Βήμα σωτηρίας με γκολ νεοφερμένων Πανκράτ και Τσιμπάμπα

Μετά από 23 χρόνια νίκησε η Λάρισα τον Παναθηναϊκό

Από τη σεζόν 1987-88 είχε να κερδίσει στην έδρα της τον Παναθηναϊκό η Λάρισα, δηλαδή από την χρονιά που οι «βυσσινί» κατέκτησαν το πρωτάθλημα. Φέτος το 2-0 με γκολ των Πανκράτ (21') και Τσιμπάμπα (28'), δύο παικτών που ήρθαν τον Ιανουάριο στην Ελλάδα, ίσως αποτελέσει αφετηρία για να σωθεί η θεσσαλική ομάδα, που παρέμεινε ζωντανή στη μάχη αποφυγής του υποβιβασμού.

Ο Παναθηναϊκός ήταν για άλλο ένα παιχνίδι κακός. Οι Ζιλμπέρτο, Καραγκούνης και κυρίως ο Νίνης (που αντικαταστάθηκε μόλις στο 40' από τον Μαρίνο) ήταν απογοητευτικοί, η άμυνα έκανε λάθη και ο Σισέ δεν μπορούσε να ελευθερωθεί από την ασφυκτική πίεση των Ταυλαρίδη και Νταμπίζα. Ωστόσο, οι "πράσινοι" μπόρεσαν να δημιουργήσουν κάποιες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως από ατομικές ενέργειες του Γκοβού και μερικά στημένα του Λέτο. Οι δύο εξτρέμ του "τριφυλλιού" ήταν οι μοναδικοί διασωθέντες από το ναυάγιο του AEL FC Arena, αλλά δεν κατάφεραν να πετύχουν γκολ, αφού όποτε χρειάστηκε να επέμβει, ο Γιώργος Αμπάρης ήταν έτοιμος.

Μέσα σε λιγότερο από δέκα λεπτά, από το 21' μέχρι το 28', η Λάρισα πέτυχε δύο γκολ, κόβοντας τα πόδια των φιλοξενούμενων και ξεσηκώνοντας τους πάνω από 10.000 φίλους της. Οι νεοφερμένοι Πανκράτ και Τσιμπάμπα έδωσαν τη νίκη στην ΑΕΛ, με το δεύτερο γκολ να είναι... ευγενής χορηγία του Λουκά Βύντρα που έβγαλε τον αντίπαλό του στο τετ α τετ με τον Τζόρβα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Νίκος Κωστένογλου τράβηξε πιο πίσω τη μεσαία γραμμή της ομάδας του, φτιάχνοντας μία δεύτερη ζώνη άμυνας, την οποία δεν ήταν δυνατό να διασπάσει ο στατικός Παναθηναϊκός.

Η κάθε ομάδα διαμαρτύρεται για μία φάση. Ο Παναθηναϊκός ζήτησε σωστά πέναλτι στο 9' για χέρι του Νταμπίζα, ενώ ο βοηθός του Παμπορίδη υπέδειξε λανθασμένα σε θέση οφσάιντ τον Τσιμπάμπα στο 55ο λεπτό, όταν έβγαινε στο τετ α τετ.

4' Ο Γκοβού έβγαλε στο τετ α τετ με τον Αμπάρη τον Βύντρα, όμως από πλεονεκτική θέση έσττειλε την μπάλα άουτ
9' Εκτέλεση φάουλ του Λέτο, ο Νταμπίζας έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, αλλά ο διαιτητής δεν σφύριξε
21' ΓΚΟΛ (1-0): Ο Μετίν πήρε τις κόντρες, άνοιξε την μπάλα στον Πανκράτ που με δυνατό αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ
28' ΓΚΟΛ (2-0): Τραγικό λάθος του Βύντρα, ο Τσιμπάμπα μπήκε στην περιοχή και νίκησε τον Τζόρβα
32' ΔΟΚΑΡΙ: Ο Λέτο εκτέλεσε απευθείας φάουλ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δεξί δοκάρι
42' Μεγάλη επέμβαση του Αμπάρη που σταμάτησε το τετ α τετ του Σισέ
43' Δυνατό σουτ του Γκοβού, ο Αμπάρης έδιωξε
55' Μόνος του με τον Τζόρβα βγήκε ο Τσιμπάμπα, αλλά ο βοηθός υπέδειξε λανθασμένα οφσάιντ
65' Σουτ του Λέτο, απέκρουσε σε κόρνερ ο Αμπάρης
87' Εκτέλεση φάουλ του Μετίν, απέκρουσε δύσκολα ο Τζόρβας

