Τρύφωνα να έχει υποδείξει τον σκόρερ σε θέση οφσάιντ!

Η φάση αυτή ανέδειξε επίσης εκτός των άλλων, την πλήρη ανικανότητα της δημόσιας τηλεόρασης να καλύψει στοιχειωδώς ικανοποιητικά έναν ποδοσφαιρικό αγώνα ύψιστης σημασίας. Η ΕΡΤ που σκορπά τα εκατομμύρια σαν μαρουλόφυλλα για να γεμίζει τα ταμεία Ποδοσφαιρικών Ανωνύμων Εταιρειών (τώρα του Ολυμπιακού, παλαιότερα και του Παναθηναϊκού, αλλά και άλλων ομάδων) δεν είναι σε θέση το 2011 να καλύψει με τα στοιχειώδη ριπλέι από την ευθεία της μεγάλης περιοχής. Τα εκατομμύρια των τηλεθεατών είδαν τούτη τη φάση σε ριπλέι από ...κοντινό πλάνο, αλλά και απ΄ αυτό ήταν σαφές πως το γκολ έπρεπε να μετρήσει. Παρ΄ όλα αυτά η αδυναμία της κρατικής τηλεόρασης εξοργίζει, αν λάβουμε μάλιστα υπόψιν την ποιότητα των καλύψεων σε ξένους ευρωπαϊκούς αγώνες, με τα δεκάδες ριπλέι από πολλές οπτικές γωνίες.

Ο τίτλος του πρωταθλητή κοκκίνισε οριστικά στο 91ο λεπτό με το κοντινό πλασέ του Τζιμπούρ. Μπροστά στον Τζόρβα ήταν και έκανε κίνηση να βρει την μπάλα ο Πάντελιτς. Σε θέση οφσάιντ ο Σέρβος, έπρεπε να υποδειχτεί από τον βοηθό και να μην μετρήσει το γκολ. Αμέσως μετά χάθηκε η ...ορατότητα και πάλι (από τα καπνογόνα), ο Τοροσίδης αποβλήθηκε γιατί όρμηξε στον Λέτο και ο κόσμος εισέβαλε με τη λήξη στον αγωνιστικό χώρο.

15' Πρώτο σουτ του αγώνα, από δεξιά του Μιραλάς. Ήταν αδύναμο και έφυγε. Είχε προηγηθεί σωτήριο τάκλιν του Καντέ μπροστά από τον Τζιμπούρ
20' ΓΚΟΛ (1-0): Έξυπνη εκτέλεση φάουλ - ασίστ του Ιμπαγάσα που έβγαλε σε θέση βολής τον Μιραλάς και αυτός με πλασέ άνοιξε το σκορ
24' Το παιχνίδι ξανάρχισε μετά από τρίλεπτη διακοπή εξαιτίας των καπνογόνων που έπεσαν μετά το γκολ
28' Πρώτη οργανωμένη προσπάθεια του Παναθηναϊκού. Σέντρα του Βύντρα, αδύναμη κεφαλιά του Σισέ, μπλόκαρε ο Πάρντο
39' Έξοχη πάσα του Ριέρα στον Τζιμπούρ που απέφυγε τον Καντέ και πριν σουτάρει έκοψε σωτήρια ο Σπυρόπουλος
45' Ο Τοροσίδης προσπαθεί στην περιοχή του υπό την πίεση του Νίνη να ελέγξει, κατεβάζει με το κεφάλι, η μπάλα βρήκε το χέρι του, ο Καλόπουλος έδωσε επιθετικό φάουλ (του Νίνη), ο Παναθηναϊκός ζήτησε πέναλτι.
45+2' Ατομική προσπάθεια και σουτ-άουτ του Καραγκούνη
45+3' Μακρινό σουτ, μόλις άουτ από τον Κατσουράνη
53' Κάθετη πάσα του Νίνη στον Σισέ, ο οποίος πιεζόμενος σούταρε άουτ
58' ΓΚΟΛ (1-1): Ο Παναθηναϊκός ισοφαρίζει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέτο
63' Δυνατό σουτ του Ριέρα από αριστερά, ο Τζόρβας με τις γροθιές έδιωξε σε κόρνερ
68' Κάθετη μπαλιά του Λέτο στον Σισέ, ο Πάρντο βγήκε γρήγορα και έκοψε τον Γάλλο
69' Δυνατό σουτ του Ριέρα από τα 35 μέτρα, ο Τζόρβας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ
72' ΔΟΚΑΡΙ: Καταπληκτική ενέργεια του Λέτο από αριστερά, που σέντραρε στον Σισέ, όμως η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι, αφού πρώτα ο Πάρντο είχε αλλάξει την πορεία της.
79' Ο Ζαϊρί έκανε μαγική ντριμπλα στον Σπυρόπουλο, σέντραρε στον Τζιμπούρ, ο οποίος όμως καθυστέρησε παρότι βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση
82' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Ο Λέτο εκτέλεσε κόρνερ, ο Ζιλμπέρτο Σίλβα έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Κατσουράνης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Από το ριπλέι φαίνεται ότι ο παίκτης του Παναθηναϊκού καλύπτεται από Μοντέστο και Πάρντο
91' ΓΚΟΛ (2-1): Από κεφαλιά πάσα του Ντουντού, ο Τζιμπούρ κέρδισε τη μονομαχία από τον Καντέ, κατέβασε την μπάλα, πλάσαρε από κοντά και πέτυχε το νικητήριο γκολ. Μπροστά από τον Τζόρβα ήταν αφύλαχτος και επηρέασε τη φάση ο Πάντελιτς, σε θέση οφσάιντ.
93' ΚΟΚΚΙΝΗ: Το ματς έχει διακοπεί από τα καπνογόνα, πολλά νεύρα στον αγωνιστικό χώρο, έρχονται στα χέρια Τοροσίδης και Λέτο, ο πρώτος αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη, ο δεύτερος παίρνει κίτρινη

ΣΚΟΡΕΡ: 20' Μιραλάς, 91' Τζιμπούρ - 58 ' Λέτο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μιραλάς - Λέτο
ΚΟΚΚΙΝH: 93' Τοροσίδης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο, Α. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Μοδέστο , Ιμπαγάσα, Ριέρα (90' Πάντελιτς), Μιραλάς (78' Ζαϊρί), Φουστέρ (61' Ντουντού), Τζεμπούρ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Καντέ,  Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης (80' Σιμάο), Κατσουράνης, Λέτο, Νίνης (67' Γκοβού), Σισέ