3-1 με συνοπτικές διαδικασίες στο ντεμπούτο Κατσαβάκη

Σαρωτικός ο Ολυμπιακός Βόλου στην Κέρκυρα

Με εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός Βόλου θριάμβευσε (3-1) στην Κέρκυρα. Στην πρεμιέρα του Μάκη Κατσαβάκη στους Βολιώτες σκόραραν Σολάκης (4', 23'), Μπρέσκα (27') και μείωσε στο 50' ο Καλαντζής. Αυτή ήταν η τρίτη σερί εκτός έδρας νίκη της θεσσαλικής ομάδας και μία άκρως πετυχημένη πρόβα τζενεράλε, εν όψει του πρώτου ημιτελικού Κυπέλλου με τον Ατρόμητο την προσεχή Τετάρτη στο Περιστέρι.

Ο Ολυμπιακός Βόλου φαντάζει πολύ καλύτερος εκτός έδρας παρά στο "Πανθεσσαλικό" φέτος. Στο ντεμπούτο του Μάκη Κατσαβάκη, οι Βολιώτες έδειξαν ότι είναι μία ομάδα δουλεμένη, δεμένη, από την εποχή Σάκη Τσιώλη. Ο Ολυμπιακός μπορεί να κάνει την υπέρβαση, στην πρώτη της σεζόν στη Σούπερ Λίγκα μετά από χρόνια, και να καταφέρει να πάρει ευρωπαϊκό "εισιτήριο".

Ο Ηλίας Σολάκης ήταν το πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου. Στο 4' και στο 23' έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντόπουλου και έφτασε τα τρία φετινά γκολ στο πρωτάθλημα. Μάλιστα, το μοναδικό τέρμα που είχε μέχρι σήμερα, το πέτυχε στο ματς του πρώτου γύρου με την Κέρκυρα στο Βόλο. Ο Μάριο Μπρέσκα, από τους πιο φορμαρισμένους παίκτες του πρωταθλήματος, έκανε το 3-0 στο 27' και στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκοψε ταχύτητα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κέρκυρα ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς να απειλήσει ουσιαστικά, με μοναδική εξαίρεση το γκολ του Καλαντζή, το οποίο όμως ελάχιστα βοήθησε την ομάδα από το νησί των Φαιάκων. Η Κέρκυρα έχασε έδαφος στο κυνήγι της πεντάδας, με τον Ολυμπιακό Βόλου να είναι πλέον από τα φαβορί για τα πλέι οφ.

5' ΓΚΟΛ (0-1): Εκτέλεση κόνρερ του Ουμπίδες, ο Σολάκης έπιασε κοντινή κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
9' ΔΟΚΑΡΙ: Ο Ουμπίδες σέντραρε από αριστερά, ο Ντολεζάι με κοντινή προβολή έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και αφού ο Κωνσταντόπουλος ακούμπησε την μπάλα
20' Καλή εκτέλεση φάουλ του Ουμπίδες, η μπάλα λίγο άουτ
23' ΓΚΟΛ (0-2): Ωραίος συνδυασμός των Μόνχε, Μπρέσκα και Σολάκη, ο τελευταίος νόμιζε ότι ήταν σε θέση οφσάιντ και σταμάτησε, όμως όταν είδε ότι ο διαιτητής δεν έχει σηκώσει τη σημαία του έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα
27' ΓΚΟΛ (0-3): Καταπληκτικό σουτ του Μπρέσκα λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στο βάθος του τέρματος του Κωνσταντόπουλου
30' Πάσα του Σολάκη, ο Μπρέσκα έκανε πλασέ στην κίνηση, αλλά ο Κωνσταντόπουλος έδιωξε σε κόρνερ
50' ΓΚΟΛ (1-3): Σέντρα του Γκουστάβο, ο Καλαντζής σηκώθηκε ψηλά και με κεφαλιά μείωσε
61' Ο Στολτίδης έπιασε την κεφαλιά από κοντά, αλλά ο Σολάκης έδιωξε πάνω στη γραμμή
70' Λάθος του Γιάντση, ο Σανκαρέ έκλεψε και έδωσε στον Μόνχε, αλλά αυτός έκανε κακό σουτ από πλάγια
86' Σουτ του Κοντοδήμου, ο Γιακούποβιτς έπεσε και μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
94' Σουτ του Μαζνόφ από το ύψος της περιοχής, ο Γιακούποβιτς απέκρουσε

ΣΚΟΡΕΡ: 50' Καλαντζής - 5', 23', Σολάκης, 27 Μπρέσκα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχ. Βοσκάκης (Ρεθύμνου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γραμμόζης - Ζαραδούκας

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο, Κοντοδήμος, Βενέτης, Μαϊστόροβιτς, Ρίκκα (46' Γιάντσης), Στολτίδης, Γραμμόζης, Φλαβίνιο (74' Τσίγκας), Καλαντζής, Μαζνόφ
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μάκης Κατσαβάκης): Γιακούποβιτς, Zαραδούκας, Ζέλεσι, Ντολεζάι, Σανκαρέ, Ουμπίδες, Μητρόπουλος, Καπετάνος, Μόνχε (80' Ακόστα), Μπρέσκα (55' Ρόκας), Σολάκης (69' Μαρτίν)

Είπαν

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς: "Η αλήθεια είναι ότι μας προβληματίζει η απόδοση της ομάδας στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, αλλά από δω και πέρα πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά μέσα από τις προπονήσεις. Πιστεύω πολύ στους παίκτες μου και θεωρώ ότι ο στόχος που έχουμε, δηλαδή η παραμονή στην κατηγορία, θα επιτευχθεί. Στο δεύτερο ημίχρονο, αλλάξαμε κατά πολύ την εικόνα μας, μπορέσαμε πολύ νωρίς να μειώσουμε το σκορ, ενώ στη συνέχεια, δημιουργήσαμε τις κατάλληλες προϋποθέσεις και ευκαιρίες για κάτι καλύτερο. Ευχαριστούμε τον κόσμο της Κέρκυρας για τη συμπαράστασή του".

Μάκης Κατσαβάκης: "Έχει γίνει πολύ καλή δουλειά από το συνάδελφό μου και η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα καλύτερο ντεμπούτο. Την Τρίτη που είχα την πρώτη επαφή με τους ποδοσφαιριστές, τους είπα ότι είναι μια πολύ καλή ομάδα και ότι θα πλήρωνα εισιτήριο για να την παρακολουθήσω. Από δω και πέρα, πρέπει να κάνουμε σωστή διαχείριση, ενώ δε χρειάζεται να κάνουμε πολλές αλλαγές, μόνο σε κάποια ατομικά μαρκαρίσματα. Το παιχνίδι είχε δυο όψεις. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μου κυριάρχησε σε όλους τους τομείς και δίκαια προηγήθηκε με 0-3 στο σκορ, ενώ θα μπορούσε βάση των ευκαιριών που δημιούργησε, να είχε πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις".