Ύστερα από 22 χρόνια οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν στη Λάρισα

Σούπερ Λίγκα: Γκολ για όσκαρ ο Μαρέσκα 2-0 ο Ολυμπιακός

Μέσα σε δέκα λεπτά στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πέτυχε δυο γκολ και πέρασε νικηφόρα (2-0) από το Αλκαζάρ, αντικειμενικά μια από τις πιο δύσκολες έδρες του πρωταθλήματος. Ο Ολυμπιακός κέρδισε ύστερα από 22 χρόνια μέσα στη Λάρισα, με σκόρερ τον Λεονάρντο (22’) και τον Μαρέσκα (32’) που πέτυχε ένα από τα πιο θεαματικά γκολ στα ελληνικά γήπεδα.

Ο Έντσο Μαρέσκα πετυχαίνει ένα καταπληκτικό γκολ και κάνει το 2-0 Ο Έντσο Μαρέσκα πετυχαίνει ένα καταπληκτικό γκολ και κάνει το 2-0 Η Λάρισα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Μετίν και τον Γιαννακόπουλο. Ο Ολυμπιακός ισορρόπησε στη συνέχεια και στο 20’ ο Μάλαρζ απέκρουσε το σουτ του Μήτρογλου.

Στο 22’ προηγήθηκε ο Ολυμπιακός. Παράλληλη σέντρα από τον Ζαϊρί, ο Ντουντού έδωσε στον Λεονάρντο κι αυτός από κοντά έγραψε το 0-1. ‘

Πολύ γρήγορα, στο 32΄, οι "ερυθρόλευκοι" απέκτησαν προβάδισμα δύο τερμάτων. Ο Λεονάρντο γύρισε τη μπάλα στο ύψος της περιοχής και ο Εντσο Μαρέσκα με εκπληκτικό απευθείας βολέ σημείωσε το καλύτερο γκολ της αγωνιστικής.

Από το σημείο εκείνο η Λάρισα ουσιαστικά παραδόθηκε και ο Ολυμπιακός ήλεγξε πλήρως το ρυθμό του παιχνιδιού. Στο 55’ οι πρωταθλητές πλησίασαν και σε τρίτο γκολ, αλλά στο καταπληκτικό μακρινό πλασέ του Ζαϊρί η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι.

Συμπερασματικά, ο Ολυμπιακός πέρασε πιο εύκολα απ’ όσο περίμενε από μια καυτή έδρα, όπου είχε κερδίσει για τελευταία φορά στις  22 Φεβρουαρίου 1987 με 2-1 και με δυο γκολ του Τάσου Μητρόπουλου.

ΣΚΟΡΕΡ: 22’ Λεονάρντο, 32’ Μαρέσκα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάκος (Κέρκυρας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τουάμα, Ιγκλέσιας, Ααράμπ - Πάντος, Γκαλίτσιος, Κυρ.Παπαδόπουλος

ΛΑΡΙΣΑ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Μάλαρζ, Μπουκουβάλας (76΄ Ντε Νίγκρις), Βενετίδης (54΄ Κατσιαρός), Νταμπίζας, Ααράμπ, Ρομέου (58΄ Σίμιτς), Ιγκλέσιας, Γιαννακόπουλος, Τουάμα, Μετίν, Αμπουχατζίρα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τιμούρ Κετσπάγια): Νικοπολίδης, Πάντος (46΄ Γκαλίτσιος), Ραούλ Μπράβο, Μέλμπεργκ, Ζεβλάκοφ, Ντουντού, Λεντέσμα (78΄ Κυρ.Παπαδόπουλος), Μαρέσκα, Λεονάρντο, Ζαϊρί, Μήτρογλου (58΄ Ντιόγκο)