2-2 με τον Άρη

Έσωσε ένα βαθμό στο 93' η Λάρισα

Δύσκολη γίνεται η παραμονή στην κατηγορία για τη Λάρισα, αλλά και έξοδος στην Ευρώπη για τον Άρη, μετά την ισοπαλία 2-2 στο AEL FC Arena. Καλύτεροι οι «βυσσινί», πίεσαν για τη νίκη, αλλά το πρώτο γκολ του Μπομπαντίγια στην Ελλάδα (90') λίγο έλειψε να τους αφήσει με άδεια χέρια. Έστω τον ένα βαθμό έσωσε ο Ρομέου στο 93'.

Οι γηπεδούχοι, ξέροντας ότι είναι σε πολύ δεινή θέση βαθμολογικά, έδειξαν να θέλουν περισσότερο τη νίκη. Έτρεξαν, πίεσαν, δημιούργησαν φάσεις, αλλά δεν μπόρεσαν να τελικά να πάρουν τους τρεις βαθμούς, καθώς η τύχη τους γύρισε την πλάτη, ενώ η άμυνά τους υπέπεσε και σε αρκετά αδικαιολόγητα λάθη. Ο Μετίν έβγαινε και από τις δύο πλευρές μόνος του, σέντραρε, αλλά μπορεί ο Κουζέν να το εκμεταλλεύτηκε και να έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 14', όμως ο Τσιμπάμπα έδειξε να μπορεί να κάνει τα πάντα, εκτός από το να σκοράρει. Και αφού δεν κατάφερε να βάλει δεύτερο γκολ η ΑΕΛ, τιμωρήθηκε με το πρώτο γκολ του Περέιρα στην Ελλάδα και ένα από τα καλύτερα της αγωνιστικής, καθώς το σουτ του από τα 30 μέτρα πήρε μέσα τα χέρια του Τσοντοφάλσκι.

Η Λάρισα συνέχισε να πιέζει και ο Άρης φάνηκε ελάχιστα στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τσέζαρεκ ήταν κάκιστος, ενώ ο Μπομπαντίγια ήταν αποκομμένος, όταν όμως έπαιρνε την μπάλα στα πόδια του προειδοποιούσε για αυτό που εν τέλει συνέβη στο 90', όταν μετά το λάθος του Ρέντζα φάνηκε να δίνει τη νίκη στην ομάδα του. Όμως ο Ρομέου είχε άλλη άποψη και με το γκολ του στο 94' (δεύτερο τέρμα σε δύο αγωνιστικές), χάρισε έστω το βαθμό της ισοπαλίας στους "βυσσινί", οι οποίοι πρέπει να προσπαθήσουν πολύ για να αποφύγουν τον υποβιβασμό στη Β' Εθνική.

14' ΓΚΟΛ (1-0): Σέντρα του Μετίν, ο Κουζέν πήρε την κεφαλιά, ο Σηφάκης απέκρουσε, αλλά ο επιθετικός της ΑΕΛ με δεύτερη προσπάθεια άνοιξε το σκορ
19' Σέντρα του Μετίν από αριστερά, ο Τσιμπάμπα πήρε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής, αλλά αστόχησε
28' Σέντρα του Μίσελ, ο Φατί πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μπομπαντίγια σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ
34' ΓΚΟΛ (1-1): Δυνατό μακρινό σουτ του Περέιρα, πήρε μέσα τα χέρια του Τσοντοφάλσκι
37' ΔΟΚΑΡΙ: Εκτέλεση κόρνερ του Ρομέου από αριστερά, η μπάλα πήρε φάλτσα και χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι
68' Σέντρα ακριβείας του Κουζέν, ο Τσιμπάμπα πάλι μέσα από τη μικρή περιοχή πλάσαρε αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ
71' Κεφαλιά του Κουζέν που νίκησε Βαγκέλι και Σηφάκη στον αέρα, άουτ πέρασε η μπάλα
73' Ο Τσιμπάμπα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά το κοντινό σουτ που επιχείρησε ήταν κακό
75' Λάθος του Ταλ, ο Μπομπαντίγια βρέθηκε μόνος του, αλλά το σουτ του έφυγε άουτ
90' ΓΚΟΛ (1-2): Μεγάλο λάθος του Ρέντζα που έδωσε στον Μπομπαντίγια, ο Αργεντινός σούταρε και αφού η μπάλα κόντραρε στον Ταλ κατέληξε στα δίχτυα
93' ΓΚΟΛ (2-2): Πάσα του Κουζέν και ο Ρομέου με δυνατό αριστερό σουτ ισοφάρισε

ΣΚΟΡΕΡ: 14' Κουζέν, 93' Ρομέου - 34' Περέιρα, 90' Μπομπαντίγια
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μάνταλος (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ταυλαρίδης, Βενετίδης, Ρέντζας - Φατί, Μενδρινός, Τσέζαρεκ, Μπομπαντίγια

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Κωστένογλου): Τσοντοφάλσκι, Μελίσσης (79' Ρέντζας), Βενετίδης, Ταυλαρίδης, Ταλ, Αμπουμπακάρι (32' Ιγκλέσιας), Ρομέου, Μετίν (71' Κούλιτς), Πανκράτ, Τιμπάμπα, Κουζέν
ΑΡΗΣ (Γιάννης Μιχαλήτσος): Σηφάκης, Βανγκέλι, Μίσελ, Παπαζαχαρίας, Λαζαρίδης, Περέιρα (90' Πρίττας), Φατί, Μενδρινός (81' Καστίγιο), Νέτο (62' Καζναφέρης), Μπομπαντίγια, Τσέζαρεκ

Είπαν

Νίκος Κωστένογλου: "Ξεκινήσαμε πολύ καλά τον αγώνα. Προηγηθήκαμε και ενώ είχαμε την δυνατότητα να βάλουμε δεύτερο και τρίτο γκολ δεν το πετύχαμε. Ο αντίπαλος πέτυχε ένα γκολ 20 μέτρα έξω από την εστία και μας ισοφάρισε. Στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε τις δυνατότητες να κερδίσουμε το παιχνίδι γιατί είχαμε αρκετές ευκαιρίες για γκολ. Χάσαμε δύο πολύτιμους βαθμούς σε ένα παιχνίδι που δικαιούμασταν να κερδίσουμε. Οι νίκες θα μας δώσουνε την κατηγορία και αυτό το γνωρίζουμε πολύ καλά. Όσο όμως υπάρχουνε μαθηματικές ελπίδες θα τις διεκδικήσουμε. Τα πράγματα έχουνε δυσκολέψει αλλά θα προχωρήσουμε".

Γιάννης Μιχαλήτσος: "Έχουμε ως στόχο την Ευρώπη. Είμαστε ακόμη στο παιχνίδι. Η νίκη αυτή θα μας έφερνε ακόμη πιο κοντά, αλλά υπάρχει ένα βατό πρόγραμμα και θα διεκδικήσουμε όλα τα παιχνίδια για να μπούμε στα πλέι οφ. Είναι αδικαιολόγητο να μην πάρουμε τη νίκη. Μετά το 89΄ δεν επιτρέπεται να δεχθείς γκολ. Στο διάστημα που είμαι εγώ προπονητής, παίξαμε τέσσερα ντέρμπι. Τα παιδιά άντεξαν και υπερέβαλλαν εαυτούς".