3-0 ο Ολυμπιακός τον Εργοτέλη που έχασε πέναλτι στο 0-0

Απόρθητο φρούριο και το άδειο «Καραϊσκάκη»

Έφτασε το «12 στα 12» εντός

Ο Ολυμπιακός παίζοντας θεαματικό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε 3-0 τον Εργοτέλη στο άδειο λόγω τιμωρίας «Καραϊσκάκη» και έφτασε τις 12 νίκες σε ισάριθμα ματς στην έδρα του, ενώ πλέον θέλει μία ακόμα νίκη για να εξασφαλίσει και μαθηματικά τον τίτλο. Τα γκολ των «ερυθρολεύκων», που αναγεννήθηκαν με την είσοδο του Ιμπαγάσα, πέτυχαν οι Μοντέστο (47'), Πάντελιτς (58') και Μιραλάς (65'). Ο Πάρντο απέκρουσε πέναλτι του Λεάλ στο 30ό λεπτό.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε ουσιαστικά να απειλήσει, κυρίως λόγω της κακής μέρας των Ντουντού, Ζαϊρί και Ρόμενταλ. Ο Εργοτέλης φάνηκε ελάχιστα, όμως είχε τη μεγάλη ευκαιρία για το γκολ στο 30', όταν ο Βερπακόφσκις κέρδισε πέναλτι από τον Ζαϊρί, αλλά την εκτέλεση του Πάρντο απέκρουσε ο Λεάλ.

Στην ανάπαυλα ο Ερνέστο Βαλβέρδε αντικατέστησε τον Ντουντού με τον Ιμπαγάσα. Ο Αργεντινός απέδειξε για άλλη μία φορά ότι είναι αναγκαίος στην ενδεκάδα του Ολυμπιακού, ο οποίος έγινε πιο κινητικός, με τις κάθετες μπαλιές του πρώην παίκτη της Βιγιαρεάλ να δημιουργούν προβλήματα στην άμυνα του Εργοτέλη. Το γκολ ήρθε γρήγορα και αυτό έλυσε τα πόδια των γηπεδούχων. Μετά τον Μοντέστο σκόρερ χρίστηκε ο Πάντελιτς (8 γκολ στο πρωτάθλημα), μετά από μαγική μπαλιά του Ιμπαγάσα. Το τρίτο γκολ ήρθε απλά να "σφραγίσει" τη νίκη, με την καταπληκτική μπαλιά του Μοντέστο να δίνει την ευκαιρία στον Μιραλάς να πετύχει το 12ο προσωπικό γκολ στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τις 12 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια πρωταθλήματος στην έδρα του και κόντρα σε ΑΕΚ, Καβάλα και Λάρισα θα διεκδικήσει να τελειώσει τη σεζόν χωρίς απώλειες στο Φάληρο, κάνοντας ένα εντυπωσιακό ρεκόρ.

14' Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Μιραλάς βρήκε τον Ρόμενταλ που ήταν μόνος του δεξιά, αλλά σούταρε άουτ
18' Εκτέλεση κόρνερ του Ρόμενταλ, ο Μέλμπεργκ πήρε την κεφαλιά, ο Ντουντού πλάσαρε από το μισό μέτρο, αλλά ο Δασκαλάκης απέκρουσε εντυπωσιακά
27' Εκτέλεση κόρνερ του Φραγκουλάκη, ο Αλεξόπουλος πήρε την κεφαλιά, όμως ο Βερπακόφσκις, αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα
30' ΧΑΜΕΝΟ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Βερπακόφσκις κέρδισε πέναλτι από άτσαλο μαρκάρισμα του Ζαϊρί, αλλά ο Λεάλ νικήθηκε από τον Πάρντο
45' Κακή απομάκρυνση του Χίμπλινγκερ, ο Μέλμπεργκ έπιασε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
47' ΓΚΟΛ (1-0): Κακό διώξιμο του Αλεξόπουλου, ο Μέλμπεργκ σούταρε στην κίνηση, η μπάλα κόντραρε στο κεφάλι του Μοντέστο και κατέληξε στα δίχτυα
58' ΓΚΟΛ (2-0): Ο Ιμπαγάσα είδε τον Πάντελιτς μόνο του δύο μέτρα έξω από την περιοχή και με καταπληκτικό σουτ ο Σέρβος νίκησε τον Δασκαλάκη
62' Λάθος του Χίμπλινγκερ, η μπάλα έφτασε στον Ρόμενταλ, ο οποίος σούταρε άουτ
65' ΓΚΟΛ (3-0): Καταπληκτική μπαλιά τριάντα μέτρων του Μοντέστο, ο Μιραλάς κατέβασε την μπάλα και πλάσαρε με το αριστερό, μην αφήνοντας περιθώρια στον Δασκαλάκη
70' Χαμηλή μπαλιά του Μιραλάς, από πλεονεκτική θέση ο Ρόμενταλ πλάσαρε ψηλά άουτ
87' Μακρινό σουτ του Φραγκουλάκη, η μπάλα λίγο αόυτ
91' Μακρινό σουτ του Μιραλάς, η μπάλα μόλις άουτ

ΣΚΟΡΕΡ: 47' Μοντέστο, 58' Πάντελιτς, 65' Μιραλάς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρ. Μήτσιος (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αλεξόπουλος, Βίσιο

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Μανιάτης, Χολέμπας, Μέλμπεργκ, Αβρ. Παπαδόπουλος (78' Ουρτάδο), Ντουντού (46' Ιμπαγάσα), Μοντέστο, Ρόμενταλ, Ζαϊρί (82' Φετφατζίδης), Μιραλάς, Πάντελιτς
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης, Βίσιο, Αλεξόπουλος, Χίμπλινγκερ, Ζούνιορ (69' Σαρρής), Κυριακίδης, Φραγκουλάκης, Ρομάνο (63' Μπούντιμιρ), Βερπακόφσκις, Λεάλ (63' Ρουμπάκης)

Είπαν

Ερνέστο Βαλβέρδε: "Το Πρωτάθλημα θα κατακτηθεί μόλις το πάρουμε μαθηματικά. Κάναμε ένα σημαντικό βήμα προς αυτή την κατεύθυνση. Μας έλειψε το πρώτο γκολ στο πρώτο μέρος. Σκοράραμε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο και από εκεί και πέρα ο αντίπαλος ανοίχτηκε και παίξαμε πιο ελεύθερα. Ο Ιμπαγάσα είναι πολύτιμος παίκτης για εμάς, δεν υπάρχει τέτοιος ποδοσφαιριστής στο ελληνικό πρωτάθλημα. Αναπτύσσει το ρυθμό της ομάδας. είναι σημαντικός παίκτης για εμάς. Δεν σημαίνει, όμως, ότι με το που βάλει τη φανέλα θα κερδίσουμε. Έχουμε χάσει και κερδίσει παιχνίδια και με τον Αριέλ στην εντεκάδα μας, αλλά και χωρίς αυτόν. Είμαστε ευχαριστημένοι που κερδίσαμε το ματ".

Ούρκο Πάρντο: "Πίστεψα ότι θα το αποκρούσω το πέναλτι. Κοίταξα τον αντίπαλο και επέλεξα να πέσω στη σωστή γωνία. Ηταν πολύ ευχάριστο για μένα. Με γεμίζει με αυτοπεποίθηση για να συνεχίσω ακόμα πιο καλά".

Φρανσουά Μοντέστο: "Θα πάμε στην έδρα του ΠΑΟΚ για να κερδίσουμε. Μένουν πέντε αγωνιστικές ακόμη, θέλουμε να κερδίσουμε όλα τα εναπομείναντα παιχνίδια και να καταρρίψουμε ό,τι ρεκόρ ακόμη υπάρχει. Σίγουρα είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, όμως είμαστε αποφασισμένοι να συνεχίσουμε μόνο με νίκες".

Νίκος Καραγεωργίου: "Ο αγώνας κρίθηκε στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού. Είναι ομάδα με όλη την σημασία της λέξης. Απλά το πέναλτι θα μας έδινε ένα μικρό αβαντάζ. Έγινε μία προσπάθεια από μέρους μας να κρατηθούμε στο παιχνίδι. Στο δεύτερο μέρος μείναμε νωρίς πίσω και έγιναν δύσκολα τα πράγματα. Όταν έχουμε να δώσουμε τόσα παιχνίδια μέσα σε μία εβδομάδα δεν είναι εύκολο για εμάς".