1-1 πήρε ο «Γηραιός» από τον Ολυμπιακό

Αήττητος και στο Βόλο ο Ηρακλής με Παράσχο

Αήττητος με τον Γιώργο Παράσχο στον πάγκο του παρέμεινε ο Ηρακλής (μία νίκη, δύο ισοπαλίες σε τρία παιχνίδια), καθώς απέσπασε 1-1 στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο» με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Βόλου. Οι γηπεδούχοι, που ήταν ανώτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια, προηγήθηκαν με τον Καπετάνο στο 13’, ενώ ο «Γηραιός» ισοφάρισε με πέναλτι του Μάρα στο 79’.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στον αγώνα και έδωσαν ρυθμό στο παιχνίδι, ο οποίος έπεσε μετά το 30ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός Βόλου αφού πρώτα άγγιξε τρεις φορές το γκολ, δύο με κεφαλιές από τον Σανκαρέ και μία με τον Μόνχε, πήρε τελικά ρο προβάδισμα στο 13’, έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση. Ο Μπρέσκα έκανε την προσπάθεια από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Καπετάνο, που με δυνατό σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και στη συνέχεια στο τέρμα του Ελευθερόπουλου.

Ο 27χρονος μέσος έφτασε τα 5 γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, δείχνοντας για μία ακόμα φορά ότι διανύει μία από τις καλύτερες σεζόν στην καριέρα του. Σκόραρε, μάλιστα, απέναντι στην πρώην ομάδα του, καθώς από το 2003 ως το 2007 φόρεσε τη φανέλα του «Γηραιού».

Με καλό ρυθμό ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, όμως όσο ο Ολυμπιακός Βόλου δεν μπορούσε να καθαρίσει το παιχνίδι τόσο ο Ηρακλής έπαιρνε τα πάνω του και προσπαθούσε να απειλήσει. Και τελικά δικαιώθηκε, καθώς στο 79’ ο Αραμπατζής έκανε την ντρίπλα στον Μόνχε που με τη φόρα που είχε βρήκε τον Έλληνα αμυντικό και τον έριξε κάτω. Ο Θάνος έδειξε το πέναλτι και ο Ρουμάνος Μπόγκνταν Μάρα δεν έκανε λάθος, σημειώνοντας το 6ο του γκολ φέτος.

Ο Ηρακλής με τους 5 βαθμούς που έχει συγκεντρώσει στα τελευταία τρία παιχνίδια του με τον Γιώργο Παράσχο στον πάγκο του έχει πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε έδαφος στην προσπάθεια που κάνει για να βρεθεί στην πεντάδα της βαθμολογίας.

Το φιλμ του αγώνα:

2’ Πρώτο σουτ του αγώνα, με τον Σολτάνι, που έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι του Γιακούποβιτς.
3’ Μετά από τη σέντρα του Μπρέσκα ο Σανκαρέ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
5’ Μετά την εκτέλεση του κόρνερ, ο Μαρτίν έπιασε την πρώτη κεφαλιά, ο Σανκαρέ τη δεύτερη, όμως η μπάλα έφυγε και πάλι άουτ.
8’ Ωραίο σουτ από τον Μόνχε έξω από την περιοχή, απομάκρυνε με ωραία επέμβαση ο Ελευθερόπουλος.
13’ ΓΚΟΛ (1-0): Ωραία επίθεση για τον Ολυμπιακό Βόλου, με τον Μπρέσκα να γυρίζει από τα πλάγια την μπάλα στον Καπετάνο, ο οποίος με πολύ δυνατό αριστερό σουτ έκανε το 1-0. Η μπάλα πριν περάσει τη γραμμή του τέρματος βρήκε και στο δοκάρι.
43’ Μακρινό σουτ από τον Ουμπίντες, η μπάλα έφυγε άουτ.
53’ Ωραία κίνηση του Μπρέσκα από τα δεξιά, γύρισε την μπάλα στον Μάρτιν, αλλά ο Κατσαμπής του παίρνει τη «μπουκιά από το στόμα».
62’ Ο Ζαραδούκας έκανε πολύ καλή ενέργεια από τα αριστερά, έκανε και την παράλληλη μπαλιά, αλλά ο Μαρτίν δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή.
66’ Ακόμα μία εξαιρετική αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο Μόνχε βρέθηκε σε καλή θέση, έκανε και το σουτ, αλλά ο Ελευθερόπουλος ήταν σε ετοιμότητα.
78’ Ο Αραμπατζής έκανε τη ντρίπλα στον Μόνχε, ο οποίος τον βρίσκει μέσα στην περιοχή και ο Θάνος δίνει το πέναλτι.
79’ ΓΚΟΛ (1-1): Ο Μάρα από τα 11 βήματα ισοφάρισε σε 1-1.
83’ Ο Μόνχε έστρωσε την μπάλα στον Ουμπίντες, αλλά ο Αργεντινός σούταρε άουτ από καλή θέση.
91’ Σουτ από τον Μάρα, η μπάλα πέρασε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 13’ Καπετάνος – 79’ πέν. Μάρα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θάνος (Γρεβενών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαχόπ, Ντάνι, Επαλέ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Ζέλεσι (84’ Νέμεθ), Ζαραδούκας, Ντολεζάι, Σανκαρέ, Αλβάρεζ, Καπετάνος (74’ Ακόστα), Μπρέσκα, Ουμπίντες, Μόνχε, Μαρτίν (77’ Σολάκης).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Λίμα, Κυριαζής, Κατσαμπής, Παπαστεριανός, Ντάνι, Πίτου Γκαρσία (69’ Μάρα), Σολτάνι, Μαχόπ (46’ Επαλέ), Ιάκομπ (78’ Ζερκά).

Είπαν:

Σάκης Τσιώλης: «Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο θέλαμε τη νίκη. Μπήκαμε δυνατά στο ματς, γιατί θέλαμε να μπούμε πιο αποφασιστικά για τον δεύτερο στόχο που μας έχει προκύψει. Δηλαδή να μπούμε στα play off, αλλά όταν παίζεις με τον Ηρακλή δεν μπορείς να πεις από την αρχή ότι θα κερδίσεις το ματς. Δώσαμε μάχη. Τα παιδιά πήγανε καλά στο πρώτο ημίχρονο και χωρίς να είμαστε καλοί είχαμε 3-4 ευκαιρίες και τις προϋποθέσεις για να πετύχουμε ένα δεύτερο γκολ και να κλειδώσουμε το παιχνίδι. Δεν μπορέσαμε να το κάνουμε. Ήρθε η φάση του πέναλτι και μας ισοφάρισε ο Ηρακλής. Συνεχίζουμε για το επόμενο παιχνίδι στην Κέρκυρα.

Είναι πολύ σπουδαίο και μεγάλο να μπεις στα play off και δεν μπορεί να επιτευχθεί τόσο εύκολα. Πρόκειται για μεγάλη διάκριση αλλά όπως εμείς, έτσι και αντίπαλοί μας θα δυσκολευτούμε να κατακτήσουμε την πέμπτη θέση. Ο πιο τυχερός και ο πιο δυνατός θα μπει στην πεντάδα και θα δώσουμε μάχη μέχρι την τελευταία στιγμή».

Γιώργος Παράσχος: «Πήραμε έναν πολύτιμο βαθμό απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα, που προέρχεται από καλά αποτελέσματα και είναι σε καταπληκτική φόρμα. Αν δώσεις χώρο στον Ολυμπιακό Βόλου έχει άνεση στο γκολ και δυστυχώς δεν καταφέραμε να κρατήσουμε το μηδέν στην άμυνα. Κινδυνεύσαμε στις αντεπιθέσεις, εκεί που ο Ολυμπιακός Βόλου είναι καλός. Στην πρώτη ζώνη, είχαμε χαρακτηριστική άνεση, όμως στην αντίπαλη περιοχή δεν είχαμε την απαραίτητη ηρεμία. Κάναμε λάθη και είχαμε αργή σκέψη για αυτό και δεν γίναμε επικίνδυνοι.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε καλή μπάλα με τις ευκαιρίες να ανήκουν στον Ολυμπιακό βόλου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός Βόλου κλείστηκε πίσω και μας έδωσε χώρους. Εμείς ρισκάραμε, κερδίσαμε το πέναλτι και ευτυχώς πήραμε τον πολύτιμο βαθμό».