ΣΚΟΡΕΡ 21' Πανκράτ, 28' Τσιμπάμπα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Β.Παμπορίδης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νταμπίζας, Βενετίδης, Τσιμπάμπα

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Μελίσσης, Βενετίδης, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Ρομέου, Ιγκλέσιας, Μετίν (87' Κούλιτς), Τσιμπάμπα, Πανκράτ (75' Ταλ), Κουζέν (84' Μπλάζεκ)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Καραγκούνης (77' Κλέιτον), Νίνης (40' Μαρίνος), Γκοβού (58' Πετρόπουλος), Λέτο, Σισέ

Νίκος Κωστένογλου: "Πετύχαμε μια πολύ σημαντική νίκη σε μια κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος. Αν εξαιρέσουμε τα πρώτα λεπτά που ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στη συνέχεια τα πήγαμε καλά. Καταφέραμε να προηγηθούμε και είχαμε ευκαιρίες για να βάλουμε και άλλα γκολ. Για να είμαι αντικειμενικός βέβαια και ο Παναθηναϊκός είχε ευκαιρίες για γκολ. Ξέρουμε ότι τα πράγματα είναι δύσκολα, αλλά έχουμε ιερή υποχρέωση μέχρι τέλους να είμαστε αντάξιοι μιας ομάδας όπως η Λάρισα. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου αλλά και στον κόσμο που πιστεύει σε εμάς".

Ζεσουάλντο Φερέιρα: "Τα πρώτα είκοσι λεπτά, ο Παναθηναϊκός ήταν καλός. Είχαμε δύο σαφείς ευκαιρίες για να βάλουμε γκολ και επίσης, ένα πέναλτι το οποίο ήταν οφθαλμοφανές. Όλοι το είδατε και πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μας δόθηκε. Μετά, είχαμε δέκα λεπτά άσχημα, δεχτήκαμε δύο γκολ, που μια ομάδα σαν τον Παναθηναϊκό δεν πρέπει να δέχεται. Είναι πολύ δύσκολο να εξηγήσω γιατί συνέβησαν όλα αυτά. Βρεθήκαμε σε μία έλλειψη συγκέντρωσης. Και από κει και πέρα, είχαμε δύο διαφορετικά πράγματα. Μια Λάρισα που ήξερε ότι μπορεί να κερδίσει και μια ομάδα που για το γόητρο ήθελε να κερδίσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Βέβαια, υπάρχουν ομάδες καλύτερες που χάνουν στο ποδόσφαιρο. Όντως, υπήρξε μία απογοήτευση μετά το ματς με τον Ολυμπιακό. Βεβαίως, είχαμε και θέματα με κάποιους ποδοσφαιριστές, τα οποία επηρεάζουν το γενικότερο σύνολο. Βέβαια, δεν υπάρχει καμία αλλαγή όσον αφορά την ομάδα, αλλά μικρά προσωπικά προβλήματα και ουσιαστικά, εμείς πρέπει να συνεχίσουμε τη δουλειά για να προετοιμάσουμε τους επόμενους δύο μήνες, οι οποίοι είναι πολύ σημαντικοί για την ομάδα. Δεν θέλω να επαναλάβω πράγματα που έχω πει και στο παρελθόν. Βέβαια, αν είχε δοθεί εκείνο το πέναλτι και κάναμε το 1-0 μπορεί όλα να ήταν διαφορετικά".