Το 3-2 στον Εργοτέλη 4η σερί νίκη στην επαρχία

Άλλη ομάδα μακριά από το ΟΑΚΑ η ΑΕΚ

Στο 60' αποβλήθηκε ο Μανωλάς

Η ΑΕΚ που έχει πάνω από 2 μήνες να κερδίσει στην έδρα της, συνεχίζει το σερί της μακριά από το ΟΑΚΑ. Το 3-2 επί του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο είναι η 4η διαδοχική νίκη στην περιφέρεια που την φέρνει μετά από καιρό στην 3η θέση της βαθμολογίας. Τα γκολ πέτυχαν οι Μπλάνκο (36'), Μπερνς (48'), Γεωργέας (93') και για τον Εργοτέλη ο Λεάλ με πέναλτι στο 60' (φάση στην οποία αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα ο Μανωλάς) και ο Φραγκουλάκης στο 98' με εκτέλεση φάουλ.

Αν και κατέβηκε με αρκετές απουσίες (αναγκαστικές των Μάκου, Σκόκου,  Γιάχιτς, Γκέντσογλου και για ...ξεκούραση οι Δέλλας, Λυμπερόπουλος) η ΑΕΚ εμφάνισε για άλλη μια φορά ένα διαφορετικό πρόσωπο μακριά από το Ολυμπιακό Στάδιο. Σε αγωνιστικό χώρο βαρύ και στα όρια της ακαταλληλότητας από τη δυνατή βροχόπτωση, η ΑΕΚ επέβαλε στα πρώτα 60 λεπτά τον ρυθμό και κυριάρχησε απόλυτα.

Με Μπλάνκο και Μπερνς επιθετικά να δημιουργούν συνεχώς ρήγματα στην άμυνα του Εργοτέλη και τον Γκερέιρο στη μεσαία γραμμή να μοιράζει έξυπνες πάσες, ήταν θέμα χρόνου να σημειωθεί το γκολ. Το πέτυχε σε φάση διαρκείας στο 36' με τον Μπλάνκο που αξιοποίησε την έξοχη ενέργεια του Γκερέιρο.

Εκτός των άλλων η ομάδα της ΑΕΚ έπαιξε ψυχωμένα, έτρεξε πολύ και δεν άφησε τον Εργοτέλη να ελπίζει ότι μπορεί να διεκδικήσει βαθμό. Με το 0-2 στο 48' από τον Μπερνς που σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα της ΑΕΚ, η ομάδα του Χιμένεθ έδειξε να “κλειδώνει” τη νίκη.

Τα πάνω-κάτω ήρθαν στο 60' με το Μανωλά να κάνει πέναλτι, όταν η μπάλα βρήκε το απλωμένο χέρι του και ο Κωνσταντινέας τον απέβαλε με δεύτερη κάρτα. Ευστοχώντας ο Λεάλ από τα 11 μέτρα, ο Εργοτέλης ξαναμπήκε στο ματς, η ΑΕΚ παίζοντας με 10 παίκτες οπισθοχώρησε και ουσιαστικά κινδύνεψε άμεσα μόνο στη φάση του 82' με τη μεγάλη ευκαιρία του Ρομάνο.

Σε υποδειγματική αντεπίθεση στο 93' ο Μίτσελ έδωσε έτοιμο το γκολ στον Γεωργέα (1-3) που έκρινε οριστικά την έκβαση του αγώνα. Στα τελευταία λεπτά κυριάρχησαν στους πάγκους τα νεύρα και η ένταση, με κοκορομαχίες και αποβολές των Βασίλη Δημητριάδη και Νίκου Καραγεωργίου. Στην τελευταία φάση του αγώνα (98') ο Φραγκουλάκης με φάουλ διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

13' Μακρινό σουτ του Ματέος, ο Δασκαλάκης απέκρουσε ασταθώς, αλλά ο Μπλάνκο που ήρθε να πάρει το "ριμπάουντ" ήταν σε θέση οφσάιντ
21' Συρτό σουτ του Μπλάνκο έξω από την περιοχή, ο Δασκαλάκης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια
28' Ο Μπούντιμιρ κατέβασε εντυπωσιακά μετά από σέντρα του Ρομάνο, αλλά ο Νασούτι με τάκλιν έκοψε το σουτ του Κροάτη
36' ΓΚΟΛ (0-1): Φάση διαρκείας στην περιοχή του Εργοτέλη, ο Δασκαλάκης απέκρουσε τα σουτ των Γκερέιρο και Νασούτι, αλλά η τρίτη προσπάθεια από τον πεσμένο Μπλάνκο, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
44' Σουτ του Ρομάνο έξω από την περιοχή, ο Νασούτι έδιωξε λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή
46' Καλό σουτ του Γκερέιρο έξω από την περιοχή, η μπάλα ελάχιστα άουτ
47' Σέντρα του Λαγού, ο Μπερνς από το ύψος του πέναλτι έπιασε το αριστερό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε μόλις άουτ
49' ΓΚΟΛ (0-2): Σέντρα σουτ του Γκερέιρο, ο Μπερνς που καλυπτόταν οριακά μπήκε στην καρδιά της περιοχής και με προβολή σκόραρε
58' ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Μανωλάς έκανε χέρι, ο διαιτητής το υπέδειξε σωστά, όμως του έβγαλε αυστηρή δεύτερη κίτρινη, καθώς δεν έχει πρόθεση να σταματήσει την μπάλα με το χέρι
60' ΓΚΟΛ (1-2): Ο Λεάλ ευστόχησε από τη βούλα και μείωσε
66' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Ο Μπούντιμιρ πέτυχε γκολ, αλλά σωστά υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ
82' Σέντρα του Λεάλ στον Ρομάνο, όμως ο Αργεντινός καθυστέρησε και δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στην άδεια εστία του Σάχα
90' Αποβλήθηκαν από τον διαιτητή οι Βασίλης Δημητριάδης και Νίκος Καραγεωργίου που είχαν φραστικό επεισόδιο
93' ΓΚΟΛ (1-3): Αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Μίτσελ μπήκε στην περιοχή, απέφυγε δύο παίκτες του Εργοτέλη και σέντραρε στον Γεωργέα που έσπρωξε απλά την μπάλα στα δίχτυα
98' ΓΚΟΛ (2-3): Εκτέλεση φάουλ του Φραγκουλάκη, η μπάλα στα δίχτυα του Σάχα

ΣΚΟΡΕΡ: 60' πεν. Λεάλ, 98' Φραγκουλάκης - 36' Μπλάνκο, 49' Μπερνς, 94' Γεωργέας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Π.Κωνσταντινέας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Φραγκουλάκης - Ματέος, Καράμπελας, Γεωργέας, Λαγός
ΚΟΚΚΙΝΗ: 58' Μανωλάς (2η κιτρ.)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Ρουμπάκης, Βίσιο (79' Γιαλούσης), Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Ολίσε, Ζούνιορ, Ορφανός (53' Φραγκουλάκης), Ρομάνο, Βερπακόφσκις (Λεάλ), Μπούντιμιρ
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γεωργέας, Καράμπελας, Νασούτι, Μανωλάς, Καφές, Ματέος, Γκερέιρο (66' Ντιοπ), Λαγός, Μπερνς (86' Μίτσελ), Μπλάνκο (73' Μπαχά)

Eίπαν

Νίκος Καραγεωργίου: "Δεν ήμασταν τόσο καλοί όσο προηγούμενα ματς εντός έδρας. Θα ήταν σημαντικό για την συνέχεια. Οι παίκτες μου φοβήθηκαν... δεν ξέρω το γιατί. Πριν το ματς τους είπα ότι είναι ικανοί. Τους είδα διστακτικούς. Αυτό δεν επέτρεψε αποδώσουμε καλά και κερδίσουμε. Παίζαμε με αντίπαλο που δεν είναι σε καλή κατάσταση, αλλά μεγάλη ομάδα. Αν κερδίζαμε θα ήταν καλά για εμάς. Μένουμε πίσω στη βαθμολογία, όμως θέλουμε και πρέπει να ψάξουμε βαθμούς σε άλλα ματς. Δεν ήταν καλό το παιχνίδι, αλλά είχε έναν δυναμισμό και από τις δύο ομάδες. Κέρδισε η ΑΕΚ που έκανε γκολ τις φάσεις της. Εμείς από την πλευρά μας είχαμε προπονηθεί καλά όλη την εβδομάδα, αλλά δεν κάναμε αυτά που έπρεπε".

Μανόλο Χιμένεθ: "Ήτα ένα πολύ καλό παιχνίδι από εμάς. Κερδίζοντας στην πίεση, τις συνθήκες στο γήπεδο με τον καιρό, στις σημαντικές απουσίες που είχαμε, κερδίζοντας με την κατάλληλη ψυχολογία και μη λαμβάνοντας στο μυαλό μας το ματς με τον ΠΑΟΚ. Σημαντικό να κερδίζεις τον Εργοτέλη, μία πολύ καλή ομάδα. Η ΑΕΚ είναι μία ομάδα στην Ελλάδα, ιστορικά πολύ σημαντική. Όσοι ανήκουμε εδώ πρέπει να ξέρουμε την ιστορία της. Το ποδόσφαιρο βάζει τον καθένα στην θέση του. Δεν κερδίζεις τίτλους με την ιστορία... Η αλήθεια είναι ότι παλεύουμε για να γίνει σημαντική και ανταγωνιστική ομάδα. Έχουμε πίεση για να υπερασπιστούμε ιστορία της. Οσο είμαι εδώ 5 μήνες, δεν μπορούν να λυθούν πράγματα που είναι χρόνια στην ομάδα. Δεν ευθύνεται κάποιος, έτσι είναι η κατάσταση. Η σημερινή σπουδαία νίκη πρέπει να γίνει κίνητρο για παίκτες που έκαναν τα πάντα σήμερα και για τον κόσμο που υποφέρει τα τελευταία χρόνια. Πρέπει να έχουμε την ΑΕΚ εκεί που αξίζει. Αυτό θα γίνει με ενότητα και δουλειά. Πριν 2-3 χρόνια η Ντόρτμουντ ήταν στο χείλος του γκρεμού... Όπως η ΑΕΚ και χειρότερα. Πολύ χειρότερα. Σήμερα είναι πρωταθλήτρια στην Γερμανία. Αυτός είναι ο στόχος".

Ρότζερ Γκερέιρο: "Μπορώ να πω ότι πολλοί από τους παίκτες που έπαιξαν σήμερα δεν ήταν από τους βασικούς, αλλά είχαμε διάθεση και όρεξη να δέιξουμε ότι μας υπολογίζει ο προπονητής και μπορούμε να βοηθήσουμε. Ήταν μία νίκη ψυχολογική τόνωση για μας".