1-1 στο «Καυτανζόγλειο»

Στο 93’ με τον Ντάνι ισοφάρισε την Ξάνθη ο Ηρακλής

Στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων (93’) ο Ηρακλής σκόραρε με τον Ντάνιελ Ντάνι και ισοφάρισε σε 1-1 την Ξάνθη, που είχε προηγηθεί με τον Βλάσση Καζάκη στο 3’. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φλίσκα στο 57’. Πλέον, οι δύο ομάδες ξέφυγαν με 7 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Ξάνθη ευτύχησε στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα να προηγηθεί με τον Βλάσση Καζάκη στο 3ο λεπτό, έπειτα από την κατεβασιά και τη σέντρα από τα δεξιά του 23χρονου Δημήτρη Κομεσίδη. Ο 28χρονος Καζάκης ξεκίνησε για πρώτη φορά βασικός από τη στιγμή που επέστρεψε στην ακριτική ομάδα και σημείωσε το 2ο γκολ του σε 5 συμμετοχές.

Μετά το γκολ ο Ηρακλής ήταν καλύτερος. Είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, όμως όλες σταματούσαν πάνω στον εκπληκτικό για ένα ακόμα παιχνίδι Μίκαελ Γκσπούρνινγκ. Ο 30χρονος Αυστριακός τερματοφύλακας «κατέβασε τα ρολά» όποτε χρειάστηκε, ακόμα και στο 26’, που έκανε το μοναδικό λάθος του σε όλο το παιχνίδι, αλλά με σωστή αντίδραση στο σουτ του Επαλέ το διόρθωσε.

Ίδια η εικόνα και στην επανάληψη με τον Ηρακλή να πιέζει, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει. Μάλιστα, η Ξάνθη έχασε κι άλλα μέτρα στον αγωνιστικό χώρο όταν ο Φλίσκας είχε αυστηρή δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε. Τελικά, η λύτρωση για τον «Γηραιό» ήρθε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν στο 13ο κόρνερ που κέρδισε, ο Λίμα έφερε την μπάλα στην περιοχή, ο Καϊτά έκανε ένα αδύναμο σουτ, η μπάλα έφτασε στον Ντάνι, που μόνος του απέναντι από τον Γκσπούρνινγκ έκανε το 1-1.

Έντονες ήταν οι διαμαρτυρίες της Ξάνθης, που θεώρησε ότι ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ, όμως δεν ίσχυε κάτι τέτοιο και το γκολ ορθώς μέτρησε. Έτσι, ο Ηρακλής παρέμεινε αήττητος με τον Γιώργο Παράσχο στον πάγκο του, με μία νίκη και τρεις διαδοχικές ισοπαλίες.

Το φιλμ του αγώνα:

3’ ΓΚΟΛ (0-1): Η Ξάνθη προηγήθηκε στην πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Ο Κομερσίδης ανέβηκε από τα δεξιά, έκανε και τη σέντρα και ο Καζάκης με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-0.
9’ Ευκαιρία για τον Ηρακλή να ισοφαρίσει. Ο Μάρα βρέθηκε απέναντι στον Γκσπούρνινγκ, τον ξεπέρασε, αλλά του έφυγε η μπάλα πλάγια και δεν μπόρεσε να σκοράρει.
23’ Νέα ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Λίμα εκτέλεσε το φάουλ και ο Γκσπούρνινγκ έδιωξε σε κόρνερ. Ο Ουρουγουανός το εκτέλεσε και ο Παπαστεριανός έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, όμως και πάλι ο Αυστριακός γκολκίπερ έδιωξε την μπάλα.
26’ Σουτ από τον Επαλέ, ο Γκσπούρνινγκ έδιωξε δύσκολα, διορθώνοντας το λάθος του.
50’ Καλό σουτ από τον Φλίσκα, όμως η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
53’ Ο Λίμα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Παπαστεριανός έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
57’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Φλίσκας είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Γκαρσία και άφησε την Ξάνθη με δέκα παίκτες.
71’ Ωραία κίνηση και σουτ του Επαλέ, αλλά ο Γκσπούρνινγκ δήλωσε και πάλι «παρών», στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.
76’ Νέα ευκαιρία για τον Ηρακλή. Ο Μαχόπ (που πήρε την μπάλα από θέση οφσάιντ) σούταρε δυνατά, όμως ξανά ο Γκσπούρνινγκ έδιωξε σε κόρνερ.
93’ ΓΚΟΛ (1-1): Μετά το σουτ του Καϊτά, η μπάλα έφτασε στον Ντάνι, ο οποίος από κοντά έκανε το 1-1. Διαμαρτυρήθηκαν οι φιλοξενούμενοι για οφσάιντ του σκόρερ, όμως ο Πορτογάλος καλύπτονταν.

ΣΚΟΡΕΡ: 3’ Καζάκης - 93' Ντάνι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Στιούαρτ, Φλίσκας, Κομεσίδης, Κωστούλας, Μπόατενγκ, Πόι
ΚΟΚΚΙΝH: Φλίσκας (58’ - 2η κίτρινη)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής (64’ Μαχόπ), Λίμα, Κατσαμπής (70’ Καϊτά), Χοσέμι, Ντάνι, Παπαστεριανός (81’ Ρόμπλες), Γκαρσία, Μάρα, Ζερκά, Επαλέ
SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκσπούρνινγκ, Κομεσίδης, Στιούαρτ, Γκλέισον, Κωστούλας, Αντεφέμι (58’ Βάλλας), Μπόατενγκ, Πόι, Φλίσκας, Κατόνγκο (64’ Κιντάνα), Καζάκης (75’ Σουάνης)

Είπαν

Γιώργος Παράσχος: "Έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, το αποτέλεσμα μας αφήνει κάπως ευχαριστημένους. Δεχτήκαμε γκολ, χωρίς ο αντίπαλος να έχει κάνει ευκαιρία, από μία σέντρα που βγήκε από το κέντρο. Απέναντι σε μία τόσο κλειστή και πολυπρόσωπη άμυνα, η ομάδα μου είχε ηρεμία και καλή κυκλοφορία της μπάλας. Στην τελική προσπάθεια όμως μας διακρίνει νευρικότητα. Δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη για να ηρεμήσουμε. Όσο περνάνε τα παιχνίδια θα γινόμαστε καλύτεροι και θα παίζουμε ολοένα και καλύτερο ποδόσφαιρο".

Ντάνι: "Σήμερα η ομάδα ήταν πολύ καλή, είχαμε πολλές ευκαιρίες να σκοράρουμε, αλλά δεν έμπαινε η μπάλα μέσα. Συνεχίσαμε να δουλεύουμε σκληρά, να παλεύουμε και στο τέλος ανταμειφθήκαμε με την ισοφάριση. Σημασία έχει που πετύχαμε γκολ και πήραμε το βαθμό της ισοπαλίας. Αφιερώνω το γκολ στο παιδάκι μου".

Νίκος Παπαδόπουλος: "Ευτυχήσαμε στην πρώτη φάση να βάλουμε γκολ με τον Καζάκη. Μετά περιοριστήκαμε κυρίως αμυντικά. Δεν μπορώ να το εξηγήσω γιατί οπισθοχωρήσαμε. Ο Ηρακλής είχε την πρωτοβουλία και τις φάσεις. Θεωρώ το αποτέλεσμα δίκαιο. Μας πληγώνει που το γκολ σημειώθηκε στο τελευταίο λεπτό, αλλά το αποτέλεσμα είναι δίκαιο".