2-1 τον Ατρόμητο με Γουνδουλάκη και Μήτρογλου

Μεγάλη νίκη-ανατροπή του Πανιωνίου στο Περιστέρι

Ο Πανιώνιος συνεχίζει την εντυπωσιακή του πορεία στο β' γύρο του πρωταθλήματος, κάνοντας άλλο ένα μεγάλο βήμα παραμονής, με τη νίκη του (2-1) επί του Ατρόμητου στο Περιστέρι, παρότι βρέθηκε να χάνει 1-0. Ο Σφακιανάκης (52') άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, όμως οι Γουνδουλάκης (62') και Μήτρογλου (67') οδήγησαν στην ανατροπή του σκορ.

Μετά από ένα μετριότατο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο γήπεδο για το δεύτερο 45λεπτο, έτοιμες να διεκδικήσουν το γκολ της νίκης. Σε μία φάση διαρκείας, μετά από δοκάρι του Μπρίτο και "ριμπάουντ" του Σφακιανάκη, ο Ατρόμητος προηγήθηκε, όμως -κουρασμένος και από τον πρώτο ημιτελικό Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό Βόλου- έμεινε από δυνάμεις και δεν μπόρεσε να διαχειριστεί το σκορ.

Μέσα σε πέντε λεπτά ο Ατρόμητος κατάφερε να γυρίσει "τούμπα" το παιχνίδι. Μετά από ένα εντυπωσιακό συνδυασμό των Κοντοέ και Σβέρκος ο Γουνδουλάκης ισοφάρισε και ο συνήθης ύποπτος, Κώστας Μήτρογλου, χάρισε τη νίκη στον Πανιώνιο με το 5ο του γκολ με τους "κυανέρυθρους" σε έξι συμμετοχές.

Μετά το τέλος του αγώνα, οπαδοί των γηπεδούχων προκάλεσαν επεισόδια, προσπαθώνρας να εισβάλουν στον αγωνιστικό χώρο και πετώντας φωτοβολίδες στους φίλους του Πανιωνίου.

15'
Μακρινό σουτ του Αναστασάκου, μπλόκαρε ο Μάχο
31' Πάσα του Αναστασάκου, ο Νεμπεγλέρας έπιασε δυνατό σουτ, όμως ο Μάχο απέκρουσε
37' Τρίλεπτη διακοπή, λόγω ρίψης αντικειμένων στον Μπάλαμπαν
45' Καλό σουτ του Μήτρογλου, απέκρουσε ο Μιχαηλίδης
50' Ο Μιχαηλίδης νίκησε τον Μπάλαμπαν στο τετ α τετ, τη στιγμή που ο Μήτρογλου περίμενε πάσα για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα
52' ΓΚΟΛ (1-0): Ο Μπρίτο έπιασε ένα δυνατό σουτ, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σφακιανάκης άνοιξε το σκορ
56' Λάθος κεφαλιά του Σαρμιέντο, ο Μιχαηλίδης απέτρεψε το αυτογκόλ
63' ΓΚΟΛ (1-1): Ο Κοντοές πήρε την μπάλα από τον Σβέρκος, σούταρε, ο Μιχαηλίδης απέκρουσε, αλλά ο Γουνδουλάκης ήταν εκεί για να ισοφαρίσει από κοντά
67' ΓΚΟΛ (1-2): Δυνατό σουτ του Μήτρογλου έξω από την περιοχή, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα
77' Ο Κουμόρτζι βρέθηκε αμαρκάριστος στο ύψος του πέναλτι, όμως σούταρε άουτ
92' Σέντρα του Καραλή, καρφωτή κεφαλιά του Σαμπού, ο Μάχο απέκρουσε σωτήρια

ΣΚΟΡΕΡ: 52' Σφακιανάκης - 63' Γουνδουλάκης, 67' Μήτρογλου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ηλ.Σπάθας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καραλής - Κοντοές

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Σκόνδρας, Ολιβέιρα, Σαμπού, Σαρμιέντο, Νεμπεγλέρας (88' Καραλής), Σφακιανάκης (75' Τάτος), Σαγκανόφσκι (46' Μπρίτο), Καμαρά, Αναστασάκος
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Γκαλίτσιος, Κοντοές, Σιόβας, Ομο, Γιόνσον (60' Κουμόρτζι), Κβιρκβέλια (83' Σάμαρης), Τσότσαλιτς, Γουνδουλάκης, Μήτρογλου, Μπάλαμπαν (60' Σβέρκος)