Με δυο γκολ του διεθνή μέσου ο ΠΑΟ 2-1 τον ΠΑΟΚ

Ο Κατσουράνης κάνει τη διαφορά!

Το προφίλ της 8ης αγωνιστικής στη Σούπερ Λίγκα

Δεν είναι σέντερ φορ, δεν είναι κλασσικός γκολτζής, αλλά σκοράρει σχεδόν κάθε Κυριακή και κάνει τη διαφορά στον Παναθηναϊκό. Ο Κώστας Κατσουράνης (ΦΩΤΟ) με δυο δικά του γκολ οδήγησε σε νίκη (2-1) τον Παναθηναϊκό στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ και είναι πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με 6 γκολ! Οι «πράσινοι» παρέμειναν στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον Ολυμπιακό που ζορίστηκε πολύ το Σαββατόβραδο μέχρι να κάμψει την αντίσταση του Εργοτέλη (2-1).

Στα Πηγάδια, ολική επαναφορά για την Ξάνθη. Έχανε με 0-1 στο ημίχρονο από την Καβάλα, αλλά ανέτρεψε την κατάσταση στο δεύτερο μέρος και κέρδισε το γειτονικό ντέρμπι.

Στη Θεσσαλονίκη, σε ένα από τα καλύτερα φετινά ματς Άρης και ΑΕΚ έφεραν ισοπαλία 1-1. Οι δυο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο, με τον Άρη να προηγείται νωρίς (Αμπρέου), την ΑΕΚ να ισοφαρίζει με τον Σκόκο στο 48’ και στη συνέχεια να χάνει απίστευτες ευκαιρίες.

Το απόγευμα, σε γήπεδο ...λιμνοθάλασσα από τη συνεχή βροχόπτωση ο Λεβαδειακός νίκησε με γκολ του Μουλόπουλου 1-0 τον Ηρακλή. Στην Κομοτηνή, η εντυπωσιακή Λάρισα επικράτησε με 3-1 και βύθισε ακόμη περισσότερο τον Πανθρακικό.

Χτες, εκτός από την αγχώδη νίκη του Ολυμπιακού επί του Εργοτέλη, ο Πανιώνιος έκανε 3η διαδοχική νίκη (3-1) με αντίπαλο τον ΠΑΣ Γιάννινα και ο Ατρόμητος πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη (1-2) προκαλώντας την απόλυση του Μάριο Γκόμες. Νέος προπονητής στον Αστέρα ανέλαβε ο Βαγγέλης Βλάχος.

Τα αποτελέσματα της αγωνιστικής:

Aγώνας Σκορ Σκόρερ Εισιτήρια
Αστέρας Τρίπολης-Ατρόμητος 1-2 82’ Καούνος – 31’ Αναστασάκος, 47’ Περόνε  1.473
Ολυμπιακός-Εργοτέλης 2-1 36’ Μήτρογλου, 85’ Ντούντου – 23’ Σασιασβίλι  21.254
Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα 3-1 16’Γουνδουλάκης, 23’ Μπάλαμπαν, 72’Καστελιόνε – 15’Ντιμπαλά  5.144
Λεβαδειακός-Ηρακλής 1-0 6' Μουλόπουλος  1.104
Πανθρακικός-Λάρισα 1-3 85' πεν. Ρομπέρ – 30' Μελίσσης, 32' Αμπουχατζίρα, 41' Σίμιτς  2.713
Άρης-ΑΕΚ 1-1 6’ Αμπρέου – 48’ Σκόκο  14.770
Skoda Ξάνθη-Καβάλα 2-1 61' Στρμπα, 85' Βάλλας – 35' Ιωάννου  1.874
Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 2-1 23’ 70’ Κατσουράνης – 39’ Βιεϊρίνια  19.875