Κορυφαίος με δυο γκολ ο Σκόκο

Σαρωτική η ΑΕΚ 4-0 τον ΠΑΟΚ

Στο μακράν καλύτερο φετινό της παιχνίδι η ΑΕΚ συνέτριψε με 4-0 τον ΠΑΟΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο και πέρασε ξανά στην 3η θέση της Σούπερ Λίγκα. Παίζοντας σαν πρωταθλήτρια και με ηγέτη τον καταπληκτικό Σκόκο που σημείωσε δυο γκολ (35' 55'), η ΑΕΚ απείλησε τον ΠΑΟΚ με τη μεγαλύτερη συντριβή στην ιστορία του. Σκόραραν ακόμη οι Ντιόπ (11') και Δέλλας (79'), δοκάρι είχε ο Μπλάνκο (60').

Απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που παρουσιάστηκε με τέσσερις βασικές απουσίες (Πάμπλο Γκαρσία, Λίνο, Ίβιτς, Βιεϊρίνια), ο Μανόλο Χιμένεθ παρέταξε την ΑΕΚ για πρώτη φορά με ρόμβο στο κέντρο (ο Γκερέιρο μπροστά από τους ανασταλτικούς μέσους Ντιοπ, Μάκο και Μίτσελ), ενώ έδωσε ελεύθερο ρόλο στον Νάτσο Σκόκο, ως παρτενέρ του Μπλάνκο στην επίθεση. Αυτό δούλεψε απόλυτα για την "Ένωση" που είχε να νικήσει ως γηπεδούχος στο Ολυμπιακό Στάδιο από το 4-0 επί της Λάρισας στις 12 Δεκεμβρίου και τρεις μήνες μετά ξέσπασε πάνω στον ΠΑΟΚ, επίσης με "τεσσάρα".

Ο Πάπα Μπούμπα Ντιοπ χρωστούσε ένα γκολ στο "δικέφαλο του Βορρά". Ο μέσος της ΑΕΚ είχε δύο κεφαλιές στο δοκάρι κόντρα στους Θεσσαλονικείς για το Κύπελλο, όμως αυτή τη φορά δεν αστόχησε, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ στη Σούπερ Λίγκα. Σκυτάλη πήρε ο Νάτσο Σκόκο. Αρχικά μετά την κούρσα του Γεωργέα, που μετά την καταπληκτική κάθετη μπαλιά του Γκερέιρο έδωσε έτοιμο γκολ στον Αργεντινό και αργότερα, στο 55ο λεπτό, με ένα γκολ μοναδικής ομορφιάς, καθώς χόρεψε την άμυνα του ΠΑΟΚ πριν κεραυνοβολήσει το τέρμα του Κρέσιτς. Ο Σκόκο ήταν σε μεγάλη μέρα, κερδίζοντας το χειροκρότημα της εξέδρας για πρώτη φορά μετά την ανανέωση του συμβολαίου του, αφού έκτοτε δέχθηκε έντονη κριτική για τις μέτριες έως και απογοητευτικές εμφανίσεις του. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Δέλλας, μετά από εκτέλεση κόρνερ του εξαιρετικού σε όλο το ματς Γκερέιρο.

Η ΑΕΚ μέσα σε πέντε μέρες έδειξε δύο πρόσωπα απέναντι στον ίδιο αντίπαλο. Την Τετάρτη, για το Κύπελλο, ήταν κακή, αναποτελεσματική, δυσκίνητη και απογοήτευσε τους φίλους της, που της γύρισαν την πλάτη, αφού λιγότεροι από 7.000 θεατές βρέθηκαν στο παγωμένο και άχαρο ΟΑΚΑ για το παιχνίδι πρωταθλήματος. Ωστόσο, ανταμείφθηκαν αφού η ομάδα τους παρουσίασε μακράν το καλύτερο φετινό της πρόσωπο. Επί 90 λεπτά έψαχνε το γκολ, πρόσφερε θέαμα και οι παίκτες της έτρεχαν σε άλλες ταχύτητες. Αν μάλιστα ο Μπλάνκο ήταν πιο προσεκτικός σε κάποιο από τα τετ α τετ του, ή αν η μπάλα του έκανε το χατίρι στην κεφαλιά του που σταμάτησε στο δοκάρι, τότε αυτή τη στιγμή θα μιλάγαμε για ιστορικό θρίαμβο της ΑΕΚ και για το μεγαλύτερο διασυρμό στην ιστορία του ΠΑΟΚ, που δεν προλαβαίνει να ξεκουραστεί, καθώς την Τετάρτη θα αντιμετωπίσει τον Εργοτέλη στην Τούμπα σε εξ αναβολής αναμέτρηση.

Όμως, παρά τα δύο σερί παιχνίδια μεταξύ ΑΕΚ και ΠΑΟΚ, οι λογαριασμοί τους έχουν μείνει ανοιχτοί. Την Τετάρτη 16 Μαρτίου θα βρεθούν στη Θεσσαλονίκη, στη ρεβάνς του 0-0 για το Κύπελλο, ενώ δεν αποκλείεται να ξανασυναντηθούν το Μάιο σε δύο αγώνες των πλέι οφ.

4' Εκτέλεση κόρνερ του Μίτσελ, λάθος έξοδος του Κρέσιτς, ο Γκερέιρο έκανε το κοντινό σουτ αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ απέκρουσε
11' ΓΚΟΛ (1-0): Εκτέλεση φάουλ του Γκερέιρο, ο Ντιοπ νίκησε με κεφαλιά τον Κρέσιτς που ήταν εκτός θέσης
23' Ο Μπλάνκο πήρε την κόντρα από τον Κοντρέρας, βγήκε στο τετ α τετ, αλλά το πλασέ του ήταν άστοχο
27' Ο Μπλάνκο έστρωσε στον Μίτσελ, όμως το σουτ του Ισπανού, έφυγε λίγο άουτ
33' Ωραία προσπάθεια του Ελ Ζαρ, αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο Σάχα
35' ΓΚΟΛ (2-0): Ο Γεωργέας (από οριακή θέση οφσάιντ) έκανε κούρσα από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Σκόκο που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
42' Μεγάλη απόκρουση του Κρέσιτς σε καταπληκτικό σουτ του Σκόκο
51' Μακρινό σουτ του Σκόκο, μπλόκαρε ο Σάχα
55' ΓΚΟΛ (3-0): Ο Σκόκο πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, πέρασε τη μισή άμυνα του ΠΑΟΚ και με δυνατό σουτ δεν άφησε περιθώρια στον Κρέσιτς
60' ΔΟΚΑΡΙ: Σέντρα του Μάκου από δεξιά, ο Μπλάνκο πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι
62' Νέο τετ α τετ του Μπλάνκο, όμως ο Κρέσιτς απέκτουσε
72' Δυνατό αριστερό σουτ στην κίνηση από τον Δέλλα, ο Κρέσιτς απέκρουσε
73' Σέντρα από δεξιά, κεφαλιά του Ματέος που πρόλαβε τον Κρέσιτς, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
79' ΓΚΟΛ (4-0): Εκτέλεση κόρνερ του Γκερέιρο, ο Δέλλας πρόλαβε τον Κρέσιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
90' Μακρινό σουτ του Μπαχά, ο Κρέσιτς απέκρουσε με δυσκολία, καθώς η μπάλα έσκασε μπροστά του

ΣΚΟΡΕΡ: 11' Ντιοπ, 35', 55' Σκόκο, 79' Δέλλας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στ. Τριτσώνης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καράμπελας - Σνάουτσνερ, Τσιρίλο

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γεωργέας (77' Μανωλάς), Καράμπελας, Δέλλας, Ματέος, Ντιοπ, Μάκος, Μίτσελ, Γκερέιρο (83' Λεονάρντο), Σκόκο (71' Μπαχά), Μπλάνκο
ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Κρέσιτς, Σνάουτσνερ (46' Σακελλαρίου), Έτο, Τσιρίλο, Κοντρέρας, Βιτόλο, Τσουκαλάς (65' Αρίας), Φωτάκης, Ελ Ζαρ, Σαλπιγγίδης (59' Μουσλίμοβιτς), Αθανασιάδης

Είπαν

Μανόλο Χιμένεθ: "Χρειαζόμασταν ένα καλό παιχνίδι στην έδρα μας. Είμαι πολύ χαρούμενος για τους παίκτες μου και τους φιλάθλους μας που στα 90 και κάτι λεπτά νομίζω ότι απόλαυσαν το παιχνίδι μας σήμερα. Δεν έχουμε καταφέρει, όμως, τίποτα ακόμα. Το ποδόσφαιρο που παίξαμε σήμερα είναι αυτό που αναζητώ και ελπίζω να το επαναλάβουμε αρκετές φορές. Επίσης, είναι σημαντικό ότι κερδίσαμε μία ομάδα που είναι άμεσος αντίπαλος. Ήταν ένα παιχνίδι… τεσσάρων βαθμών: Τρεις για τη νίκη και ένας ακόμα πόντος για το ενδεχόμενο ισοβαθμίας. Εκτός έδρας παίζουμε καλύτερα. Αλλά σαν το σημερινό παιχνίδι δεν είχαμε. Θέλω να επιστρέψουμε σε αυτό που θεωρώ κανόνα στο ποδόσφαιρο: Να κάνεις άμυνα με τη μπάλα αλλά και στο αντίπαλο τερέν αν γίνεται. Σε αυτό το σύστημα θα ξαναβάλω τον Σκόκο επιθετικό. Εκεί που πρέπει να εστιάσουμε όμως είναι στη φιλοσοφία και λιγότερο στις θέσεις των παικτών. Πάνω σε αυτό το σκελετό του 4-4-2 μπορούμε να παίξουμε 4-4-1-1 ή 4-3-1-2. Όλες είναι εναλλαγές. Σήμερα βάλαμε περισσότερους παίκτες στον άξονα και λιγότερους στα άκρα. Είχαν την ικανότητα να προσαρμοστούν. Έπαιξαν σύγχρονο ποδόσφαιρο σήμερα. Δεν πετύχαμε, όμως, τίποτα. Τίποτα δεν έχει τελειώσει. Έχουμε πολλά να κάνουμε και να δουλέψουμε".

Νάτσο Σκόκο: "Το σημαντικό είναι ότι παίξαμε καλά επί 90’ και νικήσαμε με μεγάλο σκορ έναν πολύ καλό αντίπαλο. Είχα πάνω από δύο χρόνια να παίξω στη θέση που μου αρέσει να παίζω. Σε προσωπικό επίπεδο είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά ακόμη περισσότερο από τη νίκη της ομάδας μου και την απόδοσή μας μέσα στο γήπεδο".

Ρότζερ Γκερέιρο: "Υπέγραψα ένα συμβόλαιο τεσσάρων ετών και θέλω να μείνω στην ΑΕΚ. Είναι σημαντική νίκη γιατί ο ΠΑΟΚ είναι ένας δύσκολος αντίπαλος. Σε σχέση με το παιχνίδι του Κύπελλου κόντρα στον ΠΑΟΚ, δεν νομίζω πως άλλαξε αρκετά η εικόνα της ΑΕΚ. Παράλληλα, ο προπονητής μας άλλαξε σύστημα και σκοράραμε. Δεν πρέπει να μπερδεύουμε τα πράγματα. Η Καβάλα είναι πολύ καλή ομάδα και στο ματς της επόμενης αγωνιστικής πρέπει να προσέξουμε γιατί η επόμενη αντίπαλος μας είναι λίγους βαθμούς πίσω μας στην βαθμολογία και θα δώσουμε ιδιαίτερη σημασία. Μετά από αυτό την αναμέτρηση, θα δούμε και το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο".

Μάκης Χάβος: "Ήταν ένα πολύ κακό παιχνίδι από μας. Η ΑΕΚ είχε περισσότερα τρεξίματα, περισσότερη φρεσκάδα και περισσότερο πάθος. Εμείς πρέπει να ανασυνταχθούμε γρήγορα γιατί κάθε τρεις ημέρες έχουμε παιχνίδι. Δεν πρέπει να ξεχνάει κανείς ότι φέτος έχουμε κάνει πολύ μεγάλη προσπάθεια, δεν θέλω να δικαιολογηθώ, αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε τα πάρα πολλά παιχνίδια που έχει δώσει η ομάδα. Το παιχνίδι Κυπέλλου σε δέκα μέρες θα είναι διαφορετικό και θα το δείτε στο γήπεδο. Εγώ δεν χάνω την εμπιστοσύνη μου σε αυτή την ομάδα. Πιθανόν να έφταιγαν και οι απουσίες που είχαμε, ήταν σημαντικές".

Πάμπλο Κοντρέρας: "Δεν δείξαμε καλή εικόνα και γι' αυτό χάσαμε σήμερα. Αυτό οφείλεται στην κούραση και τις απουσίες κάποιων παικτών, αλλά όλοι πρέπει να είναι προετοιμασμένοι για να αντιμετωπίζουν αυτά τα παιχνίδια